Görüş Bildir
Haberler
AKP'den 7-7-7 Formülü: Seçim Barajı ve Seçim Bölgelerinde Yeni Düzenlemeler Yolda

AKP'den 7-7-7 Formülü: Seçim Barajı ve Seçim Bölgelerinde Yeni Düzenlemeler Yolda

AKP'nin bir süredir üzerinde çalıştığı Siyasi Partiler Kanunu'nda değişiklik öngören taslak çalışması, Merkez Yürütme Kurulu'nda görüşüldü. Kuruldan MHP ile müzakere kararı çıktı. AKP'nin taslağında seçim barajının yüzde 7'ye indirilmesi, seçim bölgelerinin 7 vekille sınırlandırılması gibi düzenlemeler var.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Yüzde 7 barajını aşan partilere hazine yardımı

Yüzde 7 barajını aşan partilere hazine yardımı

Siyasi partiler ve seçim kanununda değişiklik öngören taslak Ak Parti Merkez Yürütme Kurulu’nda ele alındı. Toplantıdan MHP ile görüşme kararı çıktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki MYK toplantısı yaklaşık iki saat sürdü. Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı taslağı MYK’ya sundu. Yapılan değerlendirmelerin ardından, önümüzdeki haftalarda MHP ile görüşme kararı çıktı. Yazıcı başkanlığında oluşturulacak heyet, MHP’nin vereceği randevu takvimine göre MHP ile görüşecek.

CNN TÜRK’ün haberine göre, taslakta seçim barajının yüzde 7’ye indirilmesi, daraltılmış seçim bölgesi kapsamında 7 vekilli seçim bölgelerinin oluşturulması ve hazine yardımının yüzde 7 barajını aşan siyasi partiye verilmesi hükümleri dikkat çekiyor.

Gözler, MHP'nin vereceği randevu tarihinde

Gözler, MHP'nin vereceği randevu tarihinde

Müzakereler sonucu 7 vekilli daraltılmış bölge üzerine mutabakat sağlanırsa, Ankara 5, İstanbul 14, İzmir 4 seçim çevresine ayrılacak. Daraltılmış bölge sistemini değerlendiren MHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kalaycı, öneriye yeşil ışık yakmıştı.

Taslağa göre siyasi partilerin seçime girebilmeleri için aranan şartlar arasında yer alan, Meclis’te grubu bulunması şartı yürürlükten kaldırılacak.

AKP’nin MHP ile müzakere edeceği başlıklar arasında milletvekili transferi konusu da olacak. Cumhur İttifakı paydaşlarının bu noktada ilkeler bütünü oluşturması bekleniyor. Siyasi Partiler Kanunu değişikliği için gözler MHP’nin AKP’ye vereceği randevuya çevrildi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
181
138
112
3
3
2
2
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın

Biz kazanana kadar seçim tekrarlanır maddesini de ekleyin. Yoksa bu saatten sonra ne yaparsanız yapın o sandığa gömüleceksiniz.

Gökberk

Ortağı meclise girsin diye… yazık…