Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir Diyenler İçin 13 Hızlı ve Etkili Yöntem

-

Ağrıların en kötülerinden biri olarak bilinen diş ağrısı, diş eti iltihabından çürüğe birçok farklı ağız ve diş hastalığının belirtisi olabilir. Peki diş ağrısına ne iyi gelir? Evde uygulayabileceğiniz yöntemler var mı? Hızlı ve anında çözüm var mı?

Diş ağrısı hissettiğinizde vakit kaybetmeden bir diş hekimine muayene olmanız gerekir. Bununla beraber bu listede bulabileceğiniz diş ağrısına iyi gelen yöntemleri deneyerek ağrınızı hafifletebilirsiniz. Anlatacağımız yöntemler çürük, 20'lik, iltihaplı, dolgulu ve çekilen dişlerin hepsini kapsıyor.

1. Dişlerinizi fırçalamayı unutmayın

Kimi zaman diş ağrınızın nedeni dişteki çürüklerin ya da dişlerin arasında kalmış olan besinler olabilir. Bu nedenle öncelikle ağrınızı arttırmayacak şekilde, çok baskı uygulamadan dişlerinizi fırçalamayı deneyin. Temiz bir ağız ağrınızı hafifletebilir, fakat diş ipi gibi uygulamalarından kaçının. Diş ipi ağrınızın artmasına neden olabilir.

2. Gargara da ağız hijyeni açısından önemli

Diş, diş eti ve ağız içinin tamamının temizlenmesi için gargara yapmayı deneyin. Ağzın içerisinde ağrıya neden olan besin artıklarının uzaklaştırılması ve ağzın temizlenmesi ağrınızı azaltacaktır. Gargara olarak evde yapacağınız tuzlu su karışımını kullanabileceğiniz gibi eczanelerde satılan hazır gargaraları da tercih edebilirsiniz.

3. Sarımsak ile ağrılarınızı dindirmeyi deneyebilirsiniz

Sarımsak, antibiyotik özelliği ile vücuttaki birçok hastalığın dermanıdır. Diş ağrısı çektiğiniz durumlarda dişteki mikropları öldürmek için çiğ sarımsak kullanabilirsiniz. Sarımsağı soyup, kestikten sonra ağrı hissettiğiniz bölgeye sürün. Fazla baskı uygulamamaya dikkat edin. Aynı şekilde sarımsağı ezip macun gibi dişinizin üzerine sürmeyi de deneyebilirsiniz. Dişteki iltihabın geçmesinde ve ağrınızın azalmasında yararlı olacaktır.

4. Sirkeli sudan gargara yapabilirsiniz

Bir bardağın içerisine eşit miktarda su ve sirkeyi koyup karıştırın. Bu karışımı biraz ağızda bekleterek gargara yapın. Sirke ve su diş ağrısına iyi gelecektir.

5. Karanfil de diş ağrısına iyi gelir

Karanfili doğal bir anestezi yöntemi gibi düşünebilirsiniz. Diş ağrısının olduğu bölgenin yakınında çiğnenen karanfil ağrıya iyi gelir. Eğer karanfil çiğneyemeyecek kadar çok ağrınız varsa karanfil yağı batırdığınız bir kulak çubuğunu ağrının olduğu bölgeye uygulayabilirsiniz.

6. Karabibere bir şans tanıyın

Tohum halindeki karabiberi, ağrının bulunduğu bölgede bir süre bekletmek diş ağrısına iyi gelir. Suyun içine koyacağınız az miktarda karabiber de iyi bir gargara olabilir.

7. Soğan Yemek Diş Ağrınızı Azaltabilir

Çiğ soğan, tıpkı sarımsak gibi doğal bir ilaçtır. Az miktarda çiğ soğanı, eğer yapabiliyorsanız ağrının olduğu bölgede çiğneyin, bu uygulama diş ağrısını dindirir. Ağrınız çoksa soğanı ezip ağrının bulunduğu bölgeye sürebilirsiniz.

8. Zerdeçal macunu yaparak diş ağrınızı geçirebilirsiniz

Zerdeçalı biraz suyla karıştırıp macun kıvamına getirin. Zerdeçal macununu diş ağrısının olduğu bölgeye uygulayın. Zerdeçalın antiseptik özelliği diş ağrısına iyi gelir.

9. Nane sadece ferahlatmakla kalmıyor, diş ağrılarına da iyi geliyor

Taze nane yapraklarını ince ince kıyıp ya da mutfak robotundan geçirip suyla karıştırın. Bu karışımı bir süre dinlendirdikten sonra ağrıyan bölgeye uygulayın, ağrınızın azaldığını fark edeceksiniz.

10. Şişlikle beraber gelen ağrılarda soğuk kompres yapın

Dişteki ağrı iltihap kaynaklı ise genellikle dışarıdan görülebilir bir şişlik vardır. Bu şişliğin üzerine bir buzdolabı poşetine koyduğunuz buz ile kompres yapabilirsiniz. Bu işlemi kısa süreli uygulamanız gerektiğini hatırlatalım.

11. Gece ağrılarında yattığınız pozisyonu değiştirmeyi deneyin

Diş ağrınız özellikle geceleri başlıyor ya da artıyosa uyumayı tercih ettiğiniz pozisyonu biraz değiştirmeniz gerekebilir. Konfor açısından çok da hoşunuza gitmese de yastığınızı biraz dikleştirmek ya da fazladan bir yastık eklemek diş ağrısına iyi gelir. Sağa ya da sola yatmak diş ağrısını arttıracağı için mümkün olduğunca sırt üstü yatmaya özen gösterin.

12. Yediklerinize dikkat edin

Diş ağrısı çekerken yemek yemek bile bazen bir eziyete dönüşebiliyor. Bazı durumlarda direkt olarak yediğiniz besin bile ağrının kaynağı olabiliyor. Bu nedenle özelikle dişinizde çürük varsa şekerli besinlerden kaçınmalısınız. İltihap olması durumunda ise çok soğuk ya da çok sıcak besinler diş ağrınızı arttıracaktır. Zaten sert, kıtır kıtır herhangi bir besini ağzınıza dahi almayın çünkü yemeye çalışmak bile büyük bir acı verecektir. Daha çok ılık çorba ve bol sıvı tüketmek faydalı olacaktır.

13. Biz nasıl düşünemedik! Tabii ki ağrı kesici..

Diş ağrısı, ağrıya neden olan hastalık tedavi edilmeden düzelecek bir ağrı olmadığı için en kısa sürede bir diş hekimine görünün. Ağrınızı geçirecek en etkili yöntem doktorun uygulayacağı tedavi süreci olacaktır. Bu nedenle gidin, diş hekiminize tedavinizi olun, tedavi sürecinde ağrı yaşamaya devam ederseniz hekiminizin uygun gördüğü bir ağrı kesiciyi kullanın.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
jakesully

Diş ağrısına evde bitkisel çözüm yöntemleri için şu adresinden de incelenmesinde fayda var:

mehmet-goz

Evet denendi 2 tane karanfil bi baş sarımsak az tuz iyice ez ağrıyan çürük dişe koy ızdırap tan Rabbimin yardımı ile kurtul sarımsakta antiseptik var mikrop öldürücü tabi dotor şart

esinpakdemir

Böyle bir ağrı olamaz doğum yaptığımda canım bukadar yanmamıştı.. Bilgiler yararlı ama yetersiz bence, burdaki bitkisel çözüm bana iyi geldi

lusss

Diş apse yaptıysa geçmiş olsun öyle bir ağrı görmedim elime silah bulsam dişime sıkıcaktım

kawashima

Karanfil yağı çok iyi geliyo anında uyuşuyo

Başlıklar

Ağrı
Görüş Bildir