Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yurt Dışına Çıkarken Gözünüzü Dört Açın! Turistlerin Başına Gelen 10 Klişe Dolandırıcılık Yöntemi

-
Abone ol

Yurt dışına muhteşem bir tatil hayaliyle gidiyoruz. Ama oralar da kutsanmış yerler değil tabii ki başınıza bir çok üzücü olay gelebilir. Bugün dünya genelinde en yaygın olarak kullanılan dolandırıcılık taktiklerini paylaşıyoruz. Aman dikkat!

1. Pizza Siparişi Tezgahı

Orlando'da uygulanan  bu dolandırıcılık yönteminde, dolandırıcılar misafir diye girdikleri orta kalitedeki otellerin kapılarının altından sahte pizza broşürleri atıyor. Gece otele / pansiyona gelip yiyecek bulamayan müşteriler sipariş vermek istediklerinde kredi kartı ile çekim yapabileceklerini ileten dolandırıcılar ya kart numarasını istiyor ya da işi daha ileriye götürüp kopyalama cihazıyla birlikte pizzayı ulaştırıyor. Sonrası malum: "Ben ne zaman bu harcamayı yaptım yaaa?"

2. Sokak Müzisyeni Numarası

Bu dolandırıcılık numarası da New York'tan. Sokakta müzik yapan "bazı" sahtekar şahıslar siz onları dinlerken bakmanız için elinize demo CD'lerini sıkıştırıveriyor. Siz CD'yi geri vermeye çalıştığınızda da kıyamet kopuyor. grup arkadaşları ile birlikte sizi sokak ortasında rezil etmeye başlayan bu şahıslardan kurtulmak için birkaç papel verip alakasız bir CD ile tatilinize devam ediyorsunuz.

3. Deve Sırtı Tuzağı

Mısır'da Piramitlere yakın bir bölgede sakin sakin bekleyen deve sahibi arkadaşlar bölgedeki turistlere deve sırtında ücretsiz fotoğraf çekme önerisinde bulunuyor. Size devenin sırtına çıktıktan sonra ise işler bir anda değişiyor ve fotoğraf için para ödemeniz gerekiyor. Ödememeniz halinde ise yine yaygara kopuyor.

4. Sahte Bebek Dalgası

Bu dolandırıcılık tekniği genellikle Roma'da gerçekleşiyormuş. Kucağında bebek taşıyormuş gibi görünen bir anne önünüzde aniden bebeğini yere düşürüyor ve insan olarak hemen yardım etmeye çalışıyorsunuz. Bu sırada arkada bekleyen takım elemanı yere bıraktığınız çanta-poşet ne varsa alıp kaçıyor.

5. Bedava Masaj (yersen!)

Kolombiya plajlarında yanınıza yaklaşan ve size turist olduğunuz için bedava masaj öneren kadınlara kanmayın. Ha kabul ettiniz diyelim, tabii ki para vermeniz isteniyor. Daha sonrasında ise oradan "tesadüfen" geçen kişiler de etrafınızı sarınca mecburen ödemenizi yapıyorsunuz. Unutmayın bu dünyada bedavaya hiçbir şey olmaz!

6. Dar Sokaklar Taktiği

Bolivya ara sokaklarının ve toplu taşıma araçlarının kalabalıklığı ile de meşhur(muş). Bolivya'da çevrenizde bir anda gereksiz bir kalabalık fark ederseniz cüzdanınıza elveda demenizin vakti gelmiştir.

7. Kaybolan Valiz Dalaveresi

Las Vegas'ta bazı taksicilerin objeleri yok etmek gibi bir özelliği varmış. Size taksiye binerken valiz için yardım öneren taksicileri gözünüzden ayrımamanızı öneriyoruz. Siz "ya şurada bir poşet daha vardı" diye arkanızı döndüğünüz anda taksici bey valiziniz ile kaçabiliyormuş.

8. Kötü Polis Dümeni

Dünyanın pek çok yerinde gerçekleşen bu dolandırıcılık şeklinde ise bir sahte polis başrol oynuyor. Tenha sokaklarda gezen turistleri gözlerine kestiren polis giyinimli dolandırıcılar yanınıza gelip pasaport/kimlik göstermenizi istiyor. Siz hayırdır kardeş ne oluyor derken diğer sahte arkadaşlar ortaya çıkıp telefon, saat, cüzdan ve Allah ne verdiyse alıyor. İşi daha ileri götürüp sizi alıkoyan ve banka kartı şifrelerinizi isteyen ekipler bile varmış.

9. Kayıp Para

Bu yöntem için en 2 azılı dolandırıcı gerekiyor. Sokakta yürürken yanınıza gelen "iyi" bir vatandaş yerde cüzdan bulduğunu ve sizin olup olmadığını soruyor. Hayır dediğiniz de ise içindeki parayı ikiye bölüşelim derken rol arkadaşı sahneye çıkıyor. O benim cüzdanım içinde şu kadar vardı verin paramı dediği anda bizim iyilik perisi arkadaşımız hemen kendine düşen payı ödüyor. Sonrası malum; ya payını öde ya da iki adamla uğraş.

10. Çalıntı Cüzdan

Turistlerin başına gelen en popüler dolandırıcılık numarası ile karşınızdayız. Bir anda hırsız arkadaş yanınıza gelip cüzdanını çaldığınızı iddia ediyor. Siz ceplerinizde olmadığını kanıtlamak için cüzdanınızı ya da telefonunuzu çıkardığınız anda pufff. Kapkaç arkadaş rüzgarla gidiyor.

Bonus: 50 değil 5TL!

Bu numara da maalesef Türkiye'den. Alkollü olarak bindiğiniz taksiden inerken 50 TL verirseniz, "bazı" kötü niyetli taksici arkadaşlar "Abi 5TL verdin" deyip sizden bir 50 daha isteyebiliyormuş. Buna karşı çıkmanız durumunda da sarhoş olduğunuzu ve parasını vermek istemediğinizi söyleyip ortalığı birbirine katabiliyorlarmış.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
heineken

Türkiye'de de taksiciler var. Taksimetreyi açmadan, Tarlabaşı'ndan Taksim'e 50 Euro isterler. Vermezseniz sizi taciz etmeye kalkarlar. Ona da izin vermezseniz sizin ne kadar ucuzcu, yalancı, fetöcü olduğunuzu söyleyip yaygara koparırlar. Valizlerinizi yerlere atarlar. Polis geldiğinde ise tüm suçlu sizsinizdir. O sarı melektir. Evinde bekleyen çocuklarına ekmek götürmek için namusuyla çalışan adamdır.

luleli

Taksim'de sarhoş değilken o 50 lira numarası yapıldı bana. Beddualarım onunla... Ayrıca listeye İzmir Kordon'un bedava el falı bakıcam diyen çingeneleri de girsin..

Gizli Kullanıcı

dünyada gidilecek tek ülke bana göre ingiltere.

telvin-namli

KESİNLİKLE!!!

Gizli Kullanıcı

Turist için aşırı pahalı

ayseagull

Ukrayna da genelde yanlız değil grup halinde dolaşın diyorlar. 1 veya 2 erkek özellikte şehirde dolaşırken 15 16 yaşında kızlar geliyormuş yanlarına . Onlarla bir cümle dahi konuşursanız hemen polisler geliyormuş(polisler gerçek bu arada) sizi reşit olmayan bir kızla sözde para karşılığında ilişki teklif etmekten polisler sizi karakola götürüyormuş. Tabi insanlarda polislere rüşvet veriyorlar öyle kurtuluyorlarmış. Arkadaşlarım 6 7 kişilk gruplarla gezdiler ülkeyi.

alwrich

Paranoyak yani şüphecilik insanı daima korur. Hiç kimseye güvenemyin. Ayrıca cüzdanınızı, onemli paranizi, hayati evraklarınızı cebinizde asla taşımayın boynunuza nenelerin taktiği çapraz minik çantaya koyun,asın boynunuza. iç cep yapın. Ek bir cüzdan alın ucuzudan olsun. ona da bir kaç kuruş koyun elinizin altında olsun diye.olaki biri paranızı gasp etmek istedi verin cüzdanı gitsin. Taksiye hiç binmeyin diyecem de bazen mecbur kalıyoruz maalesef. yine de çok gerekmedikce binmeyin hele yalnızsanız ve kadınsanız hiç binmeyin. Olaki yalnız bineceksiniz arkadaşınıza arabanın plakası mesaj olarak yollayın yolda sık sık konusun bu taksici üzerinde yalnız olmadığınız hissini verecektir. Belki saçma geldi ama insana güven risk taşıyor.

Görüş Bildir