Görüş Bildir
Haberler
Yüzde 13-14 Konuşuluyor: Asgari Ücret Zammı Emekli Maaşlarını Nasıl Etkileyecek?

Yüzde 13-14 Konuşuluyor: Asgari Ücret Zammı Emekli Maaşlarını Nasıl Etkileyecek?

Yeni yılda uygulanacak asgari ücretin ​açıklanmasının ardından, gözler emekli maaşlarına çevrildi. Memur emeklilerinin dışında 8 milyon 480 bin işçi, 2 milyon 708 bin de esnaf ve çiftçi olmak üzere toplam 11 milyon 188 bin emekli daha aylık alıyor. 

Peki, açıklandıktan 24 saat içinde döviz kuru karşısında eriyen asgari ücret, emekli maaşını ne yönde etkileyecek? 

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Asgari ücret, dolar bazında değersizleşmeye devam ederken; bir taraftan da gözler emekli maaş zammına çevrildi.

Asgari ücret, dolar bazında değersizleşmeye devam ederken; bir taraftan da gözler emekli maaş zammına çevrildi.

Cumhuriyet gazetesinden Miray Özbilek'in haberine göre, milyonlarca memur ile memur emeklisine gelecek yıl için yüzde 5+7 zam verilmişti. Son durumda bazı memur ve memur emeklilerinin maaşları neredeyse asgari ücret seviyesine inmiş oldu. Memur sendikaları zam beklentisini dile getirirken; iktidar ise 'ek protokol' ile 'enflasyon farkının üzerini tamamlama' şeklinde bir çözüm öngörüyor.

Emekli maaş zammının açıklanabilmesi için öncelikle 2021 yıl sonu enflasyon verilerinin açıklanması gerekiyor. Bunun için ise aralık ayı enflasyonunun belirlenmesi gerekli. 2021 Temmuz-Aralık aylarının enflasyon rakamları memur ve emekli maaş zammında başrol oynayacak.

TL'nin değer kaybı yüzde 54'ü aştı

TL'nin değer kaybı yüzde 54'ü aştı

TL'deki bu sene yüzde 54'ü aşan değer kaybı da dikkate alındığında, memura ve emeklilere ne kadar zam yapılacağı yurttaşlar tarafından merak ediliyor. İktidar tarafından 'bayram havası yaratacak' ifadeleriyle açıklanan asgari ücretin, emekli zammına ne yönde etkisi olacağını Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, anlattı. 

Emekli maaşlarının TÜİK enflasyon oranına göre belirlendiğini hatırlatan Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, 'Emekli maaşları yılda 1 Ocak ve 1 Temmuz olmak üzere iki defa zamlanıyor. 2022 Ocak ayında emekliye yapılacak zam 2021 Aralık ayı enflasyonu belirlendikten sonra belli olacak, ortalama yüzde 13-14 arası zam yapılacağı öngörülüyor' dedi.

Emeklilere 2021 Temmuz'unda ayında yüzde 8,45 oranında zam yapıldığını hatırlayan Erdursun, 'Asgari ücrete yapılan zam sonrasında gerçek enflasyon oranlarına göre daha yüksek zam beklentisi var. Asgari ücrete yüzde 50,5 oranında zam yapılması sonrası emeklilere de en az yüzde 42,05 oranında zam yapılırsa toplamda yüzde 50,5 zam oranına ulaşacak. 2021 Temmuz ayında emeklilere zam yüzde 8,45 oranında yapılmıştı. Asgari ücrete yapılan yüzde 50,5 zam oranına ulaşması için emeklilere de yüzde 42,05 oranında zam yapılması gerekiyor' diye konuştu.

'Yüzde 13 kabul edilir değil'

'Yüzde 13 kabul edilir değil'

'Asgari ücret zammının emekli maaşlarına etkisinin olacağını düşünüyorum' diyen Erdursun, şöyle konuştu:

'Asgari ücrete yüzde 50,5 zam yapıldı, emeklilere yüzde 13-14 oranında zam kabul edilebilir bir zam olmaz. Bugün ülkemizde en düşük SSK ve Bağ-Kur emekli maaşı bin 500 TL’dir. Cumhurbaşkanı yeni asgari ücreti açıkladı ancak asgari ücreti devlet ödemez işverenler, esnaf öder. Devlet memur maaşları ve emekli maaşlarına yapılan zammı belirler bu nedenle asgari ücrete yapılan zamma yakın bir zam ya da tüm emeklilere seyyanen zam yapılabilir, emekli maaşlarına intibak yani emeklilerin çalışma süreleri ve ödenen primlere göre maaşlarda iyileştirme yapılabilir.'

'Ekonomik buhran beraberinde erken seçimi getirir'

'Ekonomik buhran beraberinde erken seçimi getirir'

'Ülkemizde Türk Lirası ile çalışanlar, emekliler; büyük bir kısmı ithal edilen ve döviz kuruna göre belirlenen iğneden ipliğe tüm ürünlerde fiyat artışlarını hissediyorlar' sözlerini kullanan Erdursun, 'TL’nin değer kaybı sonrası TÜİK verilerine göre değil de gerçek fiyat artışlarında hissettiğimiz enflasyon oranlarına göre zam beklentisi bir hayli fazla, bu yapılmaz ise TÜİK verilerine göre yüzde 21,31 Aralık ayı ile birlikte yüzde 25’e yakın açıklanacak enflasyon oranlarına göre yapılacak zam tüm emeklileri mutsuz eder. Enflasyon yüzde 25 olarak açıklansa dahi 2021 ilk altı ayda emekli maaşlarına zam yapıldığı için ikinci altı aylık zam yüzde 14’e yakın olur. Bu oran emeklilerin beklentisinden çok uzak bir oran' diye konuştu.

Son olarak hükümetin emeklilere enflasyonun üzerinde bir zam yapacağını düşündüğünü aktaran Erdursun, 'Ülkemizde son günlerde yaşanan ekonomik buhran beraberinde erken seçimi getirir, bunu bilen hükümet tıpkı asgari ücrette olduğu gibi emekli maaşlarında da beklentilerin üzerinde bir zam yapacaktır' ifadelerini kullandı.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
6
3
2
1
1
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın