2020 Yılında Hâlâ Erkeklerin İşlerine Gelmediği İçin Reddettiği Bilimsel Gerçekleri Tek Tek Anlatıyoruz

102PAYLAŞIM

İstediğiniz kadar inkar edin, gerçekler değişmiyor.

"Doğacak çocuğun cinsiyetinden kadın sorumludur."

Her sorumluluğu kadına yıkmaya alışkın erkekler, 2020 yılında halen erkek çocuk diretmesi yapıyor. Bununla da kalmıyor, farklı kadınlardan çocuk yaparak erkek çocuğa ulaşacaklarını düşünüyorlar. Bunun sadece farklı kadınlarla birlikte olma isteği olduğunu kabul edemiyor, bilimsel gerçeğe gözlerini ve kulaklarını tıkıyorlar.

Cinsiyetten sadece ve sadece erkek sorumlu.

Cinsiyet belirleyen XX ve XY kromozomları spermden geliyor. Kadınların sperm üretmesi mümkün olmayacağına göre cinsiyetin tek sorumlusu erkek. Cinsiyeti belirleyen genetik faktörler (ailede erkek veya kız bebek oranının fazla olması gibi) olsa da genelde tesadüfen belirleniyor. Son dönemde yapılan araştırmalar kız bebek oranının %51, erkek bebek oranının %49 olduğunu ve %50 eşitliğinin bozulduğunu gösteriyor.

"Hepimiz spermden meydana geldik."

Dilimize de çoktan yerleşmiş olan portakalda vitamin, seni geçemeyen sperm tabirleri bile bu savı destekliyor. Erkekler kendilerini yüceltmek için insanın tek bir üreme hücresinden oluştuğu veya ağırlıklı olarak insanı erkeğin oluşturduğu algısını oluşturmuş. 9 ay embriyoyu vücudunda taşıyan ve bebeğin kemiğinden kasına her vücut parçası için gerekli minerali kendi vücudundan veren kadınların bebekleri bu şekilde sahiplendiği görülmezken; erkeklerin bu algısı gerçekten ilginç.

Hepimiz sperm ve yumurta hücresinden meydana geldik.

Erkek üreme hücresi sperm ve kadın üreme hücresi yumurta olmadan eşeyli üreme mümkün değil. Her iki üreme hücresinden 23 kromozom alan insan 46 kromozoma sahip. Yani anne ve baba çocukta eşit genetik aktarıma sahip.

"Çocuk sahibi olunamıyorsa sorumlusu kadındır."

Bir çiftin uzun süre çocuğu olmuyorsa oklar hemen kadına döner. Genelde erkek tarafının yaptığı bu baskı, topluma da etki etmiş durumda. Önce kadın sorgulanır, hatta yine cinsiyet meselesinde olduğu gibi erkeğe soyunu devam ettirmesi için hemen başka bir kadın bile bulunmaya çalışılıyor.

Kısırlık araştırmaları erkeklerin kısırlık oranının giderek arttığını gösteriyor.

Bunun sebebi hem giderek çeşitli sebeplerle sperm sayısı ve kalitesinin düşmesi, hem de eski çağlarda daha çok kadın araştırıldığı için erkek kısırlığının göz ardı edilmesi. Bilim kadın ve erkek kısırlığının eşit olduğunu söylüyor, ancak halen çocuk sahibi olunamadığında doktora ilk giden taraf kadın oluyor.

"Kızlık zarı vajina girişini kapatan ve ilk cinsel ilişkide patlayan, kadının bekaretini gösteren yapıdır."

Kızlık zarı, bekaret zarı veya himen; kadınlara ait bir özellik olsa da erkeklerin onlardan çok daha fazla kafa yorduğu bir yapı. Kadının daha önce cinsel ilişkiye girip girmediğini kesin olarak gösteren; patlayan, yırtılan, kanayan bir yapı erkeklerin hayal dünyasına tam uyuyor. Böylece kadınları paketi açılmış veya açılmamış bir ürün, mal gibi görebiliyorlar.

Düşünüldüğü şekilde bir zar yok.

Burada bilimsel araştırmalara da gerek yok, gayet gözle görülebilen bir durum. Erkeklerin düşündüğü gibi kapalı bir yapı olsa ergenlikten itibaren gerçekleşen vajinal akıntılar ve regl olmaz; biriken sıvı kadınları hasta ederdi. Gerçekte himen denilen yapı anormaliler haricinde ortasında geniş bir delik bulunan, ilk ilişkide zorlama olmadıkça kanamayan ve canlı bir doku olduğu için her ilişki sonrası kendini bir miktar onaran bir deri parçası.

"Regl kirli, iğrenç bir durumdur."

Reglin ayıp, saklanması gereken bir durum olduğu tamamen erkeklerin inanarak uydurduğu bir şey. Bunun da sebebi aynısını kendilerinin yaşamıyor olması. Eğitim eksikliği de eklenince regli pis bir şey olarak görmeleri kaçınılmaz oluyor. İşin tuhaf yanı kadınları da buna ikna etmeye çalışıyorlar.

Regl gayet sağlıklı bir durum.

Erkeklerin baskısıyla kadınlar da uzun yıllar regl kanının kirli kan olduğuna, vücutlarının pis olduğuna inandı. Regl basit anlatımla döllenmeyen yumurta hücresinin çatlayıp rahim duvarını kalınlaştırması ve ve bu kalınlığın kanamayla atılması. Kesinlikle kirli kan olmayan regl kanaması, vajinal akıntılarla birleştiği için hijyene dikkat edilmediği durumlarda bakteri oluşumuna sebep olabilir tabii ki. Bunları birbirine karıştırmamak, reglin sağlıklı bir kadın olmanın göstergesi olduğunu unutmamak gerek.

"Sperm sağlık ve güzellik açısından çok faydalıdır."

Erkekler kendilerine ve cinsel organlarına dair her şeyi fazlasıyla abarttıkları için sperm yani meni sıvısını çok iyi pazarlıyor. Sperm faydaları diye araştırırsanız içindeki kalsiyum magnezyum oranı ile sağlığa iyi gelmesinden cilde ve saça olan faydalarına onlarca şey bulacaksınız.

Sperm gerçekte bakteri ve enfeksiyon içerebilir, hatta temasla cinsel yolla bulaşan hastalıklar kapılabilir.

Frengi, klamidya, bel soğukluğu gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar, sperm yutma ile de bulaşabilir. Sperm veya fruktoz alerjisi olanlar için de zararlıdır. Amaç magnezyum almak veya cilt güzelleştirmek gibi sebeplerse sperme gelene kadar pek çok başka, sağlıklı madde var.

"Bebek bakımı annenin işidir."

Annelik erkekler ve toplumun geneli tarafından o kadar abartılıyor ki, kadınların üstünde büyük bir baskı oluşuyor. Öyle ki bu psikolojik baskının üstüne hormonal değişimler de eklenince pek çok yeni doğum yapmış kadın lohusa depresyonu yaşıyor.

Tıpkı ev işlerinde olduğu gibi, çocuk bakımının da kadın işi olarak tanımlanması da erkek bakış açısının bir ürünü.

Annelerde 9 aylık bağ sebebiyle hormonal olarak bebeğe hazır hissetme durumu olabilir, emzirme de anneliğe dair doğal özelliklerden biri; ancak bez değiştirme, banyo yaptırma gibi şeyler modern yaşama ait ve anneye ait olduğunu gösteren herhangi bir şey yok. Bilimsel çalışmalar hem anne, hem de babanın bebekle geçirdiği vaktin arada kurulan bağda etkili olduğunu gösteriyor.

"Regl ağrısı kadınlar tarafından abartılan bir şey."

Erkekler hiç bilmedikleri, deneyimlemedikleri konular hakkında konuşmaya çok alışkın. Bir kadının ortalama 40 yıl, her 3-4 haftada bir yaşadığı acıyı hatırlamadıkları ve hayatlarında bir kez yaşadıkları sünnetle kıyaslayan, en ufak karın ağrısında kıvranan erkeklere anlatmak zor.

Regl sancısı; pek çok kez apandis sancısıyla karıştırılan, güçlü bir ağrıdır.

Doğum sancılarıyla da benzerlik gösteren bu ağrıyı pek çok kadın hafif de olsa yaşıyor. Günümüzde halen bu soruna etkili bir çözüm sunulamamasının temelinde bile erkeklerin küçümsemesi var. Konuyla ilgili araştırmalar incelendiğinde erken boşalma ve iktidarsızlık hakkında yapılan bilimsel çalışmaların yanında regl sancısı çalışmalarının çok az kaldığı görülüyor. Yani burada bile bir eşitsizlik söz konusu.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir 👇

Bilimin Kadınların Regl Sorunlarına Çözüm Bulamamasının Altında Yatan Tuhaf Neden - onedio.com
Bilimin Kadınların Regl Sorunlarına Çözüm Bulamamasının Altında Yatan Tuhaf Neden - onedio.com
Aslında Hepimiz Onu Tanıyoruz: Son Dönemin Çok Konuşulan Terimlerinden Incel Nedir? - onedio.com
Aslında Hepimiz Onu Tanıyoruz: Son Dönemin Çok Konuşulan Terimlerinden Incel Nedir? - onedio.com
Kadın Düşmanlığını, Kadınların da Fark Etmeden İçselleştirmiş Olabileceği 23 Durum - onedio.com
Kadın Düşmanlığını, Kadınların da Fark Etmeden İçselleştirmiş Olabileceği 23 Durum - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kemal43

bu gidişle erkekler ve kadınlar savaşı çıkar ben size diyim iyi olan kazansın

erci-e

Bugün dünya erkekleri gömme günü galiba, bütün feminikler bize savaş açmış!

onur-yekeduz

İnsanlar kadın erkek olarak sadece cinsiyet ve fiziksel özellikler bakımından ayrılır. Yoksa hepimiz insanız.Ne erkek kadından ne de kadın erkekten üstündür. İnsanlar hepsi böyle bilse bu sorunlar kalmayacak.

dembudem

Bi kez daha kabardı nefretim

Görüş Bildir