Antik Kent Üstüne AVM'ye İzin Veren Kurula Soruşturma

 > -

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı, M.Ö. 7. yüzyıla ait Mudanya’daki Myrelia Antik Kenti üstüne süpermarket yapılmasına izin veren Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu üyeleri hakkında kamu davası açılmasını ve cezalandırılmalarını istedi.

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı, M.Ö. 7. yüzyıla ait Mudanya’daki Myrelia Antik Kenti üstüne süpermarket yapılmasına izin veren Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu üyeleri hakkında kamu davası açılmasını ve görevi kötüye kullanmak suçundan cezalandırılmalarını istedi.

Bursa’nın Mudanya ilçesinde Tesco Kipa Kitle Pazarlama Şirketi, 2012 yılında Myrelia Antik Kenti sınırları içinde bir süpermarket yapmaya başladı. Ancak yapım çalışmaları esnasında antik kente dair önemli yapı kalıntıları ortaya çıktı. Bölgede yaşayan vatandaşlar, süpermarket inşaatının durdurulması için mahkemeye başvurdu.

KALINTILARA RAĞMEN MARKETE İZİN VERDİLER

Bursa Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu ise, bu kalıntı ve bulgulara rağmen inşaatın devam etmesine karar verdi. Bölgede yaşayan vatandaşların başvurusu üzerine Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı, Myrleia Antik Kenti’nin imara açılmasına onay veren Bursa Koruma Kurulu üyeleri hakkında kamu davası açılması ve cezalandırılmaları yönünde iddianame hazırlayarak mahkemeye sundu.

‘GÖREVLERİNİ KÖTÜYE KULLANDILAR’

Cumhuriyet Savcısı Gökhan Şen tarafından hazırlanan iddianamede, Myrleia Antik Kenti sınırlarında yapılan sondaj kazılarında önemli kalıntı ve buluntulara rastlanmasına rağmen, Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu üyelerinin inşai faaliyetlere izin verdiğini ve görevi kötüye kullanma suçunu işlediklerini söyledi. Savcılık, Koruma Kurulu üyesi şüphelilerin üzerlerine atılı suçu işlediklerini ifade ederek, her bir üyenin ayrı ayrı cezalandırılmasını istedi.

Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu üyeleri hakkında, görevi kötüye kullanma suçunu işledikleri iddiasıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı soruşturma izni vermişti. Koruma Kurulu görevlileri ise, bu izne karşı Ankara Bölge İdare Mahkemesi’ne itirazda bulunmuş, Ankara Bölge İdare Mahkemesi ise bu itirazı 6 Kasım 2013’te reddetmişti.

‘AVM YIKILMALI’

Bursa Şehir Plancıları Odası Başkanı Hakan Karademir, süpermarketle ilgili mahkeme sürecinin devam ettiğini ifade ederek, “Buradaki AVM yıkılarak, antik kentin açığa çıkarılması gerekir” dedi.

Myrleia Antik Kenti sınırlarında kurulan süpermarketin inşaatı bitmiş, rafları hazırlanmış durumda. Market, faaliyete geçmeyi bekliyor.

BODRUM KATINDA ANTİK KENT

Bursa Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu, Myrelia kenti üzerine yapılan süpermarketin devam ettirilmesine karar verince, sondaj çalışmaları sırasında ortaya çıkan bulgu ve kalıntılar, süpermarketin bodrum katında camekana konuldu.

Kaynak: Sinem UĞURLU | Evrensel

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir