Görüş Bildir
Haberler
AKP Milletvekillini Kendisini Dolandırmakla Suçladı, Aynı Gün Tutuklandı

AKP Milletvekillini Kendisini Dolandırmakla Suçladı, Aynı Gün Tutuklandı

Adıyamanlı iş insanı Sadık Gürsoy, AKP'li vekil Ahmet Aydın ve eski danışmanı Ömer Faruk Işık'ı kendisini arazi satışı vaadiyle 36,2 milyon TL dolandırmakla suçladı. Işık'ın karşı şikâyeti üzerine Gürsoy tutuklandı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Deutsche Welle Türkçe'den Alican Uludağ'ın haberine göre, her şey; Adıyaman'da otomotiv, gıda, petrol ve otel işletmeciliği yapan 25 yaşındaki iş insanı Sadık Gürsoy'un 7 Ocak 2021 tarihinde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na avukatları aracılığıyla yaptığı suç duyurusuyla gün yüzüne çıktı. 

Dilekçede, AKP Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, onun kuzeni ve eski danışmanı Ömer Faruk Işık, diğer kuzeni Adıyaman Halk Bankası Merkez Şube Müdürü Mehmet Yunus Selçuk, eski AKP Milletvekili Fehmi Öztunç, oğlu Mesut Öztunç'un arasında bulunduğu 7 kişi 'şüpheli' olarak gösterildi.

Sadık Gürsoy, bu isimleri 'suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, yağma, senet yağması, nitelikli dolandırıcılık, resmi ve özel belgede sahtecilik, hürriyeti tahdit, hakaret ve tehdit' ile suçladı.Gürsoy, şüphelilerin kendisini 'arsa alma vaadiyle kandırıp yaklaşık 36,2 milyon TL dolandırdıklarını' öne sürdü.

"50 milyon TL rüşvet"

"50 milyon TL rüşvet"

Sadık Gürsoy

Gürsoy, gerçek değeri 200 milyon lira olan ve Gaziantep'te Milli Emlak'a ait bir araziyi, '7 milyon lira tapu masrafı ve 50 milyon lira rüşvet karşılığında alması için' Ömer Faruk Işık'ın kendisini ikna ettiğini ileri sürdü.

Savcılığa verilen dilekçede, 2020 Mayıs ayında Ömer Faruk Işık'ın Gürsoy'a şu teklifi yaptığı iddia edildi:

'Sen benim kardeşimsin. Sana para kazandırmak istiyorum. 4 dönemdir danışmanım. Milletvekili Ahmet Aydın, benim teyzeoğlu, Cumhurbaşkanına yakın bir insan ve Cumhurbaşkanının manevi oğlu gibi biliyorsun. Adıyaman'da bugüne kadar iş adamlarına ne paralar kazandırdık, bunları da biliyorsun. Kardeşim sana da bir kıyağım olsun. Bunları hiçbir yerde paylaşma. Her ne kadar bizim telefonlarımız dinlense de biz devletiz biliyorsun. (…) Gaziantep'te Milli Emlak adına kayıtlı 33.5 metrekare 2.40 yoğunluğundaki yerin piyasa değeri 200 milyon TL. Fakat bunun en az 50 milyon TL gibi masrafı olacak. Bakanlıktan tapu kaydı işlemlerine kadar ihaleli ve doğrudan satış üzerine şerhsiz ipoteksiz şekilde senin adına tescil yaptıracağım. Toplam rüşvet rakamı olarak 50 milyon TL gider.'

Işık'ın, 'Ahmet Aydın'ın sana selamı var, Sadık'a kıyağımız olsun' dediği belirtilen dilekçeye göre, haziran ayında Ankara'ya giden Sadık Gürsoy, bu konuda Ahmet Aydın ile de görüştü.

"Tapu sahte çıktı"

"Tapu sahte çıktı"

Ahmet Aydın

İçeriğin Devamı Aşağıda

Bu süreçte, bir kısmını banka hesaplarından, bir kısmını ise borç alarak topladığı 36,2 milyon TL'yi çeşitli aşamalarda karşı tarafa verdiğini anlatan Gürsoy, yaptığı araştırmada kendisine gönderilen arazinin tapusunun sahte çıktığını, Milli Emlak'tan böyle bir tapu olmadığını öğrendiğini kaydetti.

Dilekçede, bu şüpheliler tarafından süreç boyunca söz konusu arsa üzerinde var olduğu belirtilen şerhlerin kaldırıldığına, arsanın doğrudan Gürsoy'a satışına engel kalmadığına ilişkin çeşitli sahte belgeler ile sahte tapu tahsis belgesi hazırlandığı öne sürüldü.

Dilekçeye göre Gürsoy, belgelerin sahte olduğunu anlaması üzerine şüphelilerden ödediği paraları geri istedi. Dilekçede, şüpheliler Ömer Faruk Işık, Salih Azad Öncel ve Mesut Öztunç'un Ankara'daki bir otelde Gürsoy ile buluştukları ve Öztunç'un, Işık tarafından hazırlanan toplam 36.2 milyon lira değerindeki 6 ayrı senedi imzalayıp Gürsoy'a verdiği ve böylece şüphelilerin borcu kabul ettiği ifade edildi.

Ancak senetler vadesinde ödenmeyince, borçlarını ödeyemeyen ve işi batma noktasına gelen Gürsoy'un elindeki belgelerin bir kısmının da şüpheliler tarafından zorla alındığı dilekçede anlatıldı.

Savcılığa başvurduğu gün gözaltına alındı, 7 suçtan dava açıldı

Savcılığa başvurduğu gün gözaltına alındı, 7 suçtan dava açıldı

Sahte tapu ve satış belgeleri ile dolandırıldığını iddia eden Gürsoy, savcılığa başvurduğu gün, eski danışman Işık'ın şikâyeti üzerine gözaltına alındı. Işık'ın dilekçesinde, Gürsoy'un söz konusu senetleri silah zoruyla imzalattırdığı iddia edildi.

'Yağma, tehdit, özel hayatın gizliliğini ihlal' gibi suçlardan 10 Ocak'ta tutuklanan Gürsoy hakkında dava açıldı. Gürsoy hakkında 9 Mart'ta düzenlenen iddianamede, arsa vaadiyle Gürsoy'dan para aldığı öne sürülen Ömer Faruk Işık, eski AKP Milletvekili Fehmi Öztunç, oğlu Mesut Öztunç, Adıyaman Halk Bankası Merkez Şube Müdürü Mehmet Yunus Selçuk ve Salih Azad Öncel 'müşteki' olarak yer aldı.

Savcının iddiasına göre, Sadık Gürsoy, söz konusu 36,2 milyon TL'lik parasını geri almak için, Ömer Faruk Işık'ın arasında bulunduğu 3 kişiye, Ankara'da bir otelde silah zoruyla 6 ayrı senet imzalattırdı.

Gürsoy'un şikâyetinden haber yok

Gürsoy'un gözaltına alındığı gün avukatları tarafından yapılmış olan suç duyurusu üzerine başlatılan soruşturmada ise, henüz hiçbir şüphelinin ifadesinin alınmadığı öğrenildi.

Serdar Ortaç videosu

Serdar Ortaç videosu

Öte yandan Gürsoy'un suç duyurusu üzerine başlatılan soruşturma dosyasına, Ömer Faruk Işık ve Halk Bankası Müdürü Mehmet Yunus Selçuk'un, bir villada Serdar Ortaç'ı çağırarak yaptıkları eğlencenin görüntüleri de girdi. Dilekçede söz konusu görüntülerin, şüpheliler tarafından Gürsoy'dan alınan paralarla yapılan eğlence sırasında çekildiği öne sürüldü.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Araç bagajındaki paraların sırrı

Araç bagajındaki paraların sırrı

DW Türkçe'nin ulaştığı dava dosyasından, sosyal medyada yayılan ve bir arabanın bagajından çıkan balya balya paraların sırrı da çözüldü. Sadık Gürsoy, emniyetteki sorgusunda bu paraların, kendisi tarafından Işık'a daha önce verilen borç paranın iadesi sırasında çekildiğini söyledi.

Gürsoy ifadesinde, şunları anlattı:

'Görüntülerdeki şahıs Ömer Faruk Işık'tır. Işık, tapu meselelerinden önce zaman zaman benden borç para ister ben de elden verirdim. Görüntülerdeki paralar Işık'a daha önceden elden vermiş olduğum borca istinaden şahsın bana ödediği paradır. Yanlış hatırlamıyorsam burada 290 bin Euro var, o günün kuru ile 2 milyon 660 bin lira ediyordu. Hatta bu parayı daha sonra bana tapu meselelerinden olan borçlarından düşülmüş saydılar. Görüntüleri benim elemanım Mesut Koparal çekmiş.'

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
37
32
9
7
5
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Berçem Keleş

Sizler için kötü günler yakında, musluğunuz kesildikçe birbirinize saldırmaya başlayacaksınız. Çünkü hiç emek vermeden zengin oldunuz ve o hayattan kopmak ço... Devamını Gör

Sedat Yılmaz

İkisine de iyi olmuş. Usulsüz iş yapıp bu milletin kanını içtiğiniz yeter!

Umut Çağul

cumhurbaşkanı acaba hiç çıkıp demiyor mu 'ya burada kim ne iş yapmış ortaya çıkarın bu yolsuzluğu' ya hadi bu ütopik. bu olayın doğrusunu araştırın biz kendi... Devamını Gör