Türkiye'ye Bakış Açısı Oldukça Sert ve Olumsuz Olan ABD'nin Demokrat Başkan Adayı Joe Biden Kimdir?

0PAYLAŞIM

ABD yeni seçim dönemine yaklaşıyor. Başkanlığa yakın görülen Joe Biden kimdir? Türkiye hakkındaki görüşleri neler? ABD halkı onu nasıl buluyor?

Kaynak: 12

Joe Biden, 20 Kasım 1942'de Scranton, Pensilvanya'da dünyaya geldi.

1953 yılında ailesi Delaware, Claymont’a taşındı. 3 kardeşiyle birlikte ilkokul, ortaokul ve liseyi Claymont'da okudu. 1961 yılında burada mezun oldu.

1965 yılında Delware Ünivesitesi'nden siyaset bilimi üzerine eğitim aldı.

Ardından, Syracuse Üniversitesi'nde Hukuk Fakültesi'nde eğitim gördü ve 1969 yılında mezun oldu.

1979 yılında New Castle County meclisine, 1972 yılında da Senato'ya seçildi.

ABD tarihinin altıncı en genç senatörü oldu. 3 Ocak 1973 tarihinde 31 yaşında iken Amerika Birleşik Devletleri Delaware eyaletinin senatörü olarak göreve başladı. 20 Ocak 2009'de Amerika Birleşik Devletleri'nin devlet başkan yardımcısı olana kadar bu görevini sürdürdü. Aynı zamanda bu dönemde, Senato Dış İlişkiler Komitesi'nin üyeliğini ve başkanlığını da yaptı.

Daha önce 2008'de yapılan başkanlık seçimleri'nde Demokratik Parti'den başkanlığa adaylığını koydu.

3 Ocak 2008 tarihinde yapılan Iowa ön seçimlerinde başarısızlığa uğradı ve adaylıktan çekildi. Aynı yıl Demokratik Parti'nin Başkan adayı Barack Obama'nın Başkan Yardımcılığına aday gösterildi. O yıl seçimleri Demokratik Parti kazandı. 20 Ocak 2009 tarihinde eski Başkan Yardımcısı Dick Cheney'den görevi teslim aldı. 20 Ocak 2017'de ise görevini Mike Pence'ye devretti.

27 Ağustos 1966 tarihinde Neilla Hunter ile evlendi.

Beau, Hunter, Naomi adlarında 3 çocukları oldu. Neilla Hunter 1972 yılında vefat etti. 1977 yılında Jill Jacobs ile evlendi. Bu evliliğinden Ashley B. isminde bir çocuğu oldu. 

Kendisi gibi politikacı olan oğlu Beau Biden, beyin kanseri sebebiyle 2015 yılında vefat etti.

Çevre konusunda aktif olarak çalışıyor ve projeler yürütüyor.

Gaz salınımlarının küresel çapta azaltılması için hukuksal alanda çalışmalar yürütüyor. 

Kilisenin kamu hayatında yeri olmadığını savunuyor. Aynı zamanda eşcinsel evliliklerinin yasallaştırılmasını da desteklemişti. Kürtaj meselesinde de kadınların vücutlarıyla ilgili seçimleri kendilerinin yapabileceğini söyleyerek büyük takdir toplamıştı. 

2003 yılında Irak Savaşı’nı desteklemiş, daha sonra bu konuda hatalı olduğunu açıklamıştı.

Kendisi Türkiye'yi de yakından tanıyor. 2000'lerin başından bu yana iki ülke ilişkilerinin bazı dönüm noktalarında kritik roller üstlenmişti.

Biden, Senatörlüğü döneminde uzun yıllar Türkiye'nin Kıbrıs politikasını sert dille eleştirirken, 1915 olaylarının ABD tarafından 'Ermeni Soykırımı' olarak tanınması için de faal olarak çalışmalar yürüttü.

Türkiye'ye ilk ziyaretini 2011'in Aralık ayında yaptı. Ziyaretin gündemi Arap Baharı nedeniyle Orta Doğu'da yaşanan olaylardı. Dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi.

İkinci ziyaretini ise IŞİD'in Kobane'ye yönelik operasyonu ve ABD'nin de örgüte karşı başlattığı hava bombardımanlarının hemen ardından yaptı. Ziyaret kapsamında İstanbul'da bazı sivil toplum kuruluşlarıyla da bir araya geldi.

Üçüncü ve son ziyaretini ise 2016'da yaptı. 15 Temmuz darbe girişiminden yaklaşık bir ay sonra yaptığı bu ziyaretin ana gündemi ise Fethullah Gülen'in iadesiydi.

Joe Biden daha önce Türkiye hakkında yaptığı açıklamalar nedeniyle 2 kere özür dilemek zorunda kalmıştı.

Türkiye'ye yaptığı ikinci ziyaretten birkaç ay sonra, yaptığı bir konuşmada Orta Doğu'daki en büyük sorunlarını müttefikleri olarak tanımladı.Türkiye ve Suudi Arabistan gibi ülkelerin Suriye Devlet Bakanı Beşar Esad'ı devirmek adına çok ciddi paralar ve silahlar aktardığını söyledi.

 "Bu ülkeler, Esad'la savaşan herkese yüzlerce milyon dolar para ve onlarca, binlerce ton silah verdi. Bu politikalar El Kaide bağlantılı grupların ve en sonunda da IŞİD'in işine geldi."

 Ayrıca, Türkiye'nin Suriye'ye giden çok sayıda yabancı savaşçının sınırı geçmesine izin verdiğini kabul ettiğini de söyledi.

Bu sözler, Türkiye'nin tepkisini çekti. Biden da daha sonra Recep Tayyip Erdoğan'ı arayarak sözlerinden dolayı özür diledi.

İkinci özürünü ise 15 Temmuz'un ardından diledi.

Darbe girişiminden bir ay sonra yaptığı ziyarette şu konuşmayı yaptı. 

"Amerikan halkı sizin yanınızda. Obama, Erdoğan'ı arayan ilk insanlardan biri oldu. Ancak yine de özür dilemek istiyorum. Keşke daha erken buraya gelebilseydim. Ancak Sayın Cumhurbaşkanı (Erdoğan), halkınıza büyük hayranlık duyuyoruz ve bu zorluklara göğüs germe biçiminize hayranlık duyuyoruz."

ABD'nin Son Günlerdeki Gündemini Oluşturan 'Süper Salı' Nedir? - onedio.com
ABD'nin Son Günlerdeki Gündemini Oluşturan 'Süper Salı' Nedir? - onedio.com
ABD'de Süper Salı Önseçimlerine Biden-Sanders Çekişmesi Damga Vurdu - onedio.com
ABD'de Süper Salı Önseçimlerine Biden-Sanders Çekişmesi Damga Vurdu - onedio.com
ABD Seçimlerinden Sonra Yüz Güldürmeye Ant İçmiş 15 Obama-Biden Diyaloğu - onedio.com
ABD Seçimlerinden Sonra Yüz Güldürmeye Ant İçmiş 15 Obama-Biden Diyaloğu - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
omergedik

Neymiş, "Bu ülkeler, Esad'la savaşan herkese yüzlerce milyon dolar para silah verdi. Bu politikalar El Kaide bağlantılı grupların ve en sonunda da IŞİD'in işine geldi." be orospuu çocuğu o paraları, o desteği sen verdin Orospu çocuğu senin ülken oradaki savaşın Baş aktörü ananı sikiyim senin.

mahirrihamahirriha

Seni gidi dış minnak seni

specialturk

Aga kim gelirse gelsin zaten Türkiye ye karşı bakışı olumlu olmayacak. Çok da şey etmeye gerek yok.

Gizli Kullanıcı

Bu adam demokrat Hukuk ve adaletin ırzına geçen her hükümete karşı böyledir bunlar. Görgüsüz gibi altın varaklı koltukta oturan bir lideri var bu ülkenin. Siz ne düşünürdünüz?

burakb_

Vay be ne mükemmel insanlar bunlar. Demek bizim için istedikleri şey hukuk ve adalet ha ? Suudlara karşı hiç böyle değiller bak şimdi ama. Onlar da pek demokrasinin beşiği sayılmaz sanki ?

Gizli Kullanıcı

Mükemmel insanlar gibi yazı var mı benim yazdıklarımda Bu adam Tayyip Erdoğan'ı sevmiyor. Bizimkiler hala ABD nin peşinde puppy lik yapıyor. Suçu sadece ABD ye atmak yerine BOP eş başkanı kim bunlarla ortadoğuya sözde demokrasi getirmeye çalışan kişi kim Teröristleri silahlandıran Haburdan geçirip IŞID e yönlendiren kim bakmak lazım. Kendi Ülkesine saygı duymayan bir hükümete bu adamın saygı duymasını bekleyemezsin. ABD de kim gelse zaten bayılmayacak bize kişisel algılanacak bir durum yok .Ayrıca Suudileri sevdiğini nereden çıkardın?

omergedik

ya siktir biz de beğenmiyoruz ersoğanı orası ayrı ama bu adam ortadoğuda bize çok karışacak amk sen ne anlarsın. trump reyis bizim için 1000 kat daha iyi. bak ne güzel söylemişsin bop eşbaşkanı felan demişsin. işte bu adam türkiyeyi kuklaya çevirme projelerinin baş aktörlerinden başa geçtiği zaman bunla çok uğraşacak. biz itaat etmezsek ortadoğuda sürekli önümüze taş koyacak. tam bir ortadoğu kan emicisi işte trump "çine yoğunlaşalım" kafasında o daha iyi bizim için. Bu adam senin ülkeni değil. amerikayı yönetecek mk hatırlatayım.

mincir-odin

yılaaaaaan

Görüş Bildir