Almanya'dan Sonra İngiltere'nin Ankara Büyükelçiliği de Kapalı

 > 
521PAYLAŞIM

Almanya'nın 'terör tehdidi' nedeniyle temsilciliklerini kapatmasının ardından İngiltere Dışişleri Bakanlığı da Ankara'daki büyükelçiliğin 16 Eylül Cuma, yani bugün güvenlik gerekçesiyle kapalı olacağı duyuruldu. Konuyla ilgili Ankara'da 3, İstanbul'da 1 kişi gözaltına alındı.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı söz konusu kararı, yabancı ülkelere seyahat konularında uyarılarını yayınlandığı sayfasında duyurdu.

Büyükelçiliği kapatma kararı alınmasına neden olan konuyla ilgili ise detaylı bilgi verilmedi.

İngiltere bir süredir vatandaşlarına Türkiye'nin sınır bölgelerinde seyahat etmemeleri ve bazı illere de çok gerekmedikçe gitmemelerini tavsiye ediyordu.

Almanya da 'saldırı tehdidi' sebebiyle tüm temsilciliklerinin kapatıldığını duyurmuştu

Dün de Almanya'da yayımlanan Bild gazetesi, 'olası bir saldırı tehdidi nedeniyle'Türkiye'deki büyükelçilik, konsolosluk ve İstanbul'daki Özel Alman Lisesi'nin geçici olarak kapatıldığını duyurmuştu.

Gazete, Almanya Dışişleri Bakanlığı'na diplomatik misyonlara Kurban Bayramı tatili sırasında saldırı olabileceğine dair "söylentiler" ulaştığını ve temsilcilikler ile okulun "güvenlik nedeniyle" kapatıldığını yazdı.

Türkiye'deki Alman Temsilcilikleri Terör Tehdidi Nedeniyle Kapatıldı - onedio.com
Türkiye'deki Alman Temsilcilikleri Terör Tehdidi Nedeniyle Kapatıldı - onedio.com

Almanya Dışişleri Bakanlığı ise habere yorum yapmadı ancak Türkiye'deki diplomatik temsilcilikler ve okulun bayram tatili boyunca kapalı olduğunu belirtti.

İstiklal saldırısından önce ABD ve Almanya uyarmıştı

19 Mart'ta Beyoğlu İstiklal Caddesi'nde gerçekleştirilen canlı bomba saldırısı öncesi ABD ve Almanya, Türkiye'deki vatandaşlarını saldırı ihtimaline karşı uyarmış, hatta bazı Alman okulları ve temsilcilikleri de önlem amaçlı kapatılmıştı.

İstanbul Valiliği ise bu gelişmeler karşısında yabancı ülke temsilciliklerinin 'teyide muhtaç duyumlarla' bir takım tedbirler geliştirmeye çalıştığını vurgulayarak, vatandaşların bu haber ve söylentileri dikkate almamalarını, sadece yetkili mercilerin açıklamalarına itibar etmelerini istemişti.

IŞİD bağlantılı saldırı sonucunda saldırgan dahil 5 kişi yaşamını yitirmiş, çok sayıda kişi de yaralanmıştı.

Ankara'da 3, İstanbul'da 1 gözaltı

İçişleri Bakanlığı, IŞİD'in 13-17 Eylül'de İngiltere veya Almanya büyükelçiliklerine yönelik eylem arayışında bulunduğu yönünde alınan istihbarat uyarınca, bu ülkelerin istihbarat servisleriyle işbirliği yapıldığını açıkladı.

Polis, Kurban Bayramı öncesinde Ankara’da 3, İstanbul’da bir kişiyi gözaltına aldı.

Haklarında soruşturmanın sürdüğü şüphelilerin örgüt bağlarının araştırıldığını ancak bu kişiler hakkında kesin bir bulgu olmadığını ifade eden Bakanlık yetkilileri, “Esasen bu konuda bizim kurumlarımızla paylaşmadıkları bir bilgi varsa, bunun paylaşılmasının önemi de kendilerine anımsatılmıştır" değerlendirmesinde bulundu.

Büyükelçi Moore: Türk yetkililer tehdide karşı uygun tedbirleri alıyor

İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore da Twitter hesabından konuya ilişkin paylaşımda bulundu.

Türk güvenlik yetkililerinin bu konuda gereken desteği sağladığın belirten Moore, "Türk yetkililer tehdide karşı uygun tedbirleri alıyor. Onlara çok güveniyoruz. Gösterdikleri çabalar için teşekkür ederim ama böyle bir durumda büyükelçiliği kapatmak makul bir tedbir" ifadelerini kullandı.

BBC Türkçe ve Onedio

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir