Bilgisayar Ortamında Kaydedilen İlk Müzik Ortaya Çıktı

 > -

İngiltere'de bulunan Christchurch Canterbury Üniversitesi'nin yaptığı araştırmaya göre, İngiliz dahi Alan Turing'in 1951 yılında bilgisayar ortamında müzik kaydı kaydı yapan ilk kişi olduğu anlaşıldı.

The Imigation Game filmi ile geniş kitlelerce tanınan ve bilgisayar biliminin kurucusu sayılan Alan Turing'in aynı zamanda bilgisayar ortamında ilk müzik kaydı yapan kişi olduğu açıklandı.

2.Dünya Savaşı sırasında Alman kriptolarının kırılmasında oynadığı öncü rol ile savaş kahramanı olarak kabul edilen Turing'in bu kaydı 1951 yılında yaptığı belirtiliyor.

Christchurch Canterbury Üniversitesi araştırmacıları, müzik evreninin yenilikçilerinden sayıldığını belirttikleri Turing’in bilgisayar üzerinden ilk müzik kaydını yapan kişi olduğunu ve bunun yıllarca göz ardı edildiğini belirttiler.

"Zamanın çok ötesinde bir sistem kullanılmış"

İngiliz dahi Alan Turing

BBC’nin raporlarına göre bu kayıt, İngiltere’deki Manchester Bilgisayar Laboratuvarı'nda, bundan tam 65 yıl önce yapılmış. 

Ses kaydının elektronik gayda gibi çıktığını belirten UC profesörü Jack Copeland, kayıtta ses titreşiminin sıklığının tam olmadığı gerekçesiyle biraz bozuk çıktığını belirtiyor. Kayıtta dıştan gelen sesleri filtreleyen, zamanın çok ötesinde bir sistemin kullanıldığından bahseden Copeland, yine de Turing’in bilgisayarından çıkan sesi duymalarının kendileri için unutulmaz bir an olduğunu söylüyor.

Alan Turing'in bilgisayar ortamında yaptığı ilk müzik kaydı...

Ayrıca Turing’in bu ilk müziği oluştururken yalnızca notaları programlamaya çalıştığı, melodi kısmıyla pek ilgilenmediği belirtildi.

Eşcinsel olduğunu itiraf eden ve bu nedenle yargılanan Turing'in intihar sonucu mu yoksa birileri tarafından zehirlenerek mi öldürüldüğü hala tartışma konusu.

WebTekno

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

EşcinselİngiltereİntiharSavaşmüzik
Görüş Bildir