Amerika'daki Seçimlerde Joe Biden Başkanlığın Eşiğine Nasıl Geldi?

1PAYLAŞIM

Joe Biden, Amerikan Senatosu'na seçilen en genç insanken başkanlığa adayına koyan en yaşlı insan konumunda. 2020 Seçimleri ise 78. doğum gününden sadece 2.5 hafta önce oldu.

Kaynak: https://www.cnbc.com/2020/11/03/2020-ele...

Joe Biden, Amerikan Senatosu'na seçilen en genç insanken başkanlığa adaylığını koyan en yaşlı insan konumunda.

Biden, Başkan Barack Obama döneminde başkan yardımcısı olarak 8 yıl boyunca görev yaptı ancak 2016 yılında Demokrat Parti'nin başkanlığına adaylığını koymamaya karar verdi. Bu kararı eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın seçimlere adaylık göstermesini kolaylaştırdı. Eski başkan yardımcısı Biden, 25 Nisan 2019 yılında, 2020 seçimlerinde başkanlığa adaylığını göstererek geri dönüş yaptı. Yaşının 76 oluşunun dışında başkanlığın ailesi üzerinde etkileri hakkında kaygıları olan Biden yine de aday oldu. Joe Biden, en önemli motivasyonlarından birinin, Trump'ın 2017 yılında Chalottesville, Virginia'da ırkçı ve ırkçılık karşıtı toplulukların eylemlerde karşı karşıya geldiklerinde beyaz ırkçılar için 'iyi insanlar' demesi olduğunu söylemiş.

Joe Biden, adaylığını ilan ettiği videoda, "O an bunun, bu milletin başına gelebilecek en büyük tehditlerden biri olduğunu biliyordum... Biz bu milletin ruhu için savaştayız." sözlerini kullandı.

Joe Biden'ın adaylığını ilan ettiği video:

Türkiye'ye Bakış Açısı Oldukça Sert ve Olumsuz Olan ABD'nin Demokrat Başkan Adayı Joe Biden Kimdir? 👇

Türkiye'ye Bakış Açısı Oldukça Sert ve Olumsuz Olan ABD'nin Demokrat Başkan Adayı Joe Biden Kimdir? - onedio.com
Türkiye'ye Bakış Açısı Oldukça Sert ve Olumsuz Olan ABD'nin Demokrat Başkan Adayı Joe Biden Kimdir? - onedio.com

Joe Biden, Demokrat Parti Kurultayı'ndan günler önce, başkan yardımcısı adayı olarak Kaliforniya Senatörü Kamala Harris'i seçti.

Biden, "Yanımda çalışacak insanın zeki, güçlü ve yol göstermeye hazır olması gerekiyor. O insan Kamala." diye açıklama yapmış.

Joseph Robinette Biden Jr. 20 Kasım 1942'de Scranton Pensilvanya'da dünyaya gelmiş.

joebiden.com

Ebeveynleri Catherine Eugenia Finnegan Biden ve Biden Sr.'ın en büyük çocukları olan Joe'nun, kekeme olduğu için dalga geçen sınıf arkadaşlarına karşı kendisini savunması gerekiyordu. Daha sonra Delaware Üniversitesinden mezun olan Biden 1966 yılında Neilia Hunter ile evlendi ve iki yıl sonra Syracuse Hukuk Fakültesinden de mezun oldu. Daha sonra Claymont Delaware'e taşındılar ve Biden orada hukuk çalışmaları yaptı ve 1969 yılında New Castle İl Meclisi'ne seçildi. İki yıl sonrasında, bir araba kazasında kızları Naomi ve eşi Neilia hayatını kaybetti. Oğulları Beau ve Hunter ise ağır yaralandı.

Senatodaki yerinden vazgeçmeyi düşünen Biden daha sonra fikrini değiştirdi.

joebiden.com

Beau ve Hunter'ın tedavi gördüğü Wilmington Tıp Merkezi'nde 5 Ocak 1973 tarihinde görevi için yemin etti. Küçük bir seremoniden 6 hafta önce Biden 30 yaşına girmişti, yani parlamento üst meclisine girilebilecek minimum yaşa. Joe Biden'ın 36 yıllık Senato hayatı başlamıştı. Washington'a taşınmak yerine Wilmington'da oğullarıyla birlikte olmak için her gün 4 saatlik bir yol ile başkente gidip geliyordu.

Görevine başladıktan 4 yıl sonra Jill Jacobs Stevenson ile evlenen Joe Biden'ın 1981 yılında Ashley adında bir kızları oldu.

joebiden.com

Joe Biden daha sonra senatoda Hukuk ve Dış İlişkiler Komitesinin başkanı oldu. Hukuk Komitesi'nin başkanı olarak 1994 Şiddet Suçu Kontrol ve Kanun Yaptırımı Yasası'nın taslağında yardımcı oldu, bu yasa ölüm cezasını genişletti, saldırı silahlarını yasakladı ve toz halindeki uyuşturucuların standartlarının ihlal edilmesi konusunda daha sert cezalandırmalar ve standartlar getirdi.

ABD Başkan Adayı Joe Biden Hakkında Muhtemelen Daha Önce Duymadığınız Birbirinden Enteresan 15 Gerçek 👇

ABD Başkan Adayı Joe Biden Hakkında Muhtemelen Daha Önce Duymadığınız Birbirinden Enteresan 15 Gerçek - onedio.com
ABD Başkan Adayı Joe Biden Hakkında Muhtemelen Daha Önce Duymadığınız Birbirinden Enteresan 15 Gerçek - onedio.com

1988 yılındaki başkanlık aday kampanyası ise 3 aydan daha kısa sürmüştü. 1987 yılında Iowa Devlet Fuarı'ndaki konuşmasını İngiliz İşçi Partisi lideri Neil Kinnock'un konuşmasından çaldığı konusunda suçlandı. Ve başkanlık adayı başarısızlıkla sonuçlandı.

Daha sonra 2008 yılında tekrar başkanlığa aday oldu. 1 yıl sonra başkanlık adaylığından çekilen Biden şanslıydı çünkü Obama onu başkan yardımcısı olarak aday göstermişti. Obama dönemi ise ülkeyi Küresel Ekonomik Kriz'den kurtarmaya çalışarak başlamıştı. Biden 2009 yılında Amerikan Kurtarma ve Yeniden Yatırım Yasası'nın yardımını aldı.

Obama'nın başkan yardımcılığı süresi boyunca Joe Biden oldukça başarılı oldu.

joebiden.com

Obama yaptığı bir konuşmada, "Joe ile ilgili en iyi şey herkes bir araya geldiğinde insanları düşünmeleri için teşvik ediyor ve bu benim için çok değerli. Ayrıca bana bir tavsiye verdiğinde bunu direkt olarak yapıyor." diye Joe Biden hakkındaki olumlu düşüncelerini belirtmiş.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

Tarihin Akışını Değiştirerek Çok Büyük Değişimlere Sebep Olan ABD Başkanlık Seçimleri - onedio.com
Tarihin Akışını Değiştirerek Çok Büyük Değişimlere Sebep Olan ABD Başkanlık Seçimleri - onedio.com
ABD Başkanını Seçiyor: Kritik Eyaletlerde Oy Sayım İşlemi Devam Ediyor - onedio.com
ABD Başkanını Seçiyor: Kritik Eyaletlerde Oy Sayım İşlemi Devam Ediyor - onedio.com
ABD Seçimleri: Bir Ay Önce Kovid-19’dan Ölen Aday Meclise Girdi - onedio.com
ABD Seçimleri: Bir Ay Önce Kovid-19’dan Ölen Aday Meclise Girdi - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir