Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ankara Katliamı Sonrası Sıradan Bir Vatandaşın Sorması Gereken 12 Soru

 > 
50bPAYLAŞIM

10.10.2015 Cumartesi günü, Ankara'da binlerce kişi DİSK, KESK, TMMOB ile TTB’nin günler önce yapmış olduğu çağrıyla 'Emek, Barış ve Demokrasi' mitingi için buluştu. Mitingin toplanma yeri olan tren garı önünde iki patlama meydana geldi. İki canlı bomba, birbirine 9 metre mesafede ve 3 saniye aralıkla kendini patlattı. Gerçekleştirilen bu bombalı saldırı, Türkiye tarihinde yaşanan en büyük terör saldırısı olarak kayıtlara geçti...

Naif bir şekilde soruyoruz ve bir sene sonra bu listeye tekrar baktığımızda cevap bulmuş olmaları dileğiyle buraya bırakıyoruz.

1. Evet, sorulması gereken ilk soru: Bizim istihbarat teşkilatımız çalışmıyor mu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Charlie Hebdo saldırısı sonrası Fransa'ya sorduğu bu soruyu şimdi kendimize soralım: Bizim istihbarat teşkilatımız çalışmıyor mu?

Suruç ve Diyarbakır saldırıları henüz yaşanmışken Emniyet ve MİT, barış mitingine yönelik saldırının istihbaratını önceden neden alamadı?

2. Başkentin göbeğinde bu çapta bir saldırı nasıl gerçekleştirilebiliyor?

3. "İstifa etmeyi düşünüyor musunuz" sorusunun neresi komik?

Belki önce şu soruyu sormak lazım: İlk resmi açıklama neden 5.5 saat sonra yapıldı?

Ama bu basın açıklaması başka bir soruyu gündeme getirdi: 'Çok yoğun bir şekilde güvenlik zafiyetinin olduğuna yönelik tartışmalar açıldı, sorumluluk alarak istifa etmeyi düşünüyor musunuz" sorusunun nesi komik?  İçişleri Bakanı, MİT Müsteşarı, Emniyet Genel Müdürü, Ankara Emniyet Müdürü neden istifa etmiyor?

4. Grupların buluşma alanı olan tren garı önünde neden güvenlik önlemi yoktu?

DİSK, KESK, TMMOB ile TTB’nin öncülüğünde, günler önceden çağrısı yapılmış "izinli" ve geniş katılımlı bir mitingden bahsediyoruz. 

Biliyorsunuz Ankara kısa zaman önce 14 işçi ve işveren örgütünün öncülüğünde ‘Teröre hayır, kardeşliğe evet’ yürüyüşüne ev sahipliği yapmış ve eylem hemen hiç sorun yaşanmadan sona ermişti.

AA'nın haberine yansıyan bilgilere göre o gün alınan önlemlere bakıyoruz: 

  • Sıhhiye meydanı, bariyerlerle kapatılırken, alan içinde uzman ekiplerce patlayıcı madde araması yapıldı.

  • Yürüyüşe katılacaklar, polis kontrolünde 7 ayrı noktadan üst aramaları yapıldıktan sonra miting alanına alınmaya başlandı.

  • Miting çevresi ve yürüyüş güzergahında önceden belirlenen noktalarda polis ekipleri konuşlandırıldı.

  • Miting alanında güvenliği sağlamak için Ankara Emniyet Müdürlüğü Güvenlik, Çevik Kuvvet, Terör ve Özel Harekat şubeleri başta olmak üzere, tüm branşlardan yaklaşık 6 bin polis görevlendirildi.

Oysa katliamın canlı tanıklarından Hürriyet gazetesi okur temsilcisi Faruk Bildirici'nin açıklamalarına göre olay yerinde sadece 3 trafik polisi vardı. Polis olaydan yarım saat sonra geldi. Ancak...

5. Bombalı saldırının ardından olay yerine gelen polis neden gaz bombası attı ve havaya ateş açtı?

Eğer polis müdahalesi olmasaydı daha fazla can kurtarılabilir miydi?

6. Bu görüntünün sebebi ne?

Görgü tanıklarının ifadelerine göre polis olay yerine ambulanslardan önce geldi. Böylesi bir kriz anında ambulansların alana kolayca girmesini sağlaması gerekirken neden yolda engel teşkil eden bir unsur oldu?

İnsan Hakları Derneği Ankara Katliamı'nın ön raporundan: 

"Ambulansların yoğun olarak olay yerine gelmeye başladığı (yaklaşık 10:30) zaman Tandoğan yönünden bir grup çevik kuvvet polisi cenazelerin olduğu bölgeye doğru koşarak ilerlemiş, ambulansların olay yerine gelmesini sağlayan tek yolu tıkayarak ambulansların gelişini geciktirmiştir. Göstericiler, tepki göstererek polislerin geri gitmesini ve yolun yeniden açılmasını sağlamıştır."

7. Saldırganlar kim ve hangi örgüt ile ilişkili?

Reuters'a konuşan üst düzey 2 Türk güvenlik yetkilisi, saldırıdaki ilk belirlemelerin IŞİD'i işaret ettiğini söyledi

Polis, olay yerinde yaptığı incelemede bomba düzeneğinin Suruç Katliamı'nda kullanılan düzenekle aynı olduğunu tespit etti.

Başbakan Davutoğlu ise Ankara'daki terör saldırısında IŞİD'in öncelikli araştırıldığını söyledi. 

 Uyguladığı vahşet ile insan aklını zorlayan bir cihad hareketi olan IŞİD hakkında "barbar meczuplar" algısı hakim olsa da Ortadoğu analizlerinde göreceğimiz üzere örgüt aslında üzerinde düşünülmüş bir siyasal ve askeri strateji izliyor.

Şiddetinin görünür olması, yayılması ve psikolojik savaş aracı haline getirilmesi de bu stratejinin bir parçası.  

Eylemin IŞİD’e tabi bir hücre tarafından gerçekleştirilmiş olması pek çok soruyu beraberinde getiriyor... Ama ilk soru şu:

8. IŞİD katliamı neden üstlenmedi?

El Kaide uzantılı bütün örgütler gibi IŞİD’in en belirgin özelliği, yaptığı eylemi hemen üstlenmesi. 

Hatırlayacağınız üzere IŞİD Suruç Katliamı’nı da hala üstlenmiş değil.

Ve hazır söz Suruç Katliamı'na gelmişken...

9. Suruç ve Diyarbakır saldırıları neden bugüne kadar aydınlatılamadı?

Hafızaları tazeyelim: 29 Temmuz 2015 tarihinde açık oylama sonucunda CHP'nin "terör olaylarıyla ilgili Meclis araştırması açılması ve Meclis komisyonu kurulması" önergesi AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildi.

10. Artık rutin haline gelen "erişim engeli > yayın yasağı > dosyada gizlilik kararı" 3'lüsünün amacı nedir?

Vatandaşın haber alma hakkını engellemek demokrasi ile nasıl bağdaşır? Bilgiye erişimin kısıtlanması aynı zamanda komplo teorilerinin kurgulanması için en uygun zemin değil midir?

11. Terör saldırısını övmek suç değil midir?

Sosyal platformlarda yapılan ve bu katliamı "coşkuyla" karşılayan tüyler ürperten yorumları görmüşsünüzdür... Ankara Katliamı ülkemiz tarihinde yaşanan en büyük terör saldırısı olarak kayıtlara geçti. Bir bilenin cevaplaması umudu ile soralım: 

İşlenmiş olan bir suçu veya işlemiş olduğu suçtan dolayı bir kişiyi alenen övmek; terör örgütünün cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek, övecek veya teşvik edecek şekilde propagandasını yapmak suç değil midir? 

Yazı veya sözler;

  • Şiddet, bir araç olarak öngörülüyorsa,

  • Kişileri hedef gösterip kanlı bir intikam istiyorsa,

  • Benimsenen düşünceler için şiddete başvurmanın meşru olduğu ileri sürülüyorsa,

  • İnsanda saldırgan duygular uyandıracak biçimde anlamsız bir nefret yaratarak şiddetin doğmasına uygun bir ortamı kışkırtıyorsa,

Bu ifade hürriyeti midir?

12. Neden birlik olmak yerine birbirimize düşüyoruz?

Fotoğraf: DHA

Terörün ana stratejilerinden biri toplumsal kutuplaşmayı kışkırtmak ve halkı “biz” ve “onlar” olmak üzere kamplara bölmek iken onun karşısına birlik olmak yerine neden birbirimize düşüyoruz?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
misslucy

sorsak da cevap gelmeyecek bu yüzden sormuyorum.

isik_

Bu ülkeyi sadece TÜRK atalarımız mı canını feda edip savaşarak kazandı sanıyorsunuz? KÜRT şehitlerimiz sizin yüzünüzden mezarlarında rahat edemiyorlar. O savaşlarda onlar da katılıp canlarını verirken siz kalkmış onları 'ermeniler' diye nitelendirip (ermeniler ile bağlantıları olmadığı halde) vatan haini görüyorsunuz. Sonra da kalkmış 'neden bizim ülkede yaşıyorsunuz?' diyorsunuz. Bu vatanı TÜRK-KÜRT-LAZ-ÇERKEZ (...) birlikte kurtarmadılar mı atalarımız? Şimdi diyeceksiniz ki 'neden PKK var o halde?' bence de öyle bir örgüt olmamalıydı.Ama bazıları kürtlerden sıkılıp ülkeden kovmak isteyip toplumdan dışlamaya başlayınca onlar da 'o zaman biz de kendi KÜRDİSTANIMIZI kurarız.' diye o örgütü oluşturdu. Eğer bazı cahiller o zamanlar saçma, adaletsiz,iğrenç varsayımlarda bulunmasaydı belki bugün 95 can gitmeyecekti...

misslucy

çok doğru söylüyosnuz orda burda bu katliama sevinenler var düşünebiliyormusunuz. ama hesap verecekler

misslucy

102 oldu ölü sayısı başımız sağolsun

melih145

4.Bazıları Pkk yandaşlarına üzülmeyin diyor bunlara karşı çıkmak neden kötü bir olay gibi gosterilmeye çalışılıyor özelliklede bu sayfada? Pkk ve yandaşları ölmezse masum insanlar ölmüyor mu? -aynısı tüm terör örgütleri için geçerli- 5.Hdp Pkk destekcisi olduğunu herkes biliyor, Pkk böyle saldırıları bir çok kez yaptı neden bu mitingde biri elini kolunu sallıya sallıya bombayi patlattı bi cok masum insan öldü kimse anlamadı mı salak mı bu insanlar? 6.Son olarak 21. sorunuzda terörü övmek suç değil mi demişsiniz şimdi eğer terörü övmek suçsa terörist cenazelerine katılan Hdpli vekiller suç islemiş sayılmazmı neden vekillikleri düşürülmedi. Onlar caza almıyosa ben niye alıyım ki? Lütfen bu sorularıma cevap verin ben ve benim gibi bir çok cahili aydınlatmış olursunuz.

melih145

Sayın Onedio editörleri şu sorularımada cevap verebilir mi zira çok cahil oldugumuz icin bilmiyoruz 1 Hdp neden Pkkyı destekliyor? 2.Pkknın sehit ettikleri siviller, askerlerin haberleri için neden bu kadar haber yapılmıyor? 3.Pkk masum insanları öldürüyor gencecik askerleri öldürüyo neden hic Hdpliler ses cıkarmıyor bu olaya? Hdp kendine oy veren insanlar ölünce niye bu kadar yaygara koparıyo kendileride aynı şeyi yapmıyolar mı? yoksa sorun insanların ölmesi değilde kendilerine oy verenler insanların ölmesi mi?

misslucy

1hdp pkkyı desteklemiyor bu akpnin ve kürtleri sevmeyenlerin çıkardığı bir yalan. 2 ulan 102 kşi ölmüş cumhuriyet tarihinin en kanlı katliamı olmuş hala neden polisler için bu kdar haber yapılmıyo diyosun. 3 akp sesini çıkardı merak etme 102 kişi öldü . 4 hdp kardeşleri için ağlıyo kardeşleeri için üzülüyor oy için değil. hdp pkk den ölen insanlar için de ses çıkarmıyo biz terörist değiliz.

melih145

Çok manidar bi soru sormak istiyorum biliyosunuz kürtler ve araplar yüzyıllardır birbirini sevmez. Şimdi bu bombayi ışid patlatsa ne gibi bi hedefi olabilir? oy verenlerin büyük çoğunluğunun kürt olduğu hdpnin barış mitinginde patlatması bi nevi mantıkli olabilir lakin secimden önce bunu yaparak hdpnin ekmegine yağ sürecek kadar mı onlar? diger bir secenek ise akp mhp bla bla bla yaptı demek, bir parti neden hdpye secim öncesi madur duruma düşürmeyi amaclar ki madem hdp meclise bakan yolladikyan hemen sonra veya secimde baraji geçtikten sonra patlatsa islerine yaramaz mı? Dipnot: hümanist degilim, ölenler üzerinden siyasetin cok fazla yapıldigindan kendi dusuncelerimi soyledim (belki bende siyaset karıştırdım yediden söylüyorum amacım kendi dusuncelerimi soylemekti), kesinlikle Akpli değilim veya aşırı sağcı aşırı solcu bi kimliğim yok ve son olarak yorum altına begenmeyenler küfür etcegini gayet iyi biliyorum ama her zaman olduğu gibi kimee sizi tınlamıcak

Görüş Bildir