Yüzyıllar Boyunca Tüm Dünyanın Kalbine Korku Salıp Üç Buçuk Attırmış Korkutucu Mitolojik Yaratıklar

58PAYLAŞIM

Dünyanın dört bir yanından farklı kültürlere ait mitolojik ve efsanevi yaratıkları sizin için derledik!

Kaynak: https://twitter.com/unexplained/status/1...

1. Adze (Togo,Gana)

Adze, Afrika'nın etnik grubu Ewe'lerin kültürüne ait bir varlıktır. Doğada ateşböceği olarak bulunan Adze'nin vampir olduğuna inanılır. İnsanları uykusunda ısırıp, ölmelerine neden olur.

2. Grootslang (Güney Afrika)

Richtersveld'de derin bir mağarada yaşadığı söylenen efsanevi bir yaratıktır. Kafası fil şeklinde dev bir yılana benzediği söylenir.

3. Inkanyamba (Güney Afrika)

Güney Afrika'nın Howick şelalesinin dibinde yaşadığına inanılan efsanevi bir yaratıktır. Zulu kabilesi, bu yaratığın kafası ata benzeyen devasa bir yılana benzediğine inanır. Kanatları olan bir yılan balığına benzediği de iddialar arasındadır. Özellikle yaz aylarında ortaya çıkan vahşi fırtınaların, Inkanyamba'nın sinirlendiği zaman oluştuğuna inanılır.

4. Ammit (Mısır)

Ammit, Mısır mitolojisinde kafası timsah vücudu kaplan ya da vahşi bir kedi, popo kısmı ise su aygırı şeklinde olan bir Tanrıçadır. Yaşarken kötü olan insanların ruhlarının kalbini yediği söylenir, bu sayede sonsuza kadar ruhları huzursuz kalır. Antik Mısır'ın en korkulan efsanevi yaratıklarından biridir.

5. Dybbuk (İsrail)

Yahudi mitolojisine ait bu efsanevi yaratığın ölmüş kötücül bir insan ruhu olduğuna ve diğer ruhları ele geçirmeye çalıştığına inanılır. Bir amacı vardır ve onu elde edene kadar da ele geçirdiği ruhtan ayrılmaz.

6. Aswang (Filipinler)

Aswang Filipin kültürüne ait, şekil değiştirebilen kötücül ruhtur. Aswang aynı zamanda vampir, cadı, kurt adam gibi şekil değiştirebilen yaratıklar için kullanılan bir terimdir. Doğmamış bebekler ve küçük çocuklarla beslendiğine inanılır. Aswang'ı görebilmek için gün ışığında başaşağı durup aynadaki yansımada gözlerine bakmanız gerekir.

7. Manananggal (Filipinler)

Filipin kültürüne ait bu yaratığın adı filipincede 'ayrılmış' anlamına gelen 'tanggal' kelimesinden türetilmiştir. Çünkü bu yaratık alt bedeninden ayrılabilme yeteneğine sahiptir. Kan emici yaratığın yarasaya benzer kanatları bulunur ve geceleri kanını emecek doğmamış çocuklar aradığına inanılır.

8. Penanggalan (Malezya)

davemallon.net

Malezya folklorüne ait bu efsanevi yaratığın kafası kadın şeklindedir, gündüzleri normal insan görünümündedir ancak geceleri organları etrafa sallanarak gökyüzünde süzülür. Beslenebilmek için kan aradığına inanılır.

9. Olgoy Korkoy (Moğolistan)

Moğol Ölüm Solucanı olarak da bilinen bu efsanevi yaratığın çölde yaşadığına inanılır. Varlığı hiçbir zaman ispatlanamasa da Moğollar var olduğuna inanmaktadır. Tükürdüğü sarı salya çürütücü etkiye sahiptir ve avını anında öldürmektedir.

10. Diao Si Gui (Çin)

Çin kültürüne ait bu yaratık, 'asılı hayalet' olarak da bilinir. İntihar eden ya da idam kurbanı insanların ruhları olduğuna inanılır. Efsaneye göre ağzından sarkan uzun bir dili vardır ve yoldan geçen insanları ona katılmaları için ikna etmeye çalışır.

11. Tsuchinoko (Japonya)

Japonya'nın en eski tarih kitaplarından biri olan Kojiki'de de yer alan Tsuchinoko, yılana benzeyen devasa bir yaratıktır. Birçok efsaneye ve halk masallarına da konu olmuştur. Metrelerce uzağa zıplayabilme ve metrelerce uzayabilme özelliğine sahiptir.

12. Kamaitachi (Japonya)

Japon kültürüne ait bu efsanevi yaratık keskin orak şeklinde uzuvlara sahiptir. Göz açıp kapayıncaya kadar uzuvlarınızı parçalara ayırabilir.

13. Redcap (İskoçya)

Redcap, İskoç kültüründe harabe olmuş kalelerde yaşayan katil ve vahşi goblindir. Kafasındaki başlığı öldürdüğü kurbanların kanına bulanmıştır.

14. Kelpie (İskoçya)

Kelpie, kafası at gövdesi balık şeklinde bir efsanevi yaratıktır. Kurbanlarını avlayabilmek için boğulan insan taklidi yaparak onları kandırmaya ve suyun için çekmeye çalışır. Daha sonrada onları suyun derinliklerine götürür.

15. Gargoyle (İngiltere)

İngiliz folklorüne ait bu canavar, mimari yapıları bile etkilemiştir. Şeytani ruhları korkutup kovabilmek için yaratılmışlardır.

16. Kara Annis (İngiltere)

Soluk mavi renge ve demir pençelere sahiptir. İnsanlarla özellikle de çocuklarla beslendiğine inanılır.

17. Kara Köpek (İngiltere)

Ölüm habercisidir. Şekil değiştirebilir ve şeytani bir ruha sahiptir. Gök gürültülü fırtınalarda, yol ağızlarında ve idam bölgelerinde görünür.

18. Minotaur (Yunanistan)

Poseidon, Kral Minos'a kurban etmesi için bir boğa yollar. Minos boğayı öldürmeyip onu yaşatmaya devam edince Poseidon ceza olarak kralın karısı Pasiphae'yi boğaya aşık eder. Bu birliktelikten Minotaur dünyaya gelir. Minotaur bir labirente kapatılır ve beslenmesi için insanlar kurban edilir. Kafası boğa vücudu insan şeklindedir.

19. Typhon (Yunanistan)

Yunan mitolojisinin en korkunç yaratıklarından biri olan Typhon, yılan şeklinde uzuvlara sahiptir. Zeus tarafından alt edilmiş ve cezalandırılarak dünyadan çok uzağa 'underworld'e gönderilmiştir.

20. Arachne/Arakne (Yunanistan)

Dokumacı bir kadın olan Arakne, dokuma konusunda Tanrıça Athena'dan daha yetenekli olduğunu söyler ve ona meydan okur. Arakne öyle kibirlidir ki Athena onu cezalandırır ve onu bir örümceğe dönüştürür.

21. Cerberus (Yunanistan)

Yunan mitolojisinin korkutucu yaratıklarından birisi de Cerberus'tur. Birçok filme ve kitaba da konu olmuştur. Üç kafalı bir köpek şeklinde olan Cerberus ölülerin ve kötü ruhların bulunduğu 'underworld'ün geçitine konulmuştur ve orayı koruyup, ölülerin oradan ayrılmalarına engel olmakla görevlendirilmiştir.

22. Lou Carcolh (Fransa)

Fransız folklorüne ait Lou Carcolh, yılana benzeyen bir yumuşakça şeklindedir. Yeraltı oyuklarında yaşar ve kurbanlarını deliğin içine çekerek öldürür.

23. Nalusa Falaya (Çoktavlar)

Nalusa Falaya, Çoktavlar Mississippi'de yaşayan bir Kızılderili kabilesinin kültürüne ait bir efsanevi yaratıktır. Uzun ve kara bir şekle bürünen yaratık, gölgelerde sürünerek yok olur. Geç saatte dışarda duran çocukları korkutur, dikkatsiz avcıları büyüler.

24. Wendigo (Algonkin halkları)

Wendigo, Kuzey Amerika'da yaşayan yerli bir halk olan Algonkinlerin folklorüne aittir. Efsaneye göre Wendigo bir avcıdır ve yolunu kaybeder. Dondurucu soğukta açlıktan ölmemek için çareyi yamyamlıkta bulmuştur. İnsan etini bir kere tadan Wendigo delirmiş bir yaratığa döner. Ormanda kaybolan insanlarla beslendiği söylenir.

25. Dover Demon (Massachusetts, ABD)

Dover Demon'ın ilk defa, Amerika Birleşik Devletleri'nin Massachusetts eyaletinin Dover ilçesinde görüldüğü iddia edilmiştir. Gri veya beyaz renkte, parlak gözlere, anormal bir uzun boya ve garip parmaklara sahip olduğu söylenmektedir. İki ayağıyla yürüyebilse de dört ayak koşmayı tercih ettiği söylenir. 1977 yılında William Bartlett John Baxter tarafından bir duvar üstünde görüldüğü iddia edilmiştir.

26. Jersey Şeytanı (New Jersey, ABD)

12 çocuklu bir cadının istenmeyen 13. çocuğu olarak dünyaya geldiğine inanılır. İstenmediği için cadı onu lanetlemiştir. Uçabilen, toynaklı, kan dondurucu bir çığlığa sahip olduğu söylenir.

27. Dagwanoenyent (İrokualar)

İrokualar'ın mitolojisine ait bir efsanevi yaratıktır. Uçan Kafa olarak da bilinen yaratık, kanatları olan bir kafa olarak betimlenir. Doyumsuz bir açlığa sahip yırtıcı ruhlar oldukları söylenir.

28. Yee Naaldlooshiit (Navajolar)

Bu efsanevi yaratık, Amerika'nın güneybatısında bulunan Navajo kabilesine aittir. Zengin olabilmek için büyü yaparak kendilerini çakallara dönüştüren cadılardan oluştuklarına inanılır.

29. La Ciguapa (Dominik Cumhuriyeti)

La Ciguapa, ters ayakları olan ve erkekleri etkileyerek ormanın derinliklerine götürüp, onlardan faydalandıktan sonra öldürdüğüne inanılan bir efsanevi yaratıktır.

30. Chupacabra (Porto Riko)

Porto Riko folklorüne ait bu efsanevi yaratık, besi hayvanlarıyla beslenir . Çok hızlı hareket eder.

31. Yara-Ma-Yha-Who (Avustralya)

Avustralya Aborjinleri kültürüne ait bir yaratıktır. Küçük, ağaçta yaşayan vampirimsi yaratıklardır. Parmaklarının ucunu kullanarak kurbanlarının kanını son damlasına kadar emerler, daha sonra da bütün olarak yutarlar. Kurbanı daha sonra kusarak yeniden yaşama döndürürler, yeni bir Yara-Ma-Yha-Who yaratığı olarak...

32. Bunyip (Avustralya)

Avustralya kültürüne ait Bunyip, bataklıklarda yaşayan ve insan eti için yanıp tutuşan bir efsanevi yaratıktır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bayan-goz-yasi

the rake gördüm sanki? fgıkjoerg

meryem-ekinci1

Bizim gulyabani ve karabasanı unutmuşlar

pazartesi

#9 o bildiğin toprak solucanı ya 😅. #14 ü gerçeklik payı var. Boğulan insanı kurtarmaya giden kurtarma konusunda bilgisizse boğulan insan onu dibe çeker. Sanırım buradan türetilmiş efsane. #1 ise direkt gerçek. Afrika çeçe sineğinin mite dönüşmüş hali.

hestia

#22 fransızların sümüklü böcekten korkması sdkjfajsldjasjdks gazabından korkuyorsanız yemeyin kardeşim

pxx

#31 Kaynak: Yara Min Bashi

Görüş Bildir