Bir Garip Kırmızı Bültenle Aranma Hikayesi: ‘Sürgündeyken’ Vertu'yu Satın Alan Hakan Uzan

1.9bPAYLAŞIM

Türkiye’nin yakın siyaset ve ekonomi tarihinden bahsederken, bir döneme damgasını vurmuş hayli zengin, hayli gizemli, bir o kadar da enteresan ailesi Uzanlar'dan bahsetmeden geçilemez. İsimlerinden halen sıkça söz ettiğimiz Uzan ailesi, geçtiğimiz gün Hakan Uzan’ın lüks cep telefonu markası Vertu’yu satın alması haberinin ardından yeniden gündeme geldi.

Bu vesileyle, Daily Telegraph’ın “sürgündeki gizemli hanedan” dediği Hakan Uzan’a ve yeni şirketi Vertu'ya daha yakından bakalım istedik.

Lüks cep telefonlarıyla bildiğimiz Vertu, geçtiğimiz gün Türk iş adamı Hakan Uzan tarafından satın alındı.

Daily Telegraph’ın haberine göre Hakan Uzan’ın Kıbrıs'taki şirketi Baferton Ltd., merkezi İngiltere'de bulunan Vertu için 50 milyon sterlin (227 milyon TL) ödedi.

Nokia 1990’ların sonlarında Vertu’yu, pek çoğumuz için ulaşılabilir olmaktan hayli uzak, niş bir pazara yönelik olarak çıkarmıştı.

Safir ekranları, titanyum çerçeveleri ve deve kuşu tüyünden kılıflarıyla kendi pazarında oldukça güçlü bir marka. Vertu'nun telefonlarının fiyatı 180 bin TL'ye kadar çıkıyor.

2000'lerin sonuna doğru küçülmeye giden Nokia, Vertu'yu 175 milyon sterlik karşılığında EQT adlı bir yatırım fonuna satmıştı.

2015'te ise şirketi Hong Kong merkezli Godin Holding almıştı. Hakan Uzan’a ait Baferton Ltd ise markanın üçüncü sahibi oldu.

Peki Hakan Uzan kim? Hayatlarımıza nasıl girdi?

1967 Sakarya doğumlu Murat Hakan Uzan, aile şirketlerine 2004 yılında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından el konulmasına dek, Türkiye'nin ekonomik olarak en güçlü ailelerinden birinin üyesiydi.

Aslında Hakan Uzan, Türkiye'yi birçok anlamda ilklerle tanıştırmış bir ailenin mensubuydu.

Türkiye'nin ilk özel televizyonu Star TV, ilk eğlence kanalı Teleon, ilk müzik kanalı Kral TV, ilk Türk sineması kanalı Yeşilçam TV, ilk özel radyo kanalı Süper FM, ilk arabesk müzik yayını yapan Kral FM, ilk yabancı müzik yayını yapan Metro FM ve ilk slow müzik yayını yapan Joy FM gibi pek çok ilkle, yaşı yeten nesil Uzanlar’ın döneminde tanışmıştır.

Aynı zamanda, Telsim GSM Operatörünün de eski sahiplerinden biriydi.

Ve bunlara ek olarak, Türkiye İmar Bankası, Adabank gibi bankaların, ÇEAŞ, Kepez Elektrik Dağıtım gibi kuruluşların da, babası Kemal Uzan ve ağabeyi Cem Uzan ile birlikte patronlarından biri olarak iş yaşamına devam etmişti.

İş adamı kimliği bir yana, bizler kendisini Cem Uzan'ın kardeşi, ve Yeşim Salkım'ın eşi olarak tanıdık.

Ağabey Cem Uzan, kuşkusuz ailenin sahip olduğu tüm bu şöhret ve zenginliğin hem arkasındaki, hem de vitrinindeki esas isimdi. 2002 yılında kurduğu Genç Parti'yle çıktığı seçim yolculuğuna yaşı yetenler, Cem Uzan'ın Türkiye siyasi tarihinin gördüğü belki de en sıra dışı karakterlerden biri olduğunu iyi hatırlayacaktır.

Ancak bu bir yana, Hakan Uzan'ı magazin gündemine taşıyan olay ise 1998 yılında o dönemin en popüler şarkıcılarından Yeşim Salkım ile evlenmesi olmuştu.

Yeşim Salkım'la 2001 yılında boşanmalarının ardından Hakan Uzan, ikinci evliliğini eski Kral TV VJ'lerinden Özlem Kızılkaya ile yaptı.

Çiftin bu evlilikten Ata Kemal Muhammed Uzan isminde erkek çocuğu bulunuyor.

Kırmızı bültenle aranan Özlem Uzan, geride bıraktığımız 2016 yılı sonlarında 13 yıl aradan sonra Türkiye'ye dönerek, hakkındaki davalarla ilgili hakim karşısında ifade vermiş, savunma amaçlı olarak geldiğini söylemiş, ve Hakan Uzan'a boşanma davası açacağını da ifadesinde belirtmişti.

Kırmızı bülten: Ne oldu da işler tersine döndü?

Cem Uzan, Hakan Uzan ve baba Kemal Uzan'ın da aralarında bulunduğu 25 sanık hakkında, sahibi oldukları şirketlerde yolsuzluk yaptıkları, sahibi bulundukları bankaları zarara uğrattıkları gerekçesiyle soruşturma ve dava açıldı. 

İmar Bankası, 3 Temmuz 2003'de Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'na (BDDK) devredildi. Ailenin mal varlıklarına el konuldu; Kemal, Yavuz ve Hakan Uzan'ın soruşturma sırasında yurtdışına kaçtıkları belirlendi.

Bundan sonrası açıkçası biraz karışık.

Hakkında çıkan yolsuzluk haberlerinden sonra yurt dışına kaçan Hakan Uzan hakkında yine geçtiğimiz yıl, Ürdün'e yerleştiği, eşiyle birlikte Ürdün vatandaşlığına geçtiği, ismini “Murad El Umeri” olarak değiştirdiği, ve hatta Ürdün'de de isminin çeşitli yolsuzluk olaylarına karıştığına dair Türk basınında haberler yer aldı. 

1  2 

Bir de işin Motorola ve Trump'la davalık oldukları kısmı var.

Telsim'i kurarken Nokia ve Motorola'dan aldıkları borcu sonradan ödeyemeyen Uzanlar uluslararası arenada da davalık oldu. Cem Uzan ve ailesinden 2.6 milyar dolar alacağı olduğunu belirtip bunun peşine düşen Motorola’nın yaptığı araştırma, Hakan Uzan'ın ABD'den Singapur'a pek çok yerde mal varlıkları ile banka hesapları olduğunu ortaya koymuştu

Uzanlar aynı zamanda, mal varlıklarına el konulmasının ardından Trump Tower'dan almak yönünde anlaştıkları daireleri almaktan vazgeçtikleri için Donald Trump'la da davalık olmuştu.

Hakan Uzan hakkında kırmızı bülten, kaçak kararı ve buna bağlı olarak gıyabi tutuklama kararı bulunuyor.

Ancak hakkında açılan birçok dava, ifadesinin  alınamadığı ve yakalanamadığı için ya düştü, ya da ilerlemiyor. Söylentiler ve çıkan haberler çeşit çeşit. Eşi Özlem Hanım, hakime verdiği ifadesinde Hakan Uzan'ın Paris'te yaşadığını belirtmişti ancak bunu tam olarak doğrulayabildiğimiz bir kaynak da yok.

Bu esnada ise Hakan Uzan, yeni yatırımı hakkında umutla dolu olduğunu belirten demeçler veriyor.

Vertu'nun en güncel mali tablosuna göre şirket 2014 yılında 110 milyon sterlinlik satışa rağmen 53 milyon sterlin zarar etmiş. Hakan Uzan ise şöyle diyor,

"Vertu'nun potansiyelini gerçekleştirecek yatırımları yapmak ve ekiple birlikte çalışmak için sabırsızlanıyorum."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
feyk

''yasalar orumcek agina benzer, kucuk sinekler aga takilir kalir, buyuk sinekler agi deler gecer." marcus aurelius (m.s. 1yy.)

matrcomes

Kırmızı bülten ve dolandırıcılık konusunda başka söze gerek yok. Net.

Gizli Kullanıcı

Konu uzamasın diye kısa kesiyorum karşılıksız teminat mektubuyla Adabank'ı satın alan, İmar Bankası'nın yüksek faiz, gecelik %13 vaadi ile yatırımcısını kandırıp sonra da bankayı hortumlayan, uluslar arası arenada yaptığı dolandırıcılık aşikar olmuş ve hikayesi Amerika'dan Ürdün'e kadar uzanan bir ailenin mensubunun yasalardaki boşlukları kullanıp, hakkındaki onca dava, yakalama kararı ve kırmızı bültene rağmen yer yer kendisinin çoğunlukla da milletin parasıyla Paris'te keyif çatması olur şey değil.

yakcan

aaa serkan yine sen yine uzan konusu ne alıp vermediğin var anlamıyorum :) seninle güzel bir tartışma fikir teatreli yapmıştık sayfalarca ama hala önyargılarını kıramamışsın :)

Gizli Kullanıcı

Yalçıncığım sendeki de ne bitmez tükenmez Uzan sevgisiymiş :D Beni de şu Uzanlar kadar sevsen başka birşey istemiyorum XD Seni aşağıda gördüm baktım yorum yapmışsın "uzan severler" ve "uzan sevmeyenler" arasındaki terazi kefelerini eşitlemek için ben de bir iki ateş edeyim dedim canım kardeşim benim :D

yakcan

hakan uzan kaliteli adamdır gidip kebapçıya etçiye ortak olmamış teknolojiye yatırım yapmış, ha bu arada uzan ailesi ortadoğudan türki cumhuriyetlere abd'den uzak doğuya yatırımları olan bir ailedir kolay kolay bitiremezler.

yakcan

hiç bir şeyi o dönemleri yakından görmüş takip etmiş biriyim sadece sizin medya'dan duyduğunuz görüdğünüz arka planı gören biri öyle bi gece hırsız hortumcu kisvesine sokuldukları için önyargılı olmayan biri

yakcan

Devlet tokatladı uzan ailesi değil 3 temmuz 2003' e kadar parasını alamayan bir tane adam yoktur devlet ödemedi

gollum

Hani Mazot 1 TL olacaktı başgaaaaannnn :)

metin-s.

Adamların ülkesine max. zararı vergi kaçırmaktır ki bunu her büyük şirket yapar. Bu kişiler yurt dışında bulunan şirketleri-insanları dolandırıp kendi ülkesine yatırım yapan insanlar. Eğer seçimlerden önce bu adamın ipini çekmeselerdi belki de Türkiye şu anda çok daha iyi durumda olacaktı.

Görüş Bildir