ABD Başkanını Seçiyor: Twitter Trump'ın Tweetlerini Yine Engelledi

 > 
196PAYLAŞIM

Önümüzdeki dört yıl boyunca Amerika Birleşik Devletleri'ne Cumhuriyetçi Partili Donald Trump mı yoksa Demokrat aday Joe Biden mı başkanlık edecek? 3 Kasım günü yapılan seçimlerin üzerinden üç gün geçti; ülkenin yeni başkanının kim olacağı henüz netleşmiş değil.

 • Şu ana kadar her iki aday da Seçici Kurul'da 270 üyeye ulaşamadı. İlk sonuçlara göre Biden rakibi Trump'ın önünde götürdüğü yarışta zafere yakın olan isim.

 • Seçimin sonucunu büyük ölçüde Georgia, Nevada, Arizona ve Pensilvanya'da devam eden oy sayımları belirleyecek. Joe Biden, sandıkların yüzde 99'unun açıldığı Georgia'da Trump'ın önüne geçti.

 • Demokrat adayın ayrıca Pensilvanya'da da Trump'ın önüne geçtiği duyuruldu.

 • Georgia Eyalet Dışişleri Bakanı, eyalette yeniden sayım yapılacağını açıkladı.

Trump'ın tweetleri yine engellendi

ABD Başkanı Donald Trump, Pennsylvania’da seçim günü sandıklar kapandıktan sonra saat yerel saatle sekizde on binlerce oyun, “yasa dışı” şekilde teslim alındığını öne sürdü. Bu iddiası için bir kanıt ortaya koymayan Trump, aynı olayın yarışın başa baş gittiği diğer bazı eyaletlerde de yaşandığını iddia etti.

Twitter, Donald Trump’ın kanıtsız iddia niteliğindeki dört paylaşımını uyarı ile takipçilerine gösteriyor. Uyarıda, “Bu tweet’in bir kısmı ya da tamamı tartışmalıdır. Bir seçim veya medeni süreç ile ilgili yanıltıcı olabilir” denildi.

İşte son durum📌

Biden: Oy sayımını durdurmalarına izin vermeyeceğim

ABD’de seçimin dördüncü gününde sonuçları takip ettiği Delaware’de yarışı önde götüren Demokratların adayı Joe Biden, kameraların karşısına çıktı.

ABD tarihinde 74 milyon ile en fazla oyu aldıklarını ifade eden Biden, seçimi kazanacaklarını vurguladı ve "300 delegeye ulaşma yolunda ilerliyoruz" dedi.

Amerikan halkının kendisine koronavirüs salgını, ekonomi, iklim değişikliği ve sistematik ırkçılıkla mücadele için yetki verdiğini dile getiren Biden, destekçilerinden sakin kalmasını istedi.

Biden, ''Demokrasi işliyor. Oylarınız sayılacak. Oy sayımını durdurmaya çalışsalar da bunun olmasına müsaade etmeyeceğim.'' diye konuştu.

ABD'de seçim sisteminde Beyaz Saray'ın anahtarı Seçiciler Kurulu'nda

ABD'de "Seçiciler Kurulu" (Electoral College) adı verilen sistemde, her eyalete farklı ağırlıklarla dağıtılmış toplam 538 delege bulunuyor, bu sayının yarıdan 1 fazlasına, yani 270 delegeye ulaşan aday, başkan olmaya hak kazanıyor.

Trump: 'Biden haksız şekilde başkanlığını ilan etmemeli. Ben de aynı şeyi iddia edebilirim. Yasal süreç yeni başlıyor'

Philadelphia'da Trump ve Biden destekçileri karşı karşıya geldi

ABD başkanlık seçiminde oy sayımının devam ettiği Pennsylvania eyaletinin Philadelphia kentinde Cumhuriyetçi Donald Trump ve Demokrat Joe Biden destekçileri karşıt protestolar düzenledi. 

Ulusal muhafızlar sokaklara inerken polis her iki taraf arasında herhangi bir taşkınlık yaşanmaması için bariyer oluşturdu. 

Trump destekçileri daha çok ''Trump-Pence'' ve ''Oyları çalmaya son verin'' yazılı pankartlar taşırken, Biden destekçileri ise ''Tüm oylar sayılmalı'' ve ''Trump-Pence defol" yazılı dövizler taşıdı.

Philadelphia polisi olası bir saldırıyı önledi

ABD'de seçimlerin ardından oy sayımının sürdüğü en kritik eyaletlerden Pensilvanya'nın Philadelphia kentinde, silahlarıyla birlikte oy sayım merkezine gitmek üzere yola çıktığı belirtilen bir grubun üyeleri polis tarafından gözaltına alındı. 

Amerikan medyası, iki şüpheli şahsın, Pensilvanya Kongre Merkezi'ne saldırı planlandığını iddia etti. 

Şüpheliler AR-15 silahlarıyla birlikte gözaltına alınırken bu kişilerin Trump yanlısı QAnon üyesi oldukları öne sürüldü.

Washington Post: ABD Gizli Servisi, Başkan Adayı Joe Biden'ın güvenliğini artıracak

ABD'de başkanların ve ailelerinin güvenliğinden sorumlu ABD Gizli Servisi'nin, Demokrat Başkan Adayı Joe Biden'ın seçilme ihtimalinin artması üzerine şu anda bulunduğu yerde ek güvenlik tedbirleri almayı planladığı iddia edildi. 

Washington Post gazetesinin güvenilir kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, Gizli Servis, Biden'ın şu anda sonuçları izlediği Delaware eyaletindeki Wilmington kentine ek güvenlik güçleri göndermeyi planlıyor. 

Kaynaklar, Biden'a yönelik yeni güvenlik önlemlerinin bugün itibarıyla başlayabileceğini kaydetti. 

Konuya ilişkin Amerikan Gizli Servisi ve Biden'ın seçim kampanyasından henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Biden bu akşam ‘ulusa seslenmeyi planlıyor’

Delaware’de bulunan Joe Biden’ın kampanya ekibi, Biden’ın yerel saatle bu akşam (yani yaklaşık beş saat sonra) bir ulusa sesleniş konuşması yapmayı planladığını açıkladı.

BBC’ye bilgi veren kaynaklar, bunun sonuçların açıklanıp açıklanmayacağına bağlı olduğunu belirtti.

Trump: Milletimiz için savaşmaktan asla vazgeçmeyeceğim

ABD Başkanı Donald Trump, seçimlerle ilgili tüm hukuki süreçlerin takipçisi olacağını belirterek, "Milletimiz için savaşmaktan asla vazgeçmeyeceğim." açıklamasında bulundu.

Amerikan halkının tüm oy sayım ve seçimlerin sonucunun onaylanması sürecinde tam bir şeffaflığı hak ettiğini belirten Trump, "Artık bu durum tek bir seçimle ilgili değil. Bu tüm ülkenin seçim sürecinin güvenilirliği ile ilgili" ifadesini kullandı. 

En başından beri yasal yollarla kullanılmış oyların sayılıp, yasal olmayanların sayıma dahil edilmemesi gerektiğini söylediklerini anımsatan Trump, "Amerikan halkının, hükümetimize güvenini sağlamak için bu süreçte tüm hukuki yönlerin takipçisi olacağız. Sizin ve milletimiz için savaşmaktan asla vazgeçmeyeceğim." mesajını verdi.

Arizona’da geriden gelen Trump farkı azalttı

Joe Biden’ın Arizona eyaletindeki sayımlarda düne kadar açtığı fark, bugün azalmaya başladı.

Dün 47 bin olan fark bugün 43 bin 570’e indi.

Eyaletin en büyük yerleşimi olan Maricopa’da sayımlar devam ediyor.

Arizona seçmenlerinin neredeyse yüzde 75’inin yaşadığı bölgede sayılmamış 142 bin oy kaldı.

Bazı haber kuruluşları Arizona’da Biden’ın kazandığını ilan etse de BBC bunun için erken olduğu görüşünde.

Trump: Başkanlık daha önemli hale geliyor

ABD Başkanı Donald Trump, seçimlerin ardından geçilen oy sayımı devam ederken Senato seçimlerine ilişkin de açıklamada bulundu. 

Twitter hesabından ileti paylaşan Trump, "Radikal sol Demokratların, Cumhuriyetçi (çoğunluk) Senato'ya saldırmaları nedeniyle başkanlık şimdi daha önemli hale geliyor." değerlendirmesinde bulundu. 

Amerikan Kongresi'nin iki kanadından biri olan Senato'da güç dengesi şu anda 48'e 48 şeklinde görünüyor. 

Demokratlar, seçimde başkanlığın yanı sıra Senato'da da üstünlüğü ele geçirmeye çalışıyor.

Nancy Pelosi, Biden'ı 'seçilmiş başkan' olarak tanımladı

ABD Temsilciler Meclisi'nin Demokrat Partili Başkanı Nancy Pelosi, düzenlediği basın toplantısında, 3 Kasım seçimlerini ve gelinen süreci değerlendirdi. 

Şu ana kadar alınan sonuçlardan oldukça memnun olduğunu belirten Pelosi, açıklamasında, Joe Biden'ı 'seçilmiş başkan' olarak nitelendirdi ve Biden'ın "birleştirici" birisi olduğunu ifade etti.

Georgia'da yeniden sayım yapılacak

ABD seçimlerinde kritik öneme sahip eyaletlerden Georgia'da sonuçların birbirine çok yakın olduğunu belirten eyalet Dışişleri Bakanı Brad Raffensperger, yeniden sayım yapılacağını dile getirdi. 

Yüzde 98'i sayılan oylarda Demokrat aday Joe Biden, rakibi Trump karşısında yarışı birkaç bin oyla önde götürüyor. 

Düzenlediği basın toplantısında her iki tarafta da duygusallığın hakim olduğunu belirten Raffensperger, 16 seçici delegeye sahip eyaletin ülke genelinde seçim sonuçlarında önemli bir yerinin bulunduğunu ve sonucu açıklamanın zaman alabileceğini ifade etti. 

Ayırca yetkili, oy sayımı sırasında tüm tarafların temsilcilerinin hazır bulunduğunu dile getirdi.

Biden, Pensilvanya'da 5 bin 587 oy farkla öne geçti

Pensilvanya eyaletinde oyların yüzde 95'inin sayılmasıyla birlikte Demokratların başkan adayı Joe Biden, Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump karşısında 5 bin 587 oy farkla öne geçti.

Biden, 3 milyon 295 bin 304 oyla oyların toplam yüzde 49.4'ünü aldı.

Rakibi Trump ise 3 milyon 289 bin 717 oyla oyların toplam yüzde 49.4'ünü aldı.

Başkanlık seçimlerinin sonucunu belirleyecek dört eyalette son durum👇

Biden Georgia eyaletinde Trump'ın önüne geçti

Trump'ın baştan beri önde götürdüğü Georgia eyaletinde Joe Biden çok az oyla öne geçti. Georgia'da sandıkların yüzde 99'u açıldı. Oy sayımı devam ediyor.

Donald Trump, Beyaz Saray'da basın açıklaması yaptı ve Demokratların “seçimi çaldığı” suçlamasını yineledi 👇

Donald Trump: 'Seçim Sonuçlarını Bilerek Uzatıyorlar, Seçimi Çalmaya Çalışıyorlar' - onedio.com
Donald Trump: 'Seçim Sonuçlarını Bilerek Uzatıyorlar, Seçimi Çalmaya Çalışıyorlar' - onedio.com

ABD Savunma Bakanı Mark Esper'in istifa edeceği iddia edildi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) 59. başkanlık seçiminin sonuçları halen belirsizliğini korurken, Savunma Bakanı Mark Esper'in görevinden istifa etme hazırlığında olduğu iddia edildi.

Amerikan MSNBC televizyonunun üç yetkiliye dayandırdığı haberinde, uzun zamandır ABD Başkanı Donald Trump ile aralarının iyi olmadığı ve seçimden sonra görevden alınmasına neredeyse kesin gözüyle bakılan Bakan Esper'in istifa etmek üzere mektup hazırladığı ileri sürüldü.

Michigan Mahkemesi'nden de Trump'a ret

Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı Donald Trump'ın seçim kampanyası ekibi tarafından oyların sayımının durdurulması için yapılan başvuru, Georgia'nın ardından Michigan'da da eli boş döndü. 

Yargıç, "seçimlerde usulsüzlük olduğuna ilişkin" ortaya konan iddiaların yeterli delil teşkil etmediğine yönelik karar verdi.

Biden, ABD tarihinde en fazla oy alan başkan adayı oldu

ABD başkanlık seçiminde oy sayımı devam ederken Demokrat aday Joe Biden, Amerikan tarihinin en fazla oy alan başkan adayı oldu. 

1900 yılından bu yana en yüksek katılımın olduğu 59. başkanlık seçimlerinde ilk belirlemelere göre 150 milyondan fazla oy kullanıldı. 

AP haber ajansına göre, Demokrat aday Joe Biden 71 milyonu geçen oyla Amerikan tarihinin en fazla oy alan başkan adayı oldu ve eski başkan Barack Obama'nın rekorunu geliştirdi. 

Obama, 2008 seçimlerinde aldığı 69,4 milyon oyla rekor kırmıştı. Obama'nın rekorunu geçmesi beklenen ABD Başkanı Donald Trump ise 68,1 milyon oya ulaştı.

Joe Biden'dan 'sabırlı olun' açıklaması

Demokrat Parti'nin başkan adayı Joe Biden, Twitter hesabından taraftarlarına yaptığı çağrıda, "Sabırlı olun arkadaşlar. Oy sayımı devam ediyor ve bulunduğumuz yerden ötürü kendimizi gayet iyi hissediyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

NTV Washington Temsilcisi'nin paylaşımları 👇

Trump'tan 'Hileyi sonlandırın' paylaşımı

Trump, oy sayımının sonlandırılması yönündeki çağrısının ardından paylaşımlarına devam ediyor.

'Hileyi sonlandırın' ifadelerini kullanan Trump'ın bu çağrıyı ne için yaptığı ya da hangi seçim bölgesi için yaptığı henüz anlaşılamadı.

Portland'da seçim protestosu

ABD'nin 59. başkanlık seçimlerinde yaşanan belirsizlik ve posta yolu ile kullanılan oylar konusunda çıkan tartışmalar bir çok eyalette protestolara sebep oldu. Oregon eyaletinin Portland kentinde oyların doğru sayılması talebiyle iki ayrı yürüyüş düzenlendi. Yürüyüşe katılan bir gösterici, banjo enstrümanı ve Zastava M70 silahı taşıdı.

Trump: "Biden'a seçimlerde usulsüzlük nedeniyle dava açacağız"

Donald Trump, rakibi Joe Biden ekibinin Nevada ve Pensilvanya'da seçimleri kazandıklarını açıklaması üzerine, "Biden'ın kazandıklarını açıkladığı yerlerde seçimlerde usulsüzlük nedeniyle dava açacağız." açıklamasında bulundu. 

Demokrat başkan adayı Joe Biden'ın Kampanya Danışmanı Jen O'Malley Dillon'ın, şu anda kritik önemde olan Pensilvanya'da ve Nevada eyaletlerinde seçimleri kazandıklarını açıklamasının ardından Trump'tan tepki geldi. 

Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Biden'ın kazandıklarını açıkladığı yerlerde seçimlerde usulsüzlük nedeniyle dava açacağız. Elimizde çok fazla delil var. Sadece medyaya bakın. Biz bu seçimleri kazanacağız. Önce Amerika." ifadesini kullandı. Trump'ın bu iletisi, Twitter tarafından 'yanıltıcı' bulunduğu gerekçesiyle etiketlendi.

Georgia Mahkemesi'nden Trump'ın 'oy sayımı dursun' başvurusuna ret

Oy sayımının devam ettiği kritik eyaletlerden Georgia'da Donald Trump'ın seçim kampanyası ekibinin oy sayımının durdurulması yönünde açtığı davaya mahkemeden ret yanıtı geldi. 

Georgia eyaletinde yüzde 98'i sayılan mevcut sonuçlarla Trump her ne kadar yüzde 49,2'ye karşı yüzde 49,5'le önde olsa da kalan oyların büyük kısmının Biden lehine değişeceği ön görülüyor.

Zira posta yoluyla kullanılan oyların önemli kısmının, sonucu Joe Biden lehine çevirebileceği yorumları yapılıyor.

Biden, genel oylarda Trump'tan 3 milyon 650 bin önde

ABD'de 3 Kasım'da yapılan başkanlık seçiminin ardından geçilen oy sayım işlemi devam ediyor. 

Şu ana kadar sayılan oylarda Demokrat Parti'nin başkan adayı Joe Biden, 71 milyon 748 bin oy alırken Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı ve ABD Başkan Donald Trump, 68 milyon 109 bin oy alabildi.

Trump: 'Seçim gününden sonra gelen oylar sayılmayacak'

Trump'ın paylaşımına Twitter kısa sürede şu uyarıyı ekledi:

"Paylaşılan içeriklerin bir kısmı veya tümü tartışmalıdır ve bir seçime ya da başka bir toplumsal sürece katılma konusunda yanlış yönlendiriyor olabilir"

Demokratların Senato'da çoğunluğu elde etme şansı azaldı

Başkanlık seçimiyle yapılan Kongre seçimlerinde, Demokratlar, Senatoda çoğunluğu ele geçirme hedefini gerçekleştirmeye uzak kalırken; Temsilciler Meclisi'nde ise çoğunluğu kazansa da, beklediği mavi dalga hedefini ulaşamadı.

100 sandalyeli Senatonun 35 üyesini belirleyecek seçimin geçici sonuçlarına göre, Senatoda Cumhuriyetçiler 48, Demokratlar da 48 sandalyeye sahip durumda. 

İki parti son Senatoda çoğunluğu elde etmek için kalan 4 sandalyeyi kazanmayı hedefliyor.

Son sonuçlara göre Cumhuriyetçi Parti önde

Kuzey Carolina ve Alaska eyaletlerinde birer ve Georgia eyaletinde iki sandalye için yapılan seçimlerin sonucu henüz netleşmedi.

Kuzey Carolina ve Alaska'da Cumhuriyetçi adaylar, yarışı az farkla önde götürürken; Georgia eyaletinde bir Cumhuriyetçi, bir de Demokrat aday ipi göğüsleyecek gibi görünüyor.

Senato seçimlerinin böyle sonuçlanması halinde Cumhuriyetçiler Senato'da 51 sandalyeye ulaşarak 6 yıldır sahip oldukları çoğunluğu korumuş olacak.

Başkan Trump'tan 'sayımı durdurun' çağrısı

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından, "Oylamayı durdurun" ifadesini paylaştı. Trump'ın seçim kampanyası ekibi, sayımın sona yaklaştığı dün geceden itibaren en az 3 eyalette, oy sayımının askıya alınması (durdurulması) için yasal işlem başlatmıştı.

Trump'ın ekibi Nevada'daki sayım için de dava açacağını duyurdu

ABD Başkanı Donald Trump, çok çekişmeli geçen başkanlık seçimlerinden oy sayımı devam ederken Trump'ın ekibi, yarışın küçük farklarla sürdüğü Nevada'daki sayım için dava açacağını duyurdu.

Trump'ın ekibi Michigan, Wisconsin ve Pennsylvania'daki seçimleri mahkemeye taşımaya hazırlandıklarını söylemişti.

Mevcut oy oranları değişmezse ne olur?

Oy sayımının hala devam ettiği ABD başkanlık seçimlerinde mevcut oy oranları değişmezse, Joe Biden 270 delegeyi toplamayı başararak ABD'nin yeni başkanı olarak ipi göğüsleyebilir.

Mevcut oy oranlarıyla Seçici Kurul için Joe Biden 270 delege toplarken, rakibi Donald Trump 268 delegede kalıyor.

Trump Hangi Eyaletlerde Yargı Süreci Başlatıyor, Mahkemeden Talepler Neler? - onedio.com
Trump Hangi Eyaletlerde Yargı Süreci Başlatıyor, Mahkemeden Talepler Neler? - onedio.com

Sayımın devam ettiği eyaletlerde son durum ne?

 • Pennsylvania (20 delege): Oyların yüzde 89’u sayıldı; Trump yüzde 50,7, Biden yüzde 48,1

 • Georgia (16 delege): Oyların yüzde 95’i sayıldı; Trump yüzde 49,7, Biden yüzde 49,1

 • Kuzey Carolina (15 delege): Oyların yüzde 95’i sayıldı; Trump yüzde 50,1, Biden yüzde 48,7

 • Arizona (11 delege): Oyların yüzde 86’sı sayıldı; Biden yüzde 50,7, Trump yüzde 47,9

 • Wisconsin (10 delege): Oyların yüzde 99’u sayıldı; Biden yüzde 49,4, Trump yüzde 48,8

 • Nevada (6 delege): Oyların yüzde 86’sı sayıldı; Biden yüzde 49,3, Trump yüzde 48,7

 • Alaska (3 delege): Oyların yüzde 56’sı sayıldı; Trump yüzde 62,9, Biden yüzde 33

Biden'ın kampanya ekibinden tek cümlelik mesaj: 'Tüm oyları sayın'

ABD Başkanlık Seçimleri'nde sonucu belirleyecek eyaletlerde oy sayımı devam ederken, Donald Trump ekibinin bazı eyaletlerde oy sayımlarının durdurulması yönündeki çağrısına karşı, Joe Biden ekibi "Tüm oyları sayın" sloganını öne çıkarıyor.

Biden ekibinin 5 Kasım sabahı Twitter üzerinden yayınladığı ilk mesaj "Tüm oyları sayın" oldu.

Biden: 77 gün içerisinde yeniden Paris İklim Anlaşması'na döneceğim

Michigan'da da ipi göğüsleyen Biden oldu

ABD başkanlık seçimlerinin kritik eyaletlerinden Michigan'da oyların yüzde 98'i sayıldı. Joe Biden'ın, 16 delegesi bulunan eyaleti kazandığı belirtildi. Bu aşamadan sonra Biden'ın Nevada ya da Pensilvanya'yı kazanması başkanlık yarışında ipi göğüslemesi anlamına gelecek.

Trump aksini iddia etti

Cumhuriyetçilerin adayı Başkan Donald Trump ise Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Michigan’ı da kazandığımızı duyuruyoruz” dedi:

Trump “Seçim oylaması amacıyla (yasal gözlemcilere izin vermeyen) Pennsylvania, Georgia ve Kuzey Carolina’da BÜYÜK bir Trump zaferi olduğunu ilan ettik. Buna ek olarak şimdi de Michigan’da zafer kazandığımızı duyuruyoruz, eğer çok fazla bildirilen çöpe atılmış büyük oranda oylar gerçekten varsa…”

Trump'ın ekibinden üç eyalette oyların yeniden sayılması için itiraz

Donald Trump'ın ekibi Wisconsin'de tekrar sayıma gidilmesini isteyeceğini bildirdi. Yapılan açıklamada eyaletteki birçok bölgede oy sayımında düzensizlikler olduğu ileri sürüldü. Trump ekibinin oy sayımlarına itirazda bulunacaklarını açıkladıkları bir diğer eyalet Michigan oldu.

Son olarak, Donald Trump'ın kampanya ekibi kritik eyaletlerden Pensilvanya'da devam eden oy sayımının durdurulması için itirazda bulunduklarını duyurdu. Trump ekibi, Pensilvanya'da Demokrat Parti yetkililerinin gözlemcileri oy sayımından uzak durmaya zorlamakla suçlayarak, "gözlemcilerimizin işlerini yapmalarına imkan vermiyorlar" açıklamasını yaptı.

Wisconsin'i Biden kazandı

Wisconsin eyaletini Demokrat aday Joe Biden kazandı. Wisconsin'in 10 delegesi bulunuyor. 

ABD'de "salıncak eyaletler" olarak tarif edilen ve ve sonucu belirleyecek olan Michigan, Pennsylvania, Kuzey Carolina ve Georgia'da oy sayım işlemleri sürüyor. 

Pennsylvania, Kuzey Carolina ve Georgia'da Trump önde giderken, Wisconsin de Biden önde gidiyor.

Montana'da Trump galip

3 delegeli Montana eyaletinde kazanan oyların yüzde 49.5'ini alan Donald Trump oldu. 4 delegeli Hawaii'de ise kazanan Joe Biden oldu.

Maine eyaletinde kazanan Joe Biden oldu

ABD'nin en kuzey doğu eyaleti Kanada sınırındaki Maine eyaletinde kazanan Joe Biden oldu.

Arizona eyaletini Biden kazandı

ABD başkanlık seçimlerinde Demokrat aday Joe Biden, kritik eyaletlerden Arizona'yı kazandı. Salıncak eyaletlerden Arizona eyaletini 2016 seçimlerinde Trump kazanmıştı.

Trump'tan 'Balkon' Konuşması: 'Büyük Bir Kutlamaya Hazırlanıyoruz' - onedio.com
Trump'tan 'Balkon' Konuşması: 'Büyük Bir Kutlamaya Hazırlanıyoruz' - onedio.com

Ülke genelinde oy verme işlemleri sona erdi

ABD'de oyların sayımı sürerken, bütün seçim merkezlerinde oy verme işlemleri TSİ 09.00'da sona erdi. Son olarak Alaska'ya bağlı Aleut Adalarında sandıklar kapandı. Öncesinde de Alaska, Hawaii ve ülkenin batı kıyılarında oy verme işlemleri sona ermişti. ABD'deki bölgelerin farklı zaman dilimlerinde olması nedeniyle sandıklar da farklı saatlerde kapanıyor. Koronavirüs salgını nedeniyle birçok seçmen oyunu mektupla kullanmış veya seçim merkezlerinde önceden oyunu vermişti.

Demokrat Aday Biden, Şu Ana Kadar Çıkan Seçim Sonuçlarından Memnun Olduğunu Söyledi - onedio.com
Demokrat Aday Biden, Şu Ana Kadar Çıkan Seçim Sonuçlarından Memnun Olduğunu Söyledi - onedio.com

Trump Teksas'ta kazandı

Başkan Donald Trump, başkanlık seçimlerinde önem taşıyan eyaletlerden Teksas'ta seçimi kazandı. Haber ajansı Associated Press'in sayılan ilk oylar ve seçmenlere yaptığı ankete göre Trump Teksas'ta 38 seçici kurul üyesi kazanmış oldu. Trump'ın Teksas'ta seçimi kazanması bekleniyordu.

Trump: 'Seçimi Çalmaya Çalışıyorlar' - onedio.com
Trump: 'Seçimi Çalmaya Çalışıyorlar' - onedio.com

Florida eyaletinde zafer Trump'ın

ABD'de başkanlık seçimlerinde resmi olmayan sonuçlara göre kritik önemdeki Florida eyaletinde Donald Trump kazandı. Florida, oy oranının Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasında gidip geldiği 'salıncak' eyaletler arasında gösteriliyordu.

Kentucky'de Trump kazandı

ABD'de 59. başkanlık seçimlerinde Demokrat Joe Biden Vermont, Cumhuriyetçi Donald Trump ise Kentucky eyaletini kazandı.

AP haber ajansının yayınladığı resmi olmayan sonuçlara göre ABD Başkanı Trump, Kentucky'deki oyların yüzde 53,7'sini elde etti. Halen oy sayımının devam ettiği eyalette yüzde 53,7 oy oranına ulaşan Trump, yüzde 44,8 oy oranında kalan Biden'a üstünlük sağlayarak seçimleri kazandı.

Vermont'ta ise yüzde 62,7 oy oranına ulaşan Biden, yüzde 37,3 oy oranında kalan Trump'ı geride bırakarak eyalette ipi göğüsleyen isim oldu. Bu sonuçla Trump, Kentucky'de 8 delegeyi, Biden ise Vermont'ta 3 delegeyi hanesine yazdırdı.

West Virginia eyaletini Trump, Virginia'yı ise Biden kazandı

ABD'de 59. başkanlık seçimlerinde West Virginia eyaletinde Cumhuriyetçi Donald Trump, Virginia eyaletinde Demokrat Joe Biden kazandı.

AP haber ajansının yayınladığı resmi olmayan seçim sonuçlara göre ABD Başkanı Trump, West Virginia eyaletinde rakibi Biden'i yendi.

Trump, 2016 yılında da West Virginia eyaletinde rakibi Hillary Clinton'ı yenmişti. West Virginia'yı kazanan son Demokrat 1996'da Bill Clinton olmuştu. 

Virginia eyaletinde ise Demokrat başkan adayı Joe Biden seçimi kazandı. 2016 yılında da Virginia'da Demokrat aday Hillary Clinton kazanmıştı. 

Trump, West Virginia'da 5 delege kazanırken, Biden ise Virginia'da 13 delegeyi hanesine yazdırmış oldu.

Trump Mississippi'yi, Biden Massachusetts'i kazandı

ABD'de 59. başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Donald Trump Mississippi, Demokrat Joe Biden ise Massachusetts eyaletini kazandı.

AP haber ajansının yayınladığı resmi olmayan sonuçlara göre ABD Başkanı Trump, Mississippi'deki oyların çoğunluğunu elde etti. 

Halen oy sayımının devam ettiği eyalette Trump, Demokrat rakibi Biden'ı geride bırakarak oyların çoğunluğunu ve 6 delegeyi kazanmayı garantiledi.

Öte yandan Biden, Massachusetts eyaletindeki oyların çoğunluğunu elde etti ve eyaletteki 11 delegeyi kazandı.

Bu sonuçlarla Trump toplam 19, Biden ise toplam 28 delegeye ulaştı.

ABD'nin İlk Trans Senatörü Seçildi - onedio.com
ABD'nin İlk Trans Senatörü Seçildi - onedio.com

Alabama'yı Trump, Delaware ve Illinois'ı Biden kazandı

ABD'de 59. başkanlık seçimlerinde Alabama eyaletinde Cumhuriyetçi Donald Trump, Delaware ve Illinois eyaletlerinde ise Demokrat Joe Biden kazandı.

Associated Press (AP) haber ajansının yayımladığı resmi olmayan seçim sonuçlara göre, ABD Başkanı Trump, Alabama eyaletinde rakibi Biden'i yendi.

Trump, 2016 başkanlık seçimlerinde de Alabama eyaletinde rakibi Hillary Clinton'ı yenmişti. 

Diğer taraftan Delaware ve Illinois eyaletlerinde ise Demokrat başkan adayı Joe Biden seçimi kazandı. 

Her iki eyaleti 2016 yılında da Demokrat aday Hillary Clinton kazanmıştı. 

Trump, Alabama'da 9 delege kazanırken, Biden ise Delaware'de 3, Illinois'de 20 delegeyi hanesine yazdırmış oldu.

Trump Güney Carolina ve Oklahoma'yı kazandı

ABD'de 59. başkanlık seçimlerinde ABD Başkanı ve Cumhuriyetçi aday Donald Trump, Güney Carolina ve Oklahoma eyaletlerinde kazandı. 

Associated Press (AP) haber ajansının yayınladığı resmi olmayan ilk sonuçlara göre Trump, söz konusu eyaletlerde Demokrat aday Joe Biden'ı geride bıraktı.

Bu sonuçla Trump, Güney Carolina'da 9, Oklahoma'da ise 7 delegeyi hanesine yazdırdı.

Trump Tennessee'de, Biden New Jersey'de kazandı

ABD'de 59. başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Donald Trump, Tennessee eyaletinde, Demokrat Joe Biden New Jersey eyaletinde kazandı.

AP haber ajansının yayımladığı resmi olmayan seçim sonuçlara göre, ABD Başkanı Trump, Tennessee eyaletinde rakibi Biden'i yendi.

Trump, Tennessee'de 11 delege kazanmış oldu. 

Türklerin yoğun olarak yaşadığı New Jersey eyaletinde ise Demokrat başkan adayı Joe Biden seçimi kazanarak 14 delegeyi hanesine yazdırdı.

Trump Indiana'da, Biden Maryland'da kazandı

ABD'de 59. başkanlık seçimlerinde ABD Başkanı ve Cumhuriyetçi aday Donald Trump Indiana'da, Demokrat aday Joe Biden Maryland'da kazandı. 

AP haber ajansının yayınladığı resmi olmayan ilk sonuçlara göre Trump, Indiana'da Demokrat rakibi Joe Biden'ı geride bıraktı.

Biden ise Maryland eyaletinde oyların çoğunluğunu alarak ipi göğüsledi. 

Bu sonuçla Trump, Indiana'da 11 delege kazanırken, Biden da Maryland'da hanesine 10 delege yazdırdı.

Trump, Güney ve Kuzey Dakota, Wyoming, Nebraska ve Louisiana eyaletlerini kazandı

ABD'de 59. başkanlık seçimlerinde, Güney ve Kuzey Dakota, Wyoming, Nebraska ve Louisiana eyaletlerini Cumhuriyetçi Donald Trump kazandı. 

AP haber ajansının yayımladığı resmi olmayan seçim sonuçlara göre, Trump Güney ve Kuzey Dakota, Wyoming, Nebraska ve Louisiana'da Biden'ı geride bıraktı. 

Trump, Güney Dakota'da 3, Kuzey Dakota'da 3, Wyoming'de 3, Nebraska’da 5, Louisiana’da 8 olmak üzere 22 delege kazandı.

New York'u Biden aldı

ABD'de 59. başkanlık seçimlerinde Demokrat Joe Biden, New York eyaletinde kazandı.

AP haber ajansının yayımladığı resmi olmayan seçim sonuçlarına göre, Demokrat aday Biden, New York eyaletinde rakibi Cumhuriyetçi aday Donald Trump'ı geride bıraktı.

Biden, New York'ta 29 delege kazanmış oldu.

Connecticut, Colorado ve Washington DC'yi Biden, Arkansas'ı Trump kazandı

ABD'de 59. başkanlık seçimlerinde Connecticut ve Colorado eyaletleri ile başkent Washington DC'yi Demokrat Joe Biden, Arkansas eyaletini ise Cumhuriyetçi Donald Trump kazandı.

AP haber ajansının yayımladığı resmi olmayan seçim sonuçlarına göre Biden Connecticut ve Colorado eyaletleri ile başkent Washington DC'de rakibi Trump'ı yendi.

2016 başkanlık seçimlerinde Hillary Clinton her iki eyalet ve Washington'da Trump'a karşı kazanmıştı.

Washington DC eyalet olmadığı için Kongre seçimlerine katılmazken başkanlık seçimine katılıyor. 

Diğer taraftan Arkansas eyaletinde ise Trump seçimi kazandı.

Biden, Connecticut'ta 7, Colorado'da 9, Washington DC'de 3 delege kazanırken, Trump ise Arkansas'ta 6 delegeyi hanesine yazdırmış oldu.

Trump Kansas ve Missouri eyaletlerini kazandı

ABD'de 59. başkanlık seçimlerinde, Kansas ve Missouri eyaletlerini Cumhuriyetçi Donald Trump kazandı. 

Associated Press (AP) haber ajansının yayımladığı resmi olmayan seçim sonuçlarına göre, Trump Kansas ve Missouri eyaletlerinde rakibi Demokrat Joe Biden'ı geride bıraktı. 

Trump, Kansas'ta 6, Missouri'de 10 delege kazandı.

Washington'ı Biden, Utah'ı Trump kazandı

ABD'de 59. başkanlık seçimlerinde Washington eyaletinde Demokrat aday Joe Biden, Utah eyaletinde ise Cumhuriyetçi Donald Trump kazandı. 

AP haber ajansının yayımladığı resmi olmayan seçim sonuçlarına göre, Biden Washington'da ABD Başkanı Trump'ı geride bıraktı. 

Biden, Washington'da 12 delege kazandı.

Trump ise Utah eyaletini alarak 6 delegeyi hanesine yazdırdı.

Biden, Rhode Island, Oregon, New Mexico ve New Hampshire'ı kazandı

ABD'de 59. başkanlık seçimlerinde Demokrat aday Joe Biden, Rhode Island, Oregon, New Mexico ve New Hampshire eyaletlerini kazandı.

AP haber ajansının yayımladığı resmi olmayan seçim sonuçlarına göre, Biden söz konusu eyaletlerde Cumhuriyetçi rakibi Donald Trump'ı geride bıraktı.

Bu sonuçla Biden, New Hampshire ve Rhode Island'da 4'er, New Mexico'da 5 ve Oregon'da 7 delegeyi hanesine yazdırdı.

California eyaletini Biden kazandı

ABD'de 59. başkanlık seçimlerinde, en çok delegeye sahip eyalet California'da ipi Demokratların başkan adayı Joe Biden göğüsledi. 

AP haber ajansının yayımladığı resmi olmayan seçim sonuçlara göre, Biden California'da rakibi Donald Trump'ı geride bıraktı. 

Böylece Biden hanesine 55 delege yazdırmış oldu.

ABD'de başkanlık seçimlerinde 538 delegenin yarıdan bir fazlası olan 270 delegeye ulaşan isim başkanlık seçimini kazanıyor.

BBC Türkçe, Euronews, DW ve Ajanslar

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir