AKP'li Cahit Özkan'dan Kendisini Yakan Adem Yarıcı Açıklaması: 'Psikolojik Rahatsızlığı Vardı, Eşini Dövüyordu'

 > 
191PAYLAŞIM

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, Hatay Valiliği önünde "çocuklarım aç" diyerek kendisini yakan Adem Yarıcı hakkında açıklamada bulundu. Özkan, Meclis'te yaptığı konuşmada Yarıcı'ya son yedi yılda 44 bin lira yardımda bulunulduğunu söyledi. Özkan'ın, Yarıcı'nın eşine şiddet uyguladığı ve psikolojik sorunları olduğu yönündeki sözlerine muhalefetten tepki geldi.

AKP TBMM Grup Başkanvekili Cahit Özkan, Yarıcı’nın İŞKUR tarafından ‘toplum yararına çalışma programı’ kapsamında çalıştırıldığını ancak ‘işi beğenmediği’ gerekçesiyle istifa ettiğini söyledi.

"44 bin lira yardım yapıldı"

Meclis’te konuşan Özkan, şunları ifade etti:

"Eşi ve kendisi devletten sosyal yardım alıyordu, 2010'da Antakya Devlet Hastanesinde antisosyal kişilik bozukluğu, "bağımlılık sendromu" teşhisi konulmuş, bir psikolojik rahatsızlığı olduğu hastane raporlarında mevcuttur. Yine, eşine şiddet uygulamış ve uzaklaştırma kararı alınmış bir kişidir. Her zaman bu Genel Kurulda kadına karşı şiddetle ilgili hassasiyetimizi bütün siyasi parti grupları da yine ifade ediyor.

Antakya Belediyesi, Hatay Büyükşehir Belediyesi, Valilik önünde müteaddit defalar benzeri bir intihar girişiminde bulunmuştur. Yine, 'toplum yararına çalışma programı' kapsamında işe sokulmuş ancak işi beğenmediği için işten ayrılmıştır. Aileye, yani Adem Yarıcı'nın ailesine, sosyal devlet olmanın gereği olarak 2012-2019 tarihleri arasında 10 bin 764 lira 99 kuruş TL nakdî yardımda bulunulmuş, Antakya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından, 33 bin 222 lira 37 kuruş olmak üzere, toplamda 44 bin 87 lira toplam yardımda bulunulmuştur."

"Züccaciye dükkanınına giren fil gibisiniz"

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de Özkan’ın “antisosyal kişilik bozukluğu” ifadesine tepki gösterdi:

"Canlı yayında söylerseniz antisosyal kişilik bozukluğu belirtisine sahip birçok kişiyi bunun bir hastalık olduğu noktasında rahatsız edersiniz, yakınlarını üzersiniz; kişilerin, psikiyatrlarından almış oldukları bu telkin ve bu belirti üzerinden kendileriyle yapılan sohbetleri değersizleştirirsiniz. Yaptığınız iş, söylem çok yönden züccaciyeci dükkânındaki fil gibi; bir tarafımız bir tarafını, bir tarafımız bir tarafını deviriyor. Ya, insanları adli sicilleri üzerinden kriminalize edip intihar girişimini bambaşka bir boyuta çekiyorsunuz; bu sefer, burayı izleyen, antisosyal kişilik bozukluğu -"sorunu" bile dememek lazım- belirtisiyle baş etmeye çalışan insanlara da haksızlık ediyorsunuz."

"Suçlamalarla intihar eylemlerini basitleştiriyorsunuz"

İYİ Partili Lütfü Türkkan da Meclis’te ne zaman intihar haber konuşulsa iktidar tarafından “akli dengesi bozuk”, “şu kadar davası var” gibi ifadeler kullanıldığını söylerken şu ifadeleri kullandı:

"Suçlamalarla bu intihar eylemlerini basitleştiriyorsunuz. Bakın, hiçbir adam provokatif eylem yapmak üzere kendini yakıp öldürmez. O noktaya geldiği zaman çok önemli psikolojik bir buhran yaşadığı doğru, intihar etmek öyle kolay karar verilecek bir mesele değil ki hayatınıza son veriyorsunuz. Ölmek bayılmaya benzemiyor, bayılıp bayılıp ayılabiliyorsunuz da ölünce bir daha geri gelmek yok; adam hayatına son veriyor, öyle ucuz bir iş mi ya!"

“İlla o adam ya hırsız olacak, ya manyak olacak, ya deli olacak. Ya, böyle bir suçlamayla bu işleri geçiştiremezsiniz” diyen Türkkan şöyle devam etti:

"Adam ölüyor ya ve diyor ki: 'Çocuğum aç.' Bunun izahı gerekiyor. Bu şekilde, Anayasa'nın sosyal devlet ilkesinden kaynaklı bize verdiği vazifelerle bu kadar yardım ettik… Ya, millet 'Çocuğum aç.' diyor, intihar ediyor. Bununla ilgili araştırma önergesi istiyoruz 'hayır' diyorsunuz; 'Konuşalım.' diyoruz intihar edenleri suçluyorsunuz. Bunlar çözüm değil, bunlar şu anda sizi kandıran çözümler; haberiniz olsun."

Ne olmuştu?

Hatay Valiliği 'Psikolojisi Bozuk' Demişti: 'Çocuklarım Aç' Diyerek Kendini Yakan Baba Hayatını Kaybetti - onedio.com
Hatay Valiliği 'Psikolojisi Bozuk' Demişti: 'Çocuklarım Aç' Diyerek Kendini Yakan Baba Hayatını Kaybetti - onedio.com

7 Şubat tarihinde Adem Yarıcı, Hatay Valiliği önüne gelerek “Çocuklarım aç” demiş, kendini ateşe vermişti. Yarıcı, ambulansla hastaneye götürülürken kalp krizi geçirip yaşamını yitirmişti.

Annesi "çocuğum parasızlıktan kendisini yaktı" demişti

'Çocuklarım Aç' Diyerek Kendini Yakan Adem Yarıcı'nın Ailesi: 'Parasızdı, İş Bulamıyordu' - onedio.com
'Çocuklarım Aç' Diyerek Kendini Yakan Adem Yarıcı'nın Ailesi: 'Parasızdı, İş Bulamıyordu' - onedio.com

Yarıcı’nın annesi Ayşe Yarıcı, "Oğlum çocuklarını bıraktı gitti kendi kendini yaktı. Parasızlıktan, açlıktan çocuğum gitti kendini yaktı. Paraları yoktu pulları yoktu, yiyecek ekmekleri yoktu. Boyacıydı iş bulamıyordu" demişti.

Ablası Yıldız Ergüder ise şunları anlatmıştı:

"Kardeşim iş bulamıyordu. En son ona 20 lira sigara parası verdim. Dedim; ‘kardeşim nereye gidiyorsun?’ Cevap vermedi. Çayını içti çıktı. Sonradan duyduk ki kendini yakmış. Hastaneye yetiştirememişler. Yolda ambulansta kalp krizinden ölmüş."

İndependent Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir