Görüş Bildir

Beyaz Saray: ABD Başkanı Biden, Erdoğan ile Bir Noktada Görüşecek

Haberler
> Beyaz Saray: ABD Başkanı Biden, Erdoğan ile Bir Noktada Görüşecek

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile telefon görüşmesi yapacağını söyledi.

Euronews Türkçe'de yer alan habere göre Psaki, Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında, Biden'ın neden hala Erdoğan ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmediğine ilişkin soruyu yanıtladı.

Biden'ın hala araması gereken birçok dünya lideri olduğunu vurgulayan Psaki, 'Biden, gelecek hafta ve aylarda bu görüşmeleri yapacaktır. Bir noktada Erdoğan ile de görüşeceğinden eminim.' dedi.

Türkiye genel olarak Beyaz Saray'da yapılan görev değişikliğinin ardından ilk aranan ülkeler arasında yer alırken, Biden göreve başlamasının üzerinden yaklaşık 50 gün geçmesine karşın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile iletişim kurmadı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'de başkanlık seçimini kazanan Biden'a tebrik mesajı göndermiş, 'Ülkelerimiz arasındaki güçlü iş birliği ve müttefiklik bağının bugüne kadar olduğu gibi gelecekte de dünya barışına hayati katkılar sunmaya devam edeceğine inanıyorum' demişti.

İlk temas geçtiğimiz ay kuruldu

İlk temas geçtiğimiz ay kuruldu

ABD'de 20 Ocak'ta Biden'ın yemin ederek görevi devralmasının ardından Washington ile Ankara arasında ilk temas şubat ayı başında kuruldu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile telefonda görüştü. Cumhurbaşkanlığı Sözcülüğünden yapılan açıklamaya göre, yaklaşık 1 saat süren görüşmede Kalın, göreve yeni başlayan Sullivan'a tebriklerini iletti.

Kalın-Sullivan görüşmesinde, Türkiye-ABD ikili ilişkileri başta olmak üzere Suriye, Libya, Doğu Akdeniz, Kıbrıs, Afganistan, Yukarı Karabağ, Kovid-19 ve uluslararası iklim rejimi konularının ele alındığı belirtildi.

ABD tarihine geçen tartışmalı seçim sürecinin ardından görevi devralan Biden, Kanada, İngiltere ve Fransa liderleri ile telefonda görüşerek ikili ilişkileri değerlendirdi. Biden'ın Alman lider Merkel'den önce Fransız lider Macron'u araması, Paris'in AB lideri olarak görüldüğü yorumlarına neden oldu. Biden, doğal müttefiki sayılan bu ülke liderlerinin tebriklerini kabul ederken bazı liderlere mesafeli davrandı.

Başkan Biden, İsrail lideri Benyamin Netanyahu'yu da 1 ay beklettikten sonra bir saat süren bir telefon görüşmesi yapmıştı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
17
3
2
1
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
engin demirdağ

Bu gidişle reis Biden ile anca Sevr tarzı bir anlaşma için oturabilecek masaya.

Caps

Normal yani bu. Amerika ile ilişkiler bu kadar bozukken ve Erdoğan demokrat partinin sahiplendiği şeylerin düşmanıyken ilk aranacaklardan olmaması normal.

ri sore

başlığı görünce kahkaha attım, eski sevgililerimle karşılaştığım yerler aklıma geldi..