Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Artık Bu Sorunun Sorulması Gerekiyor: Elon Musk Ahlaksız Bir Sahtekâr mı?

-
Abone ol

Bugüne kadar yaptığı bütün kıymetli şeyler Elon Musk’ın eleştirilemez biri olduğu anlamına mı geliyor?

Uzaya roket fırlatıp geri indirmek, Tesla otomobilleriyle bir otomotiv devrimi başlatmak, yenilenebilir enerji kaynaklarına yaptığı yatırımlarla insanlığı fosil yakıt bağımlılığından kurtarmak…

Bütün bunlar muazzam atılımlar. Fakat ortada açık bir şekilde cereyan yapan bir boşluk var. O boşluğu görmezden gelmekse kimseye fayda sağlamıyor.

Eğer benzer bir mağarada yaşamıyorsanız, Tayland’daki mağarada mahsur kalan çocuklar haberini duymuşsunuzdur.

Neredeyse imkansız olarak nitelendirilen mucizevi bir operasyon neticesinde herkes sağ salim kurtarıldı.

Kriz esnasında Elon Musk’ın kafasının üzerindeki parlak haleyle olay yerine intikal edişini izledik.

Gerçek dünyanın Tony Stark’ı, mühendislerine çocukları oradan çıkarabilecek küçük bir denizaltı yaptıracağını ifade etti.

Yine de son teknoloji çözümler her zaman en iyi çözüm anlamına gelmiyordu. Occam’ın Usturası evrensel bir prensip olarak geçerliliğini konuyordu.

Milyon dolarlık teknolojik ekipmana sahip orduların arazilerde yük taşımak için katır envanterine sahip olması da yine aynı prensibin bir sonucu. Evet, bildiğimiz katır. 

Stanley Kubrick’in bilimkurgu klasiği 2001: A Space Odyssey’i izlemeyen kaldı mı?

Orada insanı mat eden yapay zeka Hal 9000’i hatırlayın. İnsanoğlu sahip olduğu teknolojik imkanlarla tanrıcılık oynamaya başlamış, neticesinde üstün bir yapay zeka yaratmıştı. Kendi ırkının dahi sonu olabilecek tehlikeli bir oyundu bu.

İnsan zekasına karşı galebe çalan bu üstün yapay zeka, hikayenin zirve noktasında bir adet tornavida yardımıyla mağlup edilecekti.

Daha zeki ve yozlaşmamış bir başka bilgisayar sistemiyle falan değil, ilkel bir metal parçasıyla.

11 Temmuz’da kurtarma timi imkansız sayılan görevi başarıyla tamamladı ve mağaradaki 12 çocuk ve 1 yetişkin kurtarıldı.

Aktarılanlara göre, operasyon organize edilirken mağaraya gelen Elon Musk ile kurtarma ekibi arasında bir ihtilaf yaşandı.

Kurtarma timi, mini denizaltı fikrini mevcut şartlar altında pratik bulmadı. Buna sinir olan Elon Musk Twitter’dan operasyonun asıl organizatörlerinin kendi desteğini minnetle karşıladığını ve Bay Narongsak’ın konuya yabancı olduğunu iddia etti. Bu arada bay Narongsak, mucize operasyonun beynini oluşturan kişi oluyor.

Olay bununla da sınırlı kalmadı. Kurtarma ekibinde yer alan bir İngiliz dalgıç biraz fazla açık sözlüydü.

Operasyonun ardından verdiği bir röportaja Musk hakkında şu ifadeleri kullandı: “Kendisi mini denizaltısını münasip bir tarafına sokabilir.” Yine söylediklerine göre bu denizaltı boyutlarından dolayı dalış noktasından itibaren 50 metreden fazla ilerleyemezdi. Olay tamamen bir PR hamlesiydi. 

Çatışmayı tüm sıcaklığıyla Twitter’a taşıyan Zeynep Tüfekçi’nin tweet’ine yanıt veren Elon Musk ise seviyeyi daha da düşürerek İngiliz dalgıcı ‘pedofil’ ilan etti.

Adamı mağaradaki çalışmalar esnasında hiç görmediğini de ekleyerek o denizaltını bir şekilde yapacağını söyledi. Musk bu tweet’i attıktan birkaç saat sonra sildi, fakat İngiliz dalgıcın yine de Elon Musk’ın pedofil ithamı üzerine yasal yollara başvuracağı söyleniyor.

Elon Musk ya iyi niyetle bir şeyler yapmaya çalışıyor ya da bir PR hamlesiyle elini güçlendirme derdinde.

Her iki ihtimalde de mini denizaltı fikrinin hantal bir çözüm olduğunu kabul etmiyor ve hayatlarını riske ederek kurtarma operasyonunu gerçekleştiren insanlara saygısızlık ediyor.

Bir yanda yılların deneyimi ve birikimiyle bezenmiş, insan merkezli ‘sözde ilkel’ bir metod, diğer yanda teknolojik gelişimin üzerine bina edilmiş, üstün güvenlikli fakat şartlar itibariyle soyut görünen bir çözüm.

Milyon dolarlık orduların kullandığı katır veyahut Hal 9000’i alt eden metal tornavidanın gücünü ve faydasını küçümsemek ne kadar akıllıcaysa, operasyonu başarıyla tamamlayan ekibin düsturunu küçümsemek de o kadar akıllıca.

Bütün bunlar yaşanırken Elon Musk’a yöneltilmiş tüm yapıcı eleştiriler, Musk’ın kendisiyle birlikte tüm hayranları tarafından fanatik biçimde savuşturulmaya çalışıldı.

Kişi kültünün kimseye faydası olmayan habis bir fenomen olduğu bir kez daha ortaya çıkmış görünüyor.

Elon Musk hiçbir zaman ahlaki normları ön planda tutan bir karakter olmadı. Çalışanlarına oldukça katı ve sert davrandığı birden fazla kaynak tarafından doğrulanmış biri.

Kovduğu mühendislerin silikon vadisindeki diğer büyük firmalarda işe girmesini de “Bizim artıklarımızı havada kapıyorlar” gibi ifadelerle tasvir etmesi de bir başka olay.

Fosil yakıt karşıtlığı ve çevreci hamlelerine rağmen Cumhuriyetçi bir siyasal eylem komitesine 40 bin dolar bağış yaptığının ortaya çıkması da Musk’ın samimiyetine gölge düşürmüş durumda.

Cumhuriyetçilerin kahir ekseriyetinin çevrecilik, küresel ısınma gibi kavramları küfür olarak algıladığını hatırlatalım.

Bütün bunlardan bahsetmek Musk’ın başında parıldayan haleyi karartıyor olabilir.

Belki de böyle olması gerekiyordur. Sonuçta, gerçeklerin konuşulmasından kimseye zarar gelmez.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
feridaslan

Mars'ı cennet gibi göstererek önümüzdeki yüzyılda asteroid madenciliği için köle lazım, onun reklamını iyi yapıyor sadece. İz bırakacağı doğru fakat bunun ne kadar temiz bir iz olacağı bellidir? Dünyayı yönettiği varsayılan belirli zümreye köle olmaya devam edeceğiz, uzaya da çıksak evreni de büksek bu gerçek değişmeyecek! Petrol yeryüzünde tükenince ki önümüzdeki 35 yıl öngörülüyor, bunlar olacak. "Expanse" dizisi var konu ile ilgilenenlere naçizane tavsiyem, izlesinler ;)

whypush

şu siktiğimin herkes melek olmalı kafalı mahluklar bi tükenmedi lan.

emre-b.-turhan

sonunda bir ecnebiyi yalamadığınızıda gördük...

43numaraharleybot

sunu bilir sunu söylerim.evet genelleme yapıyorum: Köse insanlar çok sinsi oluyorlar.gördüğüm bu.Ki elon musk ibnesi de köse.

cherry-patates

Buna yeni bir boyut da ben ekliyorum, adam yengeç burcu. Bir yengeç erkeğinden bundan fazla ne beklenir ki.

ahmet-gunes16

Konuyla hiç bir alakası olmayan saçma bir yorum. sakallılar çok mu masum oluyor. örnek versene bize??? Benim tanıdığım sakallılarda çocuklara sulanan, milleti türlü türlü kitlelere ayıran, baktığında dindar ama içinde fitne fesat bas bas bağıran insanlar. Evet bende genelleme yaptım

43numaraharleybot

ben sakallılar masum oluyorlar demedim.gördüğüm tanıdığım köselerin sinsi olduğunu söyledim.konuyla alakasını kuramamıssın.alakasını da söyleyeyim: elon musk köse. :) genellemen için teşekkür ederim. yorumun için de.

logicaldoor

Filmi de komple anlatsaydın editör. Böyle bir başı bir sonu olmamış...

Görüş Bildir