Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bir Ayda %50 Düşüş: Bitcoin Yine Sert Düştü, Kripto Para Piyasası Şokta

22PAYLAŞIM

Daha önce Bitcoin ile ilgili son dakika haberlerini sizlerle paylaşıyorduk. Dün gece yaşanan ani bir düşüş ile Bitcoin 4 bin dolar seviyesinin altına düştü ve günü %15 kayıpla kapattı. Buna sebep olarak ise kripto para piyasasının ünlü isimlerinden Craig Wright düşüşe kendilerinin neden olduğunu aktardı. Peki arka planda neler oluyor? 

Gelin hep birlikte inceleyelim.

Tüm dünyanın yakından takip ettiği kripto para piyasasındaki düşüş devam ediyor. Piyasadaki en büyük işlem hacmine sahip olan kripto para Bitcoin dün gece %15 değer kaybetti ve 4 bin dolar seviyesini altına geriledi.

Bu düşüş diğer kripto paralara da yansıdı ve tüm piyasada %10'u aşkın bir düşüş yaşandı. Yatırımcılar ise büyük bir korku ve bekleyiş içinde.

Sene başında Bitcoin'in 20 bin dolar seviyelerine kadar çıkmasından bu yanan kripto para borsalarındaki toplam kayıp 700 milyar doları buldu.

Bu büyük düşüşü tetikleyen en büyük etkenlerden birisi ise Bitcoin Cash'teki çatallanma ve Bitcoin Cash içindeki grupların kendi aralarında savaşması. Bu savaş esnasında gruplar birbirilerine maddi kaynak yaratıp öne geçebilmek için ise ciddi büyüklükte Bitcoin satıyor ve fiyatlar giderek düşüyor.

Yaşanan mevcut kaos ve savaş ile ilgili incelemelere bu haberimizden ulaşabilirsiniz;

Bitcoin'de Çok Sert Düşüş Yaşanıyor! Kripto Para Piyasasında Arka Planda Neler Oluyor? - onedio.com
Bitcoin'de Çok Sert Düşüş Yaşanıyor! Kripto Para Piyasasında Arka Planda Neler Oluyor? - onedio.com

Bitcoin'in gizemli ismi Satoshi Nakamoto olduğunu iddia eden Craig Wright düşüşün kendileri ile ilgili olduğunu iddia ediyor.

Wright, yakın bir zamanda verdiği röportajda Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin düşüşü hakkında bilgiler verdi. Craig’e göre bu düşüşün temel sebebinin arkasında Bitcoin’in en büyük madencilik firmalarından olan Bitmain‘in, sahip olduğu bütün madencilik gücünü Bitcoin ABC eklentisine yönlendirmesinden kaynaklanmakta. Bitcoin Cash çatallanması sonucunda Bitcoin Cash'e bağlı iki farklı para birimi daha ortaya çıkmış ve madenciler gruplar halinde en değerli parayı üretmek için savaşa girmişlerdi.

Yeni Başlayanlar İçin Bitcoin Madenciliği(Mining) Nedir? Nasıl Yapılır? - onedio.com
Yeni Başlayanlar İçin Bitcoin Madenciliği(Mining) Nedir? Nasıl Yapılır? - onedio.com

Craig'in yaptığı açıklamaların devamı da bir hayli ilginç;

”Fiyatların aşağı inmesini hedeflemiyoruz. Ancak eğer daha fazla para elde edersek, sonuç olarak üç katı daha fazla BTC alacak olursak, onlara karşı daha fazla hash gücü kullanabiliriz. Gerçekte BTC fiyatını düşürmeyi istemiyoruz. Hedef bu değil. Bu sadece sonuç.”

Öte yandan tüm kripto paralarda da sert düşüşler var.

Bütün kripto para piyasası neredeyse %10 üzerinde düşüşle açtılar.  Piyasa hacmi ile ikinci kripto para birimi XRP 0,34 dolar civarlarında, 120 doların aşağısına düşmesi korkutucu olarak görülen Ethereum %14’lük düşüş ile 106 dolar seviyesinde, bütün bunların sebebi olarak görülen Bitcoin Cash ise %16.79’luk düşüş ile 171 dolar seviyesinde gidip geliyor. TL cinsinden ise Bitcoin çoktan 20 bin TL'nin altına düştü.

Düşüş devam ederken tüm dünyada, Google üzerindeki Bitcoin ve Blockchain aramaları da son 6 ayın en yüksek seviyesinde.

Yani tüm dünya üzerinde Bitcoin'in mevcut durumu büyük bir merakla takip ediliyor.

Türkiye, kripto paralar konusunda yüksek hacme sahip olan ülkeler arasında. Özellikle alım satım ve yatırım çok fazla yapılıyor. Ünlü kripto borsa araştırmacısı BDCenter verileri de bir hayli ilginç.

BDCenter kripto para borsalarının en sık kullanıldığı, hacmi yüksek ülkeleri değerlendirdiği bir araştırma yayımladı. BDCenter araştırmalarına göre en çok kripto para ticaretinin yapıldığı ülkeler arasında ABD, Türkiye, Çin, Rusya ve Vietnam gibi ülkeler yer alıyor. Yine BDCenter araştırmasına göre kripto borsalarda alım-satım yapan kişilerin ciddi bir kısmı 20-35 yaş aralığındaki erkeklerden oluşuyor.

Bakalım önümüzdeki günler ne gösterecek? Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bizimle paylaşın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
alp_er

çin destekçisi olduğu dönemlerde zirve yaptı ve artık arkasında destekçi ülkesi kalmadı. devletler kendi paralarını üretebilir ama btc artık değer kaybından başka birşey görmez. 1 btc 1 milyon olacak diyenler sizlere selam olsun.

hondatyper

elimdekilerin hepsini sattım artık bu işe girmem

wellington

Oğlum bırakın bu bitcoinleri diyenler tef çalmaya başladı mı?

berkaybektas

Şu gözle bakmak gerekiyor, Bitcoin 1.000 dolar'dan sonra görmüş olduğu daha çok ilgiden ve artan yatırımcılarından 20 bin dolar'a kadar ilerlemişti. Geçtiğimiz 2017 yılında nerelerden nerelere kadar fırladı. Ben düşüşün 3.000 dolar'a kadar takipçisiyim. 3.000 dolar'da ise alım yapacağım. Daha önce de bu şekilde sert düşüşler üzerine düşüşler yaşadı. Fakat artık dijitalleşen dünyada Bitcoin'in yok olması gibi bir durum söz konusu olamaz. Düşsün, panik ile yatırımcılar Bitcoin'lerini satsınlar. Altlardan biz bekliyoruz :) Not : Beni batıran Siacoin'in allah belasını versin.

mr-opposition

Neden yok olmuyormuş? Dijitalleşen dünyadaki tek kripto para birimi Bitcoin mi? Arkasında ne ülke var ne garantör. Keşke küçük ölçekli yatırımcıların borsada oynadığı şeyin kumar olduğunun farkına varabilseniz. Öyle tahminlerle falan yürümüyor bu işler. Alırsın 3 bin dolardan, ertesi gün olur sana bin dolar. Kendinizi uyutmayın bu tarz şeylerle.

berkaybektas

Tabi bu da sizin bakış açınız, saygı duyarım. Yıllardır takip eden, araştıran ve uzun süredir madencilik işinde olan birisi olarak söylüyorum. Bu zamana kadar kendi tahminlerim beni yanıltmadı, iyi takip etmek gerekiyor. Diplerden satışlar olsun, pumplanan coinler olsun. Ayrıca ABD, Avustralya, Danimarka, Estonya, Finlandiya ve Güney Kore şuan Bitcoin'i kabullenmiş ve bundan faydalanmakta. En güzel örneği Estonya'nın blockchain teknolojisi ile geliştirdiği oylama sistemi.

mr-opposition

Valla ben bu sözleri çok duydum. Bu sözleri söyleye söyleye 20 bin dolardan Bitcoin satın alan çok tanıdığım oldu. Dünya yakın gelecekte kripto para sistemini benimseyecek. Bu doğru bir çıkarım zaten. Ama dünya Bitcoin'i benimseyecek demek çok farklı bir dava. Böyle bir şeyi bilebilmek imkansız. Başka bir kripto paranın elinden tutar ve manipüle edebilirler. Ve bizim hangi kripto paranın bu özelliği taşıyacağından haberimiz olamaz. Sen alırsın 3 bine, düşmeye başlayınca da "manipüle ediyorlar" diye satmazsın ve 100 dolara kadar düşüşünü izletirler adama.

berkaybektas

Sonuçta bu teknolojinin anası diye bilinmiyor mu Bitcoin? Tüm altcoinler de Bitcoin'e bağlılar. Blockchain teknolojisinin ilk ürünü ve resmi ürünü olarak bilinen bir ilkin, son olma ihtimali ne kadar mümkün? Saadet zinciri satıcıları gibi hissettim kendimi şuan :D Tabi herkes için bu fikir mantıklı olmak zorun değil, benim özgün görüşüm bu yönde. 100 üzerinde Ethereum Rig'i kurmuş ve şuan Baikal teknolojisi ile kazım yapan birisi olarak düşüncem. Ekmeğini yedim evet, ama çok zarar da ettim aynı zamanda. Olaya sadece Para gözünden bakmak zaten hata olur, çağırılan balinalardan birisi oluruz bu gözle bakarsak, pumplarda gümleriz vs.vs. ben teknolojik bakımından bahsediyorum ve değerli bir yatırım olacağını düşünüyorum. Tabi başkaları ne düşünür bilemem, ama saygım sonsuzdur.

Görüş Bildir