Bir Düzineden Fazla Kadın Hayatını Kaybetmişti: Nadir Bir Kanser Türüyle İlişkisi Ortaya Çıkan Silikon İmplantlar Toplatılıyor

224PAYLAŞIM

En yaygın meme büyütme yöntemi olan silikon, şimdi çok ciddi bir problemle gündemde.

Meme estetiği, burun estetiği ile birlikte dünyanın en çok tercih edilen estetik operasyonlarından biri.

Öyle ki, Amerika'da en yaygın estetik operasyon her zaman meme büyütme olarak açıklanıyor. Her geçen gün daha fazla kadın göğüs ölçüsünü büyütmek için bu operasyonu tercih ediyor.

Meme büyütme deyince en yaygın yöntem elbette silikon implantlar.

En mutluluk verici sonuçları veren yöntem hala silikon implantlar; çünkü etrafı kaplı olduğu için vücuda yabancı madde enjekte edilmiş olmuyor, yerleştirildiği bölgede şeklini uzun yıllar aynı şekilde koruyor. Silikona alternatif geliştirilen yağ enjeksiyonu veya dolgu gibi yöntemler istenilen sonucu vermede yeterli olmuyor.

Bu kadar övülen silikon implantların hiç yan etkisi yok mu? Elbette var.

Düşünülenin aksine patlama ihtimalleri bunlardan biri değil. Silikon implantın patlaması için trafik kazası veya göğsünüzden bıçaklanmak gibi ölümcül bir darbe almalısınız; ki bu durumlarda bile içindeki madde kolay kolay akmıyor. Asıl yan etki vücudun alerji geliştirip etrafında kapsül denen bir tabaka oluşturması ve yıllar içinde eskimeleri. Her ne kadar günümüzde ömür boyu garantili silikon implantlar olduğu söylense de, 10-15 yılda bir kontrol ettirilip gerek görülürse çıkarttırmak gerekiyor.

Pek çok farklı çeşidi bulunan sililkon implantalrın bugüne dek kanserle ilişkisi kanıtlanamadı.

Silikon, tuzlu su (saline) doldurulmuş, yuvarlak, damla şeklinde, pürüzsüz ve dokulu olmak üzere farklı ihtiyaçlara yönelik farklı implantlar bulunuyor. Silikon operasyonu geçiren kadınların kansere yakalanma olasılığı ve bu implantlar arasında bilimsel bir ilişki bulunamamıştı.

Ta ki geçtiğimiz Çarşamba gününe kadar. Bir açıklama yapan FDA yetkilileri, nadir bir kanser türüyle bağlantısı olduğunu keşfettikleri bir implant türünün toplatılmasına karar verdi.

Amerika Birleşik Devletleri Sağlık Bakanlığı'na bağlı olan ve dünyanın en güvenilir ilaç, gıda ve kozmetik denetleme kurumu olan FDA'in yaptığı açıklamada Allergan markasına ait dokulu implantların nadir bir kanser türü olan Anaplastik Büyük Hücreli Lenfoma (BIA-ALCL) ile bağlantısı açıklandı.

Bu nadir kanser türü 400'e yakın kadında görüldü ve 20'ye yakın hasta hayatını kaybetti.

Dokulu implantlar operasyon sonrası vücut içindeki yaranın cilde temasını azalttığı ve uzun süre yerinde sabit kaldığı için tercih ediliyor.

FDA'in toplatma kararı yeni değil, ancak pek çok ülke bu karara uymadı.

Kurum geçtiğimiz Mart ayında da benzer bir açıklama yapmıştı; ancak kurum sadece Amerika'da etkili olabiliyor. Tüm dünyada dokulu silikon implantlar kullanılmaya devam ediliyor.

Türk Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi derneği de iki yıl önce yaptığı açıklamada bu kanser türünün silikon implantlarla ilişkili olabileceğini, ancak çok nadir olduğunu belirtmişti.

Dünyada 10 milyonun üstünde kadının silikon implant taşıdığı hatırlatılarak, kapsül oluşma ihtimalinin her zaman bulunduğunu ve düzenli kontrolün şart olduğu hatırlatılmıştı. Açıklamanın tamamı için; BIA-ALCL Hakkında Kamuoyu Bilgilendirmesi

Silikon implant operasyonu geçirmeden önce iyi araştırmak ve sonrasında düzenli kontrol şart.

İmplant taktırdıktan sonra vücudunuzda yabancı bir madde taşıdığınızı unutmayıp düzenli olarak kontrol etmek, ettirmek ve gerektiğinde çıkarttırmak gerekiyor. Bir kez taktırıp ömür boyu unutmak ne yazık ki bu operasyon için geçerli değil. Bu operasyonu düşünüyorsanız, bu sorumluluğu alabileceğinizden emin olmalısınız.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
liebe-ist-fur-alle-da

Konuyla doğrudan ilgili değil ama, memelerini aldırmak zorunda kalıp silikon taktıran kadınlar da var. Sanılanın aksine sadece meme büyütme için değil yani. Silikon meme şöyle kötüdür böyle yapaydır iğrençtir demeden önce bir sağlık mücadelesi sonucu silikon taktıran kadınların da varlığını hatırlamak gerekiyor bence.

noruyonlaa

bi kadın neden böyle bir şeye ihtiyaç duyar? memen varsa vardır yoksa yoktur, zorla meme yaptırmanın bir anlamı da yoktur... ayrıca sonradan yapılmış meme hiç estetik durmuyor.

nil-schneider

Belki dış görünüşünden rahatsız ve kendini daha iyi hiss etmek için olabilir.

iskender-buyuk1

Büyük meme erkek homo türlerinde içinde bol süt barındırdığı izlenimi ile erkeğin büyük memeli dişiden olan çocuklarının daha iyi besleneceği,daha yapılı,güçlü ve doğal rekabette daha avantajlı olacağı algısını oluşturur. Dişi homo da erkekle aynı düşünür fakat zamanla bu algı erkeğin bilinçaltında kadının cinsel çekiciliği olarak kodlanmıştır. Kadınların daha çekici olmak için büyük memeye sahip olmak istemeleri bu yüzdendir. -diye okudum kardeş-

nil-schneider

İlginçmiş teşekkürler bilgi için nereden okudunuz bunu

didem-madak

Ben ihtiyaç duyuyorum. kendimi eksik hissediyorum 😔

iskender-buyuk1

Geoffrey Miller'ın Sevişen Beyin adlı kitabında. Cinsellik duygusu ve üreme içgüdüsünü evrimsel ve psikolojik açıdan çok aydınlatıcı açıklamaları var, tavsiye ederim.

ferhat-seckin1

sanane lan göt, ister meme yaptırır ister popo büyütür. senin gibi götlere neden dert oluyor.

noruyonlaa

ne diyon lan sikik. sağlık açısından sıkıntılı diye dedik bir düzineden fazla kadın hayatını kaybetmiş diyor okuman yokmu? hem sana mı kaldı avukatlığını yapmak piç. istediğim yorumu yaparım sen kimsin beni sorguluyorsun göt herif.

jennesis

Hiç gerek yok.:)

Görüş Bildir