Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bağımsız Tiyatrolarda Öne Çıkan 5 Yerli Oyun

-
Bağımsız Tiyatrolarda Öne Çıkan 5 Yerli Oyun

Bağımsız tiyatrolar, alternatif mekanlarda yeni oyunlar oynamaya devam ediyor. Sezonun büyük ilgi gören beş oyununu sizler için bir araya getirdik. Bu oyunların en büyük özellikleri ise yerli metin olması. Tiyatro alanında ülkemizde yerli metinlere öncelik veren tiyatrolar ve sıkı yazarlar var...

1. Fü - İkincikat

Füreyya ve Münevver'in kalmak, gitmek, beklemek ve birbirine tutunmak üzerine kurdukları rutine, tıpkı Füreyya gibi tiyatro sevdasıyla yanıp tutuşan Sibel dahil oluyor. Onun da hayatını renklendiren bir Erkan'ı var, başka da bir şeyi yok. 

Fü ve Mü kardeşler, Si'nin genç ve bakir beynine güneş gibi doğacaklar.

- Münevver: "Fü de gençken çok gidip geldi biliyor musun? Neydi Fü? Gençlik bir şeysi, bir şey kumpanyası... Neydi?"
- Füreyya: "Mü'cüğüm boşver şimdi. "
- Münevver: "Bir akşam hep beraber Beyoğlu'na gittik tiyatro izlemeye. Bizi bir salona soktular, Allah'ım nasıl pis nasıl pis... Annem de kürk giymiş, tiyatroya gidiyoruz ya. Oyun başladı, bunların hepsinin üstünde böyle kırmızı kırmızı kurdeleler. Bir ağa varmış yemek vermiyormuş. Bunlar da aç!"

Yazan: Murat Mahmutyazıcıoğlu
Yöneten: Sami Berat Marçalı
Oynayanlar: Deniz Türkali, Serra Yılmaz, Canan Atalay, Aziz Caner İnan

2. Bukalemun - Tiyatro Laboratuvarı

Hayallerini hayal ettiğin zamanlar gibi mi yaşıyorsun? Peki, bu kötü bir şey mi? Belki de ne yaşadığının farkında bile değilsin? Bukalemun, falanca ülkenin falanca şehrinde yaşayan çok zengin ve başarılı bir reklamcıdır, öyle tepeden inme de değildir hani, tırnaklarıyla kazımıştır vicdanını. Paraya önem vermeyen, parayla satın alabileceklerine önem veren bu kusursuz çağ insanının tahtı, ailesi ve çevresi üzerine kurulmuştur, bir gün Bukalemun tahttan inmek zorunda kalır, eğer yalan söyleyemezsen oyun bozulur. Oyun bozulunca ne olur?

- Bukalemun:"Sisifos’u bilir misin? Dileği yer altından yeryüzüne çıkmak ve orada yaşamaktır. Dileği gerçekleşir, yeryüzüne çıkar çıkmasına ama bunun bir karşılığı vardır. Koca bir kayayı, bir dağın tepesine çıkarmak zorundadır, ondan sonra özgür kalacaktır. Özgürlüğüne kavuşmak uğruna Sisifos o koca kayayı her gün dağın tepesine çıkarmaya çalışır, kaya her seferinde aşağı yuvarlanır. Yoksulluğun döngüsü budur işte. Kayan senin umudundur ve her seferinde umutlarınla birlikte sen de yuvarlanırsın. Ben Sisifos’un yapamadığını yaptım, önce yer altından yeryüzüne çıktım, sonra o kayayı dağın tepesine koydum.  Bir daha hiç aşağı bakmadım, annem... Aşağıda annem vardı, bana geldiğim yeri hatırlatan, yolda sevdiklerim vardı, ama tepede kaya ve ben. Başka kimse yok. Aslında kaya da yok, çünkü tepedeyken insanın umuda ihtiyacı yok."

Yazan Yöneten: Serhan Alben
Oyuncular: Sercan Alben, Hazal Erdal, Hakan Dülger, Maria Merve Amasyalı, Ezgi Sonkuş, İlkay Çakmak, Belgin Yavuz, Mustafa Yıldırım

3. Garaj - Craft

"Birini sevdiğin zaman şehrin nüfusu 1’e iner..."

Yılbaşı gecesi belki o kadar da güzel bir gece değildir... Çok mutlu görünen iki kişi, belki o kadar da mutlu değildir... İstanbul'da bir garaj... İki yabancı... Orkide ve Kahraman... Saatler saniye gibi geçiyor, hepimiz daha da yalnızlaşıyoruz... Ama en azından yılbaşı gecesi herkesin biraz mutlu olmaya hakkı var…

Yazan: Kemal Hamamcıoğlu
Yöneten: İpek Bilgin
Oynayanlar: Enis Arıkan, Güven Murat Akpınar

4. 11'e 11 - Emek Sahnesi

Uzun saçın yasaklandığı, saçların 11'e 11 adıyla tek tip kesildiği, kamuya açık alanlarda tartışmanın tepkiyle karşılandığı bir zamanda Nadir, önceleri meselelerin en çok konuşulduğu yerlerden olan berber dükkanında, kendine ve etrafındakilere sebep olacak kararlar almak zorunda kalır. İnsanların tek tipleştirildiği bu dünyada, hiçbir şey tam olarak gülünç değildir.

Yazan Yöneten: Halil Babür
Oyuncular: Evren Erler, Sercan Gülbahar, Barış Gönenen, Murat Engiz, Mert Denizmen, Özer Arslan

5. Yirmi Beş - D22

- "Kar mı yağıyor?"
- "Yağsa keşke!"
- "Yağarsa mahvoluruz!"

Delik deşik bir gecede, kaset, balık, mum, ayna, kundak ve nazarın gölgesinde en temizi yağan kardı. Hala basılmayan yerleri vardı ve bizim topraklarda gece, karın beyazlığı bir de çocukların sesleriyle aydınlanırdı! Gece yarısına yaklaşırken, biri kendisiyle ilgili koca bir yalanla boğuşan, diğeri ise kendi gerçeğini dönüştürme çabasıyla umut eden, iki gencin yola çıkma öyküsü ile başlar. Ancak bu yol, bu toprağın acısını surata çarpan, ölüm ve sevgi ile savaş veren başka bir yol ile kesişir! Üç kişi olurlar, anlaşmak zorlaşır. Gelenler olur, gidenler illa ki olacaktır. Bu sırada kar yağmakta, köpekler havlamakta ve...

Yazan: Berkay Ateş
Yöneten: Yiğit Sertdemir
Oynayanlar: Berkay Ateş, Can Kulan, Emir Çubukçu, Duygu Aslan

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir