Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

8 Madde ile Sıradan Bir Vatandaşın ‘Altın Kaplama Klozet’ Polemiğini Anlama Çabası

 > -
Abone ol

7 Haziran'a sayılı günler kalmışken Türkiye siyasetinde bir "altın kaplamalı klozet" polemiği gündemde... 

CHP lideri Kılıçdaroğlu "altın kaplama klozet" açıklamasında ne dedi? Sonrasında bu konuya ilişkin açıklaması ne oldu? 

Cumhurbaşkanı Erdoğan bu açıklamalara nasıl tepki gösterdi?

Ne oluyor? Anlamaya çalıştık...

1- 'O kadar ileri gittiler ki, klozeti bile altın kaplama yaptırıyorlar'

Partisinin Denizli'deki mitinginde konuşan Kemal Kılıçdaroğlu, "altın kaplamalı klozet"i şu sözlerle ifade etmişti:

"Ankara’daki beylerde vicdan yok. Ankara’daki beyler insanı unuttu, yoksulu unuttu, emekçiyi unuttu, çalışanı unuttu. Köşeyi döndüler. O kadar ileri gittiler ki, klozeti bile artık altın kaplama yaptırıyorlar."

2- Erdoğan: 'Kılıçdaroğlu gelsin dolaşsın, altın kaplama bir klozet bulacak mı?'

31 Mayıs akşamı katıldığı TRT canlı yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kılıçdaroğlu'na davet gönderileceğini ve Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda "altın kaplamalı klozet" bulduğu takdirde Cumhurbaşkanlığı görevini bırakacağını ifade etti ve "bulamazsa CHP'nin başından ayrılacak mı?" diye sordu.

3- Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndan Kılıçdaroğlu'na davet

Ertesi gün, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, Kılıçdaroğlu'nu iddialarına ilişkin inceleme yapmak üzere Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na davet etti.

4- CHP'den yanıt gecikmedi: 'Söz konusu olamaz'

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na davet edilmesine ilişkin, "Genel Başkanımızın kaçak saraya gitmesi söz konusu olamaz" dedi.

5- Erdoğan tonunu sertleştirdi: 'Tuvaletleri ne zaman temizledin de biliyorsun?'

Erzurum'da konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan eleştirinin dozunu yükseltti ve seslendi: "Ey Kılıçdaroğlu ne zamandan beri külliyenin tuvaletlerini gezdin, temizledin de oranın altın kaplama olduğunu gördün?"

6- Kılıçdaroğlu'ndan yanıt: 'Üstüne alınmış'

Katıldığı CNN Türk yayınında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yanıt veren Kılıçdaroğlu, saray ifadesini kullanmadığını ifade ederek şunları söyledi:

"Ben saray şu veya bu demedim. Ama açık ve net şunu dedim: Ankara'daki beylere çağrı yaptım. Bu ülkede altın kaplı klozetler yapıyorsa bunu birilerinin düşünmesi lazım. Beyefendi üstüne alınmış. Ben onu muhatap almıyorum kesinlikle. Benimle özel bir tartışma alanı yaratmak istiyor ama niye ben onu muhatap alayım. Cezai ehliyeti olmayan birini benim muhatap almam doğru değil ki, önce cezai ehliyetinin olması lazım. Öyle bir şey yok ortada."

7 - Peki Kılıçdaroğlu kimden bahsediyor?

Bu sabah CNN Türk ekranlarında yayınlanan Parametre programına katılan Hürriyet Ankara temsilcisi Deniz Zeyrek, Hatay Valisi Topaca'nın haberinin gündemde olduğunu, Kılıçdaroğlu'nun bu kişiden bahsetmiş olabileceğini söyledi. 

Hatay Valisi Topaca’nın Kocaeli’nde görev yaptığı dönemde makam tuvaletini altınla kaplattığı iddia edilmişti.

8- Ve "altın kaplamalı klozet" yargıya taşındı...

Erdoğan ile CHP lideri Kılıçdaroğlu arasında yaşanan altın kaplama klozet polemiği yargıya taşındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP lideri Kılıçdaroğlu hakkında 100 bin liralık manevi tazminat davası açtı...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir