20'lik Dişinizi Çektirecekseniz Okumadığınız Takdirde Pişman Olacağınız 'Ağrı Azaltan' Tavsiyeler

8.8bPAYLAŞIM

20'lik diş ağrısını yaşayan bilir, yaşamayan daha çok bilir. Çünkü bu ağrıyı çeken herkes yeri geldikçe bire beş katarak anlatır. Evet hafife alınacak bir acı değildir ama adım adım doğru yol izlendiğinde, bu durumu mümkün olduğunca az hasarla atlatabilirsiniz. ;)

Kaynak: https://l.facebook.com/l.php?u=https://e...

1. Öncelikle söylendiği gibi çekim için öncelik olarak ortodontisti seçmeyin.

cdn.mamamia.com.au

Ortodontist, çapraşıklıkları tel kullanarak tedavi eder. Uzmana çektirmek istiyorsanız çene cerrahisi uzmanı veya diş eti hastalıkları uzmanına çektirebilirsiniz.

2. Bu konunun istemekle bir ilgisi yoktur. Eğer çekim endikasyonu varsa diş çekilir.

Enfeksiyon, ödem, yanındaki dişte çürümeye sebep olma vs.

Çekim gerçekleştikten sonra her diş çekiminde olduğu gibi bunda da şu kurallara uyuyoruz:

3. 3 gün boyunca; sıcak, asitli, baharatlı, taneli (pilav vs.) yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalı.

67.media.tumblr.com

4. Yine 3 gün boyunca sigara ve alkol tüketilmemeli.

media.giphy.com

5. Yarım saat sonrasına kadar çekim bölgesine yerleştirilen sponge yerinde kalmalı.

6. Çekimin olduğu gün tükürülmemeli, gelen sızıntı şeklindeki kan yutulmalıdır.

7. Hekiminizin yönlendirdiği şekilde ağrı kesici alabilirsiniz.

8. Çekim sonrasında eğer bu kurallara uyulmazsa alveolit oluşabilir. Böyle bir durumda hekiminize başvurabilirsiniz.

Alveolit olduğunda bazen hekim küretaj yapabilir. Ancak standart müdahale çekim yarasının oksijenli su ile yıkanmasıdır.

9. Eğer hekiminize gidemiyorsanız ve çekim bölgesinde ağrı hissediyorsanız kendi imkanlarınızla şunu yapabilirsiniz;

- En yakın eczaneye gidip bir adet 20'lik enjektör bir şişe de oksijenli su alın.
- 20'lik enjektöre çektiğiniz oksijenli suyu enjektörün ucunu hafif kıvırarak ağız içerisinden ancak çekim bölgesinden 2-3 cm uzaktan çekim boşluğuna doğru hafif tazyikle sıkınız.

10. Bu işlemi günde 3 kez yaparsanız iyileşmeye yardımcı olursunuz, çekim boşluğundaki gıda artıklarını uzaklaştırırsınız, ağrıyı azaltırsınız.

GEÇMİŞ OLSUN

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
asena_elif_94

16 Ekim 2017. Büyük gün geliyor. Dua edin bana

mert-atabey

3 tane gömülü var bir doktor hepsini çekelim dedi diğeri ise ağrı yapana kadar çekmeyelim dedi. Kendisi 42 yaşındaydı ve alt çene de 2 tane gömülü dişi vardı. Benim şuana kadar bi sorunum olmadı olduğu an çektiricem dedi. Bende bu yol ile devam ediyorum eğer varsa çektirmeyin, ağrısın sızlasın yatamayacak hale geldiğinizde çektirin. Teşekkürler.

lazkizi53

Benim henüz tam cikmadilar ama geçen sene dış hekimim seneye yazın çektir dedi ama ağrı yok bir şey yok yalnızca dislerimi çarpık çarpık yapar mi:(

Gizli Kullanıcı

Birşey olmaz korkma.

hayalperestqueen

Çenede yer darlığı olabilir, bir ağız diş ve çene cerrahisi uzmanıyla görüşmenizi tavsiye ederim.

taskin-yucel

Bence ağrımasını bekleme benim ki gibi iltihap kaparsa ve son evreye gelirse ağrıdan oturur ağlarsın valla

mert-atabey

ağrı olmayana kadar çektirme boşver :)

berkan-altay

Ya bunları nereden okuyorsununz bilmiyorum, en tehlikelisi yarı cahillik .Yok 20 yaş çekilmesine gerekli değil, evrimel olarak yarlı veya değil, çekim gerekili olabilir veya başka tedaviler yapilabilir. Oksijenli su diyen arkadaş seni tanımak istiyorum yiğidim bu nasıl cesaret... bu cerrahi işlemin gerekli olup olmadığını, nasıl yapılacağını ve sonrasında nasıl yapılması gerektiğini ağız,diş ve çene cerrahisinde uzmanlık yapmış bir hekimle görüşün. Uzmanlar bunun için senelerce okuyor defalarca bu ameliyatı yapıyorda uzman oluyor. Not : dişeti hastalıkları uzmanı -20 cerrahisi ne yazıkki alakasız lütfen karşıklık olmasın😁

mmurat

20 yaş dişinin yararsız olduğu yönündeki evrimci inanç hiçbir bilimsel temele dayanmıyor. Bu diş çiğneme fonksiyonunda diğer dişler gibi işlev görmektedir. Çenesi kuvvetli olan insanlarda sorun olmuyor. Sert besin maddeleri yerine yumuşak besin maddelerinin tercih edilmesinin çene gelişimini olumsuz etkiliyor. 20 yaş dişi olayı beslenme alışkanlıklarından doğan çene gelişimiyle ilgili olarak ortaya çıkar. Ayrıca 20lik dişler diğer dişleri iterek hizaya sokar. Diş teli takanlar bunu bilir.

zebir_aliyev

20lik dişler nasıl evrimsel kaynağa dayanmıyor? Cahilliğin 'evrimci inanç' demenden anlaşılıyor! Evrim canlıların nasıl oluştuğunun tek cevabıdır veya sen kadınların erkeklerin kaburgasından oluştuğuna itina ile inanabilirsin.

mmurat

evrim tesadüfen oluşumu anlatır, bilinçsizliği anlatır yani hiçbirşeyi anlatır. Anlat desem uydurma masalları yazacaksın biliyorum, çünkü inandığın şeyi bilmiyorsun. Ayırca kaburgadan yaratılış diye bir şey yok varsa ayetini göstrirsin, yoksa akıllı insan gibi gerçek nedir sorar veya araştırısın, ön yargılısın ve bilmiyorsun.

gokturk22897

Peki Allah canlıları neyden yarattı?

mmurat

çamurdan (su+toprak)

gokturk22897

Murat Teşekkür ederim beklediğim cevabı aldım. Ha bu arada evrim bir din değil. Ayrıca insan vücudunda körelmiş daha bir sürü parça var.

mmurat

körelmiş dediğin organların hepsi işlevsel organlar, ateist yalanlara inanma, daha detaylı araştır cevabı bulacaksın, bulamazsan bana söyle link atayım

gokturk22897

Murat Bey bence sizin araştırmanız gerek. İşlevini yitirmiş bir sürü organ var. Ayrıca bu sadece insan için geçerli değil diğer canlılar içinde geçerli. Bilimle ilgili ne zaman konu olsa neden Ateistliğe konu sapıyor? Ona bakarsak dünyada bir sürü din inanç ve tanrı var. Bilim hepsiyle çelişiyor. Buna islamda dahil. Koca müslüman diyarında herkes ayet bükücülüğü yapıyor. Allahın gönderdiği kusursuz kitabı kimse anlmayacaksa bu kitaba kusursuz nasıl diyelim?

mmurat

islamın bilimle çeliştiği nokta neresi? birde işlevini yitirmiş organlar hangileri?

gokturk22897

Murat Bey artık yoruldum kurandan kesit paylaşmaktan, bilimsel kanıtları yazmak ve paylaşmaktan. Google orada tarafsız bir şekilde bir kaynak olmamak koşulu ile bir sürü bilgi edine bilirsiniz. Bu dediklerim sadece islam için geçerli değil diğer bütün inançlar için geçerli. Dinler kendini yenileyemez.

mmurat

sadece cevap bekliyorum, ne bildiğinizi bilmeden siz doğru yanlış diyemem..

Görüş Bildir