Görüş Bildir
Haberler
Almanya Kiracı Cenneti: Türkiye'de Kiracı ve Ev Sahibi Oranı Kaç?

Almanya Kiracı Cenneti: Türkiye'de Kiracı ve Ev Sahibi Oranı Kaç?

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde en fazla kiracı Almanya’da. Almanya’da halkın yarısı kirada oturuyor. 

AB genelinde kiracı oranı yüzde 30. 

Peki, Türkiye'de kiracı ve ev sahibi oranı kaç? 

Ev sahibi oranının en yüksek olduğu ülkeler hangisi? 

En fazla kiracı hangi ülkede?

İçeriğin Devamı Aşağıda

AB İstatistik Ofisi (Eurostat) Avrupa ülkelerinde kiracı ve ev sahibi oranlarını açıkladı. Euronews haberine göre, açıklanan 2020 verilerine göre AB ülkeleri içinde en fazla kiracının yaşadığı ülke yüzde 50 ile Almanya. Bu ülkede 2 kişiden biri kiracı durumunda. Almanya'da Eylül 2021’de federal seçimlerle birlikte Berlinlilerin şehirde gayrimenkul şirketleri tarafından yönetilen ve kiraya verilen yüz binlerce konutun kamulaştırılması için düzenlediği referandumdan evet oyu çıkmıştı.

Avrupa’da kiracı oranının en yüksek olduğu ülke ise yüzde 58 ile İsviçre. Bu ülkede kendi evinde yaşayanların oranı sadece yüzde 42.

Kiracı oranında Almanya’nın ardından yüzde 45 ile Avusturya geliyor. Burada halkın yüzde 55’i kendi evlerinde ikamet ediyor.

Türkiye kiracı oranında Avrupa’da 4. Sırada

Türkiye kiracı oranında Avrupa’da 4. Sırada

Türkiye Avrupa ülkeleri içinde kiracı oranının en yüksek olduğu 4. ülke durumunda. Türkiye’de halkın yüzde 42’si kiracı iken yüzde 58’i ev sahibi konumunda.

Kirada AB ortalaması yüzde 30. AB ülkelerinde halkın yüzde 70’i kendi evlerinde yaşıyor. Kiracı oranında AB ortalamasının üstünde yer alan ülkeler şöyle: Danimarka 41, Fransa 36, İsveç 36, Lüksemburg 32, Kıbrıs 31 ve Hollanda 31.

Ev sahibi oranının en yüksek olduğu ülkeler

Ev sahibi oranının en yüksek olduğu ülkeler

Ev sahibi oranının en yüksek olduğu ülke ise yüzde 96 ile Romanya. Bu ülkede halkın sadece yüzde 4’ü kirada yaşıyor. Ev sahibi oranı Slovakya’da yüzde 92, Macaristan ve Hırvatistan’da yüzde 91.

Türkiye’nin komşularından Yunanistan ve Bulgaristan’da kiracı oranı daha düşük. Yunanistan’da halkın yüzde 25’i kiracı iken bu oran Bulgaristan’da yüzde 16.

Ev fiyatları son 1 yılda en fazla Türkiye’de arttı

Ev fiyatları son 1 yılda en fazla Türkiye’de arttı

Öte yandan Türkiye’de son dönemde ev fiyatlarındaki artış dikkat çekiyor. Avrupa’da son 1 senede ev fiyatlarının en çok artış gösterdiği ülke açık ara Türkiye. 2020 ile 2021 yılları 2. çeyrek arasında Türkiye’de ev fiyatları yüzde 29,2 artarken bu oran Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde ortalama yüzde 7,3 oldu.

Bununla birlikte dünyada konut fiyatlarının en çok arttığı 10 şehirden 3’ü Türkiye’de. 2020 ile 2021'in ikinci çeyrekleri arasında 55 ülke ve 150 şehri kapsayan araştırmada İzmir, İstanbul ve Ankara ilk 10’da yer aldı.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
2
2
2
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın