Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bir Öğretmenden Hayatın Gerçekleri Hakkında Önemli Bir Ders

 > 
36bPAYLAŞIM

Bir öğretmenin öğrencilerine verdiği büyük hayat dersi. 

Tüm görseller Nathan W. Pyle'a aittir.

Kaynak

1. Bir keresinde sınıfına "ayrıcalık" ve "sosyal hareketlilik" hakkında ders vermek isteyen bir lise öğretmeninin basit ancak güçlü bir çalışmasına denk geldim. Her öğrencisine beyaz bir kağıt parçası verip "bunu buruşturun" diyerek işe başladı.

www.buzzfeed.com

2. Ardından sınıftaki çöp kovasını odanın ortasına getirdi.

www.buzzfeed.com

3. Daha sonra, "Oyun basit, hepiniz ülkenin nüfusunu temsil ediyorsunuz. Ve ülkedeki herkes daha refah bir yaşam ve üst sınıf vatandaş olma hakkına sahip" dedi.

www.buzzfeed.com

4. "Bir üst sınıfa çıkmak için, hepiniz elinizdeki buruşmuş kağıtları oturduğunuz yerden çöp kutusuna atmalısınız" diye ekledi.

www.buzzfeed.com

5. Arka sırada oturan öğrenciler hemen "Ama bu haksızlık!" diye söylenmeye başladılar. Ön sırada oturanların daha şanslı olduğunu söylediler.

www.buzzfeed.com

6. Herkes atışını yaptı. Beklendiği gibi, ön sırada oturan öğrencilerin çoğu ellerindeki kağıdı çöp kovasına sokmayı başardı (hepsi değil) ve arka sırada oturanların sadece az bir kısmı bunu başarabildi.

www.buzzfeed.com

7. Öğretmen sonucu şöyle özetledi "Çöp kovasına ne kadar yakınsan, başarma şansın o kadar yüksek. Ayrıcalık buna benzer. Adaletsizlikten şikayet edenlerin sadece arka sırada oturan öğrenciler olduğunu fark ettiniz mi?

www.buzzfeed.com

8. Buna karşın, ön sırada oturanlar içine doğdukları bu adaletsizliğin farkında değiller. Tek gördükleri şey hedefleri ile aralarındaki 3 metredir.

www.buzzfeed.com

9. Eğitim alan öğrenciler olarak sizin göreviniz, ayrıcalığınızın farkında olmaktır. Ve "eğitim" dediğimiz bu özel ayrıcalığı, sizin arkanızdaki sıralarda bulunan insanları da gözeterek büyük işler başarmak için kullanmanızdır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hugi

dersle ve eğitimle arası iyi olmayan öğrenciler genelde arka sıralara çöker.Öndekilerse öğrenmek ve gelişimi kaçırmama adına takipde olurlar. eşitsizlik insanın kendinde başlar, soruyu şöyle soralım, arka sırada olmak kimin tercihi ?

enes-sezgin

İyiymiş :D

oceanmclion

üst sınıf ifadesi fazlasıyla itici olmakla beraber daha refah ve medeni yaşamın yöntemi kağıtları geri dönüştürmektir çöp kutusuna atmak değil

yildizligeceler

bence haksızlık olduğunu anlamışlardır. ama bu onların yararına olduğu için ses çıkarmamışlardır

vrn34

Tabi ya herkes kendini düşünürse farkındalık da kalmaz ortada.

Görüş Bildir