Vampirler Hakkında Sizi Çok Şaşırtacak Tarihten ve Bugünden 17 Dolu Dolu Bilgi

 > -
Abone ol

1. ''Vampir'' kavramını ilk ortaya atan Babil halkıdır.

Uğursuzluğun simgesi sayılan vampirlerle ilgili ilk kayıt, Babil yazıtlarından elde edildi. Öldükten sonra dirildiklerine inanılan vampirlerin konu olduğu efsaneler Orta Çağ'da daha yaygın hale geldi. Onlar geceleri olduğu gibi gündüzleri de ava çıkıyorlar ve bilinenin aksine ışıktan da etkilenmiyorlardı.

2. En eski vampir kemikleri Prag'da bulundu.

Bir insanın vampir olduğu iki şeyden anlaşılabiliyordu. Birincisi insanlardan farklı bir yere gömülmesiyle, ikincisi ise mezarının taş ile doldurulmasıyla. Bu hikayeye benzer bir iskelet Prag'da bulundu. Bronz çağına ait olduğu anlaşılan iskelet, diğer tüm cesetlerin gömüldüğü şeklin tam tersi bir şekilde gömülmüş ve mezarı da büyük taşlarla doldurulmuştu.

3. Öldükten sonra şişmiş veya kırmızı renkte oluyorlardı.

Kan ile beslenen insanlarda, gaz yapan bakteriler çok bulunur. Her insan öldükten sonra bu bakteriler insanların damarlarının içinde çoğalarak ölünün şişmesine yol açarlar. Bu bakterilerin çok olmasından dolayı, vampir cesetleri normal bir cesede göre çok fazla şişerdi. Bu şişlik damarlarda olduğu için de vampirlerin damarları patlar ve ölüleri kıpkırmızı olurdu.

4. Yeryüzüne dönmemesi için yüz üstü gömülürlerdi.

Orta Çağ'dan kalan belgelere göre vampirler büyükçe bir kuyunun içine defnedilirlerdi. Uğursuz oldukları için sol taraflarına yatırılan cesetlerin baş ve göğsüne büyükçe iki taş konulurdu. Ayrıca başka ülkelerde yüz üstü gömülmüş olan vampir mezarları da bulundu. Kitaplara göre insanlar topraktan çıkmasından korktukları için vampirleri yüz üstü gömerlerdi. Böylece vampir yeri kazdıkça daha çok yerin dibine gidecek ve oradan da cehenneme doğru yol alacaktı.

5. Vampirler mezardan çıkarılır sonra da vücudu delik deşik edilirdi.

Vampir olduğundan şüphelenilen insan bir süre sonra mezardan çıkarılırdı. İyice şişmiş olan vampirlerin omzuna, bacaklarına ve diğer eklem bölgelerine bir kazıkla delik açılırdı. Bu delikten birisi bağırıyormuş gibi bir ses çıkarak gaz, vücudu terk ederdi. Bu ses Vampir'in Çığlığı olarak adlandırılırdı.

6. Vampirlerin kalbi sökülürdü.

Vampirin çığlığı duyulduktan sonra büyükçe bir bıçakla cesedin göğüs kafesi açılırdı. Sonra Vampir Avcıları bu vampirin kalbini sökerlerdi. Cesedin kalbini odun ateşinde yakıp sonra da bir kadehte külünü suya karıştırıp içerlerdi.

7. Yeniden gömülen vampirin göğsüne kazık saplanırdı.

Vampirlerin kol ve bacakları esnetilip canlı mı diye bakılırdı. Vampir olduğundan hala bir şüphe varsa, mezardan çıkarıp 6 hafta çürüyor mu diye deneme yapılırdı. En sonunda ölen kişinin vampir olduğu tamamen anlaşılınca tekrar gömülür ve göğsüne bir kazık saplanırdı.

8. Mezarının başına belli olsun diye bir haç konurdu.

Büyükçe bir kalastan haç, vampir mezarının başına konurdu. Vampirin ismi bir çakı ile bu haçın üzerine kazınırdı. Elbisesinden de bir parça koparılıp kalasın üzerine çivilenirdi.

9. Vampir tarafından ısırılan biri onun külünü içmek zorunda bırakılırdı.

Eğer ölmeden önce birini vampir ısırdıysa bu canavarın bir kısmı vücudundan koparılarak yakılırdı. Isırılan kişiye zorla vampirin külüyle karıştırılmış su içirilirdi. Bu da olmazsa vampirin kanına bastırılmış ekmek de yedirilirdi. Vampir kanı çok bulunmadığından ilk yöntem daha çok tercih ediliyordu.

10. Vampirler yaşarken çürümeye başlarlardı.

Vampirlerin kanla beslenmesinden dolayı göz altları çürürdü ve vücudunun bazı yerleri morarırdı. Bu yüzden de hep siyah giysi ile dolaşırlardı. Anlaşılınca öldürüleceklerini çok iyi bildiklerinden dolayı ara sıra insanların iç organlarını da yeyip iyileşmeye çalışırlardı.

11. Kafa kemiklerinde derin izler bulundu.

Vampir olduğu söylenen insanların cesetlerinde çeneden gözüne kadar boylu boyunca bir kılıç darbesi bulundu. Bu darbeleri alan insanlar maksimum iki dakika yaşayabilirlerdi.

12. Vampirlerin ''Porfiria'' hastalığı taşıdığına inanılır.

Porfiria nadir bulunan ve dişlerde kararma yapan, tende kanlı kızarmalara yol açan bir hastalıktır. Akli dengeyi yitirmeye yol açabilen hastalık Dracula ismiyle de bilinir. Vampir olmanın bütün özellikleri bu hastalığa sahip insanlarda bulunur.

13. Vlad Tepeş

Kazıklı Voyvoda veya III. Vlad olarak da bilinirdi. İnsanları kazığa oturtarak veya kafalarını çivilettirerek öldürtürdü. Öldürülen insanların kanlarını bir fıçıya doldurtup şarap niyetine içtiği iddia edilirdi. Öldürüldükten sonra mezarı boştu ve halen cesedinin bulunmadığı da söylenenler arasında.

14. Elizabeth Bathory

Bathory'nin eline hizmetçilerinden birini dövdükten sonra kan bulaştı. Baktığında ellerini gerilmiş olarak gördü. Bunun kendisini gençleştirdiğine iyice inanan Bathory bunu kendine adet edindi. Tarihi kaynaklar tam doğrulamasa da altı yüzü geçkin bakire kızın ellerinden astırıp kanlarıyla banyo yaptığı söylenir.

15. Dracula filmi vampir efsanesinin baş yapıtlarından

Siyah beyaz olan bu eski film, tüm vampir efsanelerini içine alan bir sentezin ürünü. Dracula filmi ise adını Vlad Tepeş'ten aldı. Filmin baz alındığı hikayenin yazarı, vampir hikayelerinin bu kadar iyi aktarılmasından dolayı senelerce uyuyamamış ve 67 yıl boyunca filmi seyredememişti.

16. Kan emen, kan emilenden daha çok acı çekerdi!

Yapılan araştırmalarda kanla beslenen insanlarda damar çürümelerine yatkınlık olduğu tespit edildi. Bunu alışkanlık haline getiren vampirler, kan emdikten 4-6 saat sonra korkunç acılar çekiyorlardı. Çünkü kan bütün dokuları dolaşırdı ve farklı gruplarda kan, diğer kanın çökelmesine yol açardı. Bu da organları çürütürdü.

17. Vampirler halen aramızda olabilir...

Akademisyen Dr. Williams gibi işinde uzman insanlar, hala vampirlerin yaşadığı ve sokaklarda bizimle beraber dolaştığı konusunda hemfikir. Ayinlerin yapıldığı yerler bulunsa da bu ayini yapan insanlar hakkında en ufak bir bilgi bile yok. 

Vampirler her zaman akıllarda bir soru işareti olarak kalacaklar...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
iremsu-uysal

bir kaç bilgi daha vereyim Vampirlerin sivri dişleri yoktur vampir olmak için bir vampirin kanınını vücudunuza almanız gerekir vampirler kurbanlarını öldürmezler sedece yeteri kadar kan içip bırakırlar vampanez adlı vampir ırkı kurbanlarının kanını tamemen içip öldürdürüyorlar kötü vampir efsaneleri burdan geliyor bi vampiri kutsal su hac vb. şeyler öldürmez tabanca bıçak gibi şeylerde öldürebilir :) vampirler güneşe ıktıklara an ölmezler yavaş yavaş yanarak ölürler vuuuuu bu kadar

betul-kaynakci

sen galiba çok abartılı vampir filmleri izliyorsun:/

arey-rajvanj

yanlış bildin şeylerde var senın sadece altın gümüş kalbıne sokuca olurler ve güneşten vucudları kızar

dicle-tastimur

vampirler silah ya da bıçakla ömezler kazıkla öldürülürler ama özel bir ağaçtan yapılmış bir kazıkla normal tahta odun gibi şeyler sadece acı çekmelerini sağlar ve ayrıyetten öldükten sonra kalbi çıkarılır

enes-turkoz

sanırım Darren Shan ismi sana tanıdık gelir

mervee.

ateş onları tamamen öldürür

iko-huseynli

vampir degilem bisey yok vampir olsaydi dunyada normla insanmi kalirdi hepsi vanpir olurdu o zamanlarda slenderman var diye soylenti vardi :D

elif-sude-yilmazoglu

Vampir yok diyen arkadaşlar bi internete girip baksanız bi VC17' yi araştırsanız ya bazı insanlar kanı içilmiş halde ölü bulunuyor. Anne babaların '' öyle bir şey yok'' demelerine inanıyorsanız o başka.

ozge-rabia-ozge

Elif bazıları vc17 diye bişey yok diyorlar. Girdiğim bi sitede de öyle diyordu..

daka_tepes

Hiç bir vampir ben vampirim demez.Ben vampir değilim yazmayı aklınızdan bile geçirmeyin.Kısacası ilgi çekmemeye çalışırlar.Ben vampirim diyen ergen bozuntularınada inanmayın.

hasan-ozata2

ben vampirim kan içmeyi severim kurban bayramlarını severim

Görüş Bildir