36 Yıllık Eğitimci, Joe Biden'ın En Zor Günlerde Yoldaşı: ABD'nin Yeni First Lady'si Dr. Jill Biden'la Tanışın

136PAYLAŞIM

Melania Trump’ın ardından ABD’nin yeni First Lady’si Jill Biden’ın nasıl bir başkan eşi olacağı merak ediliyor. Hayatı, Joe Biden ile ilişkisi, sözleri, ve eylemleriyle nasıl bir First Lady olacağının işaretlerini veren, ABD'nin yeni First Lady'si Dr. Jill Biden'ın, Joe Biden ile tanışma sürecinden First Lady'liğe uzanan hayatına bakalım...

Doktor ünvanlı ilk First Lady

ABD başkanlık seçiminden zaferle çıkan Joe Biden’ın Ocak 2021’de görevi devralması töreni sonrası yeni First Lady, Jill Biden olacak. NTV'den Melike Tümer, ABD'nin yeni First Lady'sinin yaşamından satır başlarını derledi...

69 yaşındaki Jill Biden, Amerika’nın ‘doktor’ unvanlı ilk First Lady’si olarak şimdiden 231 yıllık başkanlık tarihindeki yerini aldı. Lisans eğitiminin ardından lisansüstü ve doktora yapmış bir üniversite öğretim görevlisi olan yeni başkan eşini ilk yapan bir başka özelliği daha var. Jill Biden, ki adının önünde doktor unvanı da yazılınca tam adıyla Dr. Jill Biden demek gerekiyor; Beyaz Saray dışında çalışmayı sürdürecek ilk başkan eşi olacak. Yeni First Lady, Northern Virginia Kamu Üniversitesi’nde İngilizce öğretmenliği yapıyor. Beyaz Saray’a yerleştikten sonraki çalışma planları; ücretsiz kamu üniversitesi eğitimi, asker aileleri, kanser araştırmalarını geliştirme ve eğitim alanlarını kapsıyor.

'Öğretmen benim tutkum'

Seçimlerden önce Vogue dergisine verdiği röportajda Jill Biden, “Çalışmayı seviyorum. Sizin pek çok okuyucunuz gibi ben de çalışan bir kadınım. Öğretmek benim tutkum. Yapmayı sevdiğim şey. Kariyerim ve hayatımın gerçek bir odak noktası. Dolayısıyla başa çıkabileceğimi ve başkan eşlerinin yapmak istediği her şeyi yapabileceğimi hissediyorum” diye konuştu. Yeni First Lady, her fırsatta kararlı olduğunu ve zor göreve hazır olduğunu belirtti.

İki dönem 'Second Lady'

Joe Biden, iki dönem boyunca Barack Obama’nın yardımcılığın üstlendiğinde ve Jill Biden Amerikalıların deyimiyle ‘Second Lady’ konumundayken tam zamanlı olarak mesleğini sürdürmüştü. Ancak yeni dönemde sadece ‘öğretme’ işiyle yetinmeyeceği mesajını eşi Joe Biden da verdi. Demokrat Parti Kongresi’nin tanıtım videosunda yeni başkan, “Jill’in yaptığı iş öğretmek değil. Bu, onun gerçekte olduğu kişi” ifadesini kullandı. Ve sahne Dr. Jill Biden’ın oldu! Yeni First Lady, kongrede kürsüye çıktı.

Koronavirüs döneminde yaptığı konuşmayla etkiledi

Ama bu bildik bir kürsü değildi. 36 yıllık eğitimci, koronavirüs salgını nedeniyle sanal olarak yayınlanan, bir dönem öğretmenlik yaptığı okulda bir sınıftaki konuşmasında pek çok Amerikalıyı, en çok da ebeveynleri etkiledi. “Odalar karanlık, çünkü onları doldurması gereken parlak genç yüzler artık bilgisayar ekranındaki kutularla sınırlı” dedi. O konuşmayla, pek çok Amerikalı, ülkeyi yönetmek için doğru kişinin Joe Biden olduğunu düşünmenin yanı sıra ülkedeki eğitim krizinde ülkeyi yönlendirmek için de Jill Biden’ın mükemmel donanıma sahip bir başkan eşi olduğuna inandı.

Biden'ı zor günlerinde destekledi

Halkın Jill Biden’a inanmasının bir nedeni de tanıştıklarında zorluklarla mücadele etmekte olan ve büyük bir trajedinin içinden çıkış yolu arayan Joe Biden’ı karanlıktan çıkarma becerisiydi.

Joe Biden, eşi için 'Bizi o geri getirdi' dedi

Biden ikilisi tanıştıklarında, Joe Biden karısını ve küçük kızını trafik kazasında kaybetmiş, iki erkek çocukla ortada kalmıştı. O günleri anlatırken Joe Biden da “Bizi o geri getirdi” ifadesini kullanmıştı. Jill Biden, bunu nasıl başardığını Demokrat Parti Kongresi’nde kendi ağzıyla dile getirmiş, şöyle söylemişti: "26 yaşındayken kendime bu kırılmış aileyi nasıl tekrar bir bütün hale getiririz diye sormak zorunda kalmayı beklemiyordum. Ancak yanıt kırılmış ülkemiz için de aynı; sevgi ve anlayışla.”

Bir dönem modellik yaptı

3 Haziran 1951’de Hammonton, New Jersey’de Jill Tracy Jacobs adıyla doğan Jill Biden, Sicilya kökenli bir aileden geliyor. Ancak hayatı hep ABD’de geçti. Çocukluğunu anne babası ve dört küçük kız kardeşiyle birlikte Willow Grove’da geçirdi. Babası bankacı, annesi ise ev kadınıydı. 1969 yılında Bill Stevenson ile evlendi ve aynı yıl üniversiteden mezun oldu. Bir dönem yerel ajanslarda modellik yaptı.

Ağabeyi aracılığı ile Joe Biden'la tanıştı

Evliliği 1975 yılında bitti. Aynı yıl Senatör Joe Biden ile ağabeyi aracılığıyla tanıştılar. Tanışmalarından üç yıl önce Joe Biden hayatının en büyük trajedisini yaşamıştı. Geçirdikleri trafik kazasında karısı ve kızı hayatı kaybetmiş, oğulları Beau ve Hunter hayatta kalmıştı.

Akşam eve döndüğünde “Anne, sonunda bir centilmenle tanıştım” demiş

Jill Biden, kendisinden dokuz yaş büyük olan Joe Biden’ı ilk gördüğü anı şöyle tarif etti: “Ben erkeklerle flört ederken kot ve tişört giyiyordum, o ise kapıya spor bir palto ve loafer ayakkabılarla gelmişti. ‘Tanrım bu iş olmayacak, milyonda bir ihtimal’ diye düşünmüştüm.”

Ancak ilk buluşmalarında A Man and a Woman filmini seyretmeye gittiklerinde, Jill Biden’ın fikri değişti. Akşam eve döndüğünde, “Anne, sonunda bir centilmenle tanıştım” dedi.

Beş kez evlenme teklifi...

Joe Biden, Jill Biden’a tam beş kez evlenme teklif etti. Dr. Jill, teklifleri neden kabul edemediğini anlatırken, yeni başkanın iki oğlunu kastederek, “Onlar bir başka anneyi daha kaybedemezlerdi. Dolayısıyla yüzde yüz evli olmalıydım” dedi. Ve emin olunca 1977 yılında evlendiler. Kızları Ashley, 1981 yılında dünyaya geldi.

Biden'ın çocuklarına da annelik yaptı

Kendi çocukları gibi benimsediği ve annelik yaptığı Joe Biden’ın oğullarıyla birlikte beş kişilik bir aile oldular. Beau Biden 2015 yılında 46 yaşındayken beyin kanseri nedeniyle hayatını kaybettiğinde Joe Biden kadar Jill Biden de yıkıldı. Jill Biden’ın arkadaşlarına göre Beau Biden’ın, babası Joe Biden’da bıraktığı boşluğu olağanüstü çabasıyla Jill Biden doldurdu. 45 yıllık evliliklerinde iyi ve kötü günleri birlikte göğüsleyen Jill Biden’ın şimdi nasıl bir başkan eşi olacağı konuşuluyor.

Nasıl bir First Lady olacak?

“Hostes başkan eşi” olmayı reddedip aktif bir First Lady olacağına dair şimdiden işaret veren Dr. Jill için Washington Post’ta yer alan bir analizde Michelle Obama, Eleanor Roosevelt ve Hillary Clinton’ın tarzlarının bir karışımı olacağı söyleniyor. Her üçünün de eğitime olan tutkusunun Dr. Jill’de birleştiği, yeni First Lady’nin selefi Melania Trump’a göre daha katılımcı olacağı öngörülüyor.

ABD Başkan Adayı Joe Biden Hakkında Muhtemelen Daha Önce Duymadığınız Birbirinden Enteresan 15 Gerçek - onedio.com
ABD Başkan Adayı Joe Biden Hakkında Muhtemelen Daha Önce Duymadığınız Birbirinden Enteresan 15 Gerçek - onedio.com
Amerika'daki Seçimlerde Joe Biden Başkanlığın Eşiğine Nasıl Geldi? - onedio.com
Amerika'daki Seçimlerde Joe Biden Başkanlığın Eşiğine Nasıl Geldi? - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
neden-ulan-neden

yaşlı bunak .

hakan-demir6

abd'nin başında yeniden insana benzeyen birilerini görmek güzel.. rüzgar dönmüş müdür, bir kartopu etkisi yaratır mı, bütün diğer sağ popülist liderler de yakın zamanda tarihin çöp kutusuna atılır mı? durduk yere hayal kurduk yine.

reshontheway

Şunu anlamamız gerekiyor. Geçen sefer de Hillary PYD'ye destek veriyor yok Trump seçilsin dediniz adam ağzımıza etti. Ekonomiyi mahvetti. Papaz sorunu da cabası üstüne o da PYD'ye yardım etti. Şimdi de Biden için aynı şeyi söylüyorsunuz. Arkadaşım işte hep dediğimiz bir ülkenin dış politikası olmalı, sabit olmalı, kişiye göre değişmemeli cümlelerinin anlamı bu. ABD'ye kim gelirse gelsin bizim için bir şey değişmemeli. Bizim bir çizgimiz olmalı.

kalemine

gerçekten etkilendim fedakarlığından. çokta tatlı bir çiftlermiş umarım aynı tatlılıkla devam ederler tüm dünya için iyi şeylere vesile olurlar.

Gizli Kullanıcı

hıhı.. bekle olurlar :/

kalemine

temenni farkındaysan

the-wizard

Evet ne şirin çift yahu

kalemine

evet tip olarak şirin karakter analizi yapmadım farkındaysan

serkan15

@gold digger; cüs ohaa, sadece bir yorum yapmis, bu ne nefret lan? orospu anandir, azgin kuduz it!

Görüş Bildir