Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Albert Einstein'ın Dünyaca Ünlü Fotoğraflarının Altında Yatan İlginç Hikayeler

-

İnsanlara ''tarihteki en önemli bilim insanı kimdir?'' diye sorulsa, muhtemelen büyük bir çoğunluk bu soruyu ''Albert Einstein'' diye cevaplar. 20. yüzyılın en önemli figürlerinden olan ünlü fizikçi, bütün yaşamı boyunca sürekli göz önündeydi ve yaptığı bilimsel çalışmalar kadar özel hayatı da büyük ilgi görüyordu. Hal böyle olunca, o dönemin en önemli görsel aracı olan fotoğraf, diğer ünlüler için olduğu gibi Einstein için de çok önemliydi ve bunun sayesinde kendisinin merak edilen hayatı, hakkında yazılanlar haricinde çekildiği fotoğraflar ile gözler önüne seriliyordu. 

Biz de buradan yola çıkarak, kendisinin en çok hafızalara kazınan fotoğraflarını sizler için derledik. Hikayeleri ile birlikte tabii! Öyle kuru kuruya fotoğraf göstermek olmaz şimdi...

Kaynak: https://www.fromthegrapevine.com/slidesh...

ABD, 1933

İlk fotoğraf 1933 yılından. ABD'de Princeton Üniversitesinde çekilmiş. Fotoğrafta görüldüğü üzere pipo ile poz vermiş ve bunun altında yatan sebep; piponun kendi düşünür kimliğine yakışan bir sembol olduğunu düşünüyordu. Yani, kendisini daha bilge biri olarak gösterdiğine inanıyordu ve bir hava kattığını düşünüyordu. Kendisinin birçok piposu varmış ve hepsi şu an çeşitli müzelerde sergileniyor.

Almanya, 1931

''Müziksiz bir hayatı hayal edemiyorum. Hayatımın anlamı müzik diyebilirim.'' Bu sözler Albert Einstein'a ait. Bu sözlerin üstüne kendisinin müziğe ne kadar bağlı olduğundan bahsetmeye gerek yok sanırız. İyi derecede keman çalmayı bilen Albert Einstein, müziğin entelektüel kimliğine çok şey kattığına inanıyordu.

ABD, 1955

Ünlü fizikçi her zaman barıştan yana oldu ve bunun için ne gerekiyorsa yaptı. Hayatı boyunca çeşitli konferanslara konuşmacı olarak katıldı ve her zaman toplumları savaşın değil, barışın ayakta tutacağına inandı. Bu fotoğraf da bu konu ile alakalı konuşmacı olarak katıldığı bir söyleşide çekilmiş. Hidrojen bombası kullanımına karşı düzenlenen söyleşide düşüncelerini aktarırken bu şekilde bir fotoğraf ortaya çıkmış.

ABD, 1931

Bu fotoğraf ise 1931 yılında Kaliforniya'da çekilmiş. O dönem birçok üniversitede akademisyenlere eğitim veren Einstein, burada da çoğu insanın anlamakta zorluk çektiği denklemlerini tahtaya yazarken görüntülenmiş.😁

ABD, 1931

Fotoğraftaki ünlü isimleri tanıdınız mı? Biri Einstein, o tamam. Peki diğeri kim?Söyleyelim hemen. Kimisi ona ''Şarlo'' diyor, kimisi Charlie Chaplin.😁 Ünlü fizikçinin kendisi ile oldukça yakın bir ilişkisi vardı ve bu fotoğraf da Charlie Chaplin'in en önemli filmlerinden olan ''City Lights'' filminin galasında çekilmiş.

ABD, 1951

Kabul edelim ki içeriğin başından beri herkes bu fotoğrafı bekliyordu. Normal olan da bu zaten. Tarihteki en ikonik fotoğraflardan biri kendisi. Hatta Einstein'ın da en çok sevdiği fotoğrafı buymuş ve dostlarına kutlama kartı yollarken bu fotoğrafı yapıştırıyormuş kartların üstüne.😂 Sizce de kendisinin 72. doğum günü partisinde çekilen bu fotoğraf çok güzel değil mi?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
arda-kaya10

genius izleyin

1789

Einstein ve Tesla NAZİ olsaydı? Yorumlar!

doga-sakar

Son fotoğrafın hikayesini ben mi göremiyorum yoksa editör yazmayı mı unutmuş?

berkhan-tapan

Hemen ekleyeyim Einstein insanlara değer veren biriydi eğer sohbete başlarsanız onun sonu gelirdi yarım kalmazdı bu yüzden partideki herkes ile uzun uzun sohbet ettikten sonra partiden ayrılırken fotoğrafı çeken kameraman Einstein'ı çağırır oda dönüp dil çıkarır bunu beklemeyen kameraman arkasını döndüğü sırada deklanşöre basmıştır ve bu efsane fotoğraf ortaya çıkmıştır. Bu fotoğrafı çok beğendiği söylenir

berkhan-tapan

Einstein'in, bir organizasyon dönüşü sırasında, peşini bırakmayan fotoğrafçılar tarafından sürekli kameraya gülümsenmesi isteniyordu. O gün defalarca kameralara gülümsemek zorunda kaldıktan sonra "Bu kadarı yeter" diye gazetecilere bağırdı; ancak onları vazgeçiremediğini anlayınca bu sefer dilini çıkardı... buda doğrusu hehehehehehe

fatihsema2645

ETİ'ye göre tutkudan akan çikolatayı yalarken olmuştu ama bilemiyorum yani.

gzm-ynklr

güzel bir paylaşım

Başlıklar

AlmanyaAmerika Birleşik DevletleriBilimEinsteinmüzik
Görüş Bildir