Görüş Bildir
Haberler
Yeni Mavi Balina mı? WhatsApp Üzerinden Yayılan 'Momo' İsimli Oyun Tehlike Saçıyor

etiket Yeni Mavi Balina mı? WhatsApp Üzerinden Yayılan 'Momo' İsimli Oyun Tehlike Saçıyor

Emre Ordu
30.07.2018 - 18:23 Son Güncelleme: 31.07.2018 - 16:34

Meksika'da ortaya çıkan ve WhatsApp üzerinden paylaşılan Momo isimli şiddet içerikli bir oyun giderek yayılıyor. Momo, 'Yeni bir Mavi Balina ile karşı karşıya mıyız?' sorusunun sorulmasına yol açtı. Yetkililer oyunun tehlikelerine karşı uyarılarda bulunuyor. 

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Meksika'da internet üzerinden işlenen suçları soruşturan polis birimi Momo'nun bir sosyal medya grubu olarak başladığını açıklıyor:

'Her şey bir Facebook sayfasında başladı. Bir grup insan, yabancı bir numarayı aramak konusunda birbirlerine meydan okumaya başladılar.

'Birçok kullanıcı Momo'ya mesaj attıklarını ve geriye mesaj olarak şiddet içeren fotoğraf geldiğini söylediler. Bazıları tehdit içeren mesajlar aldıklarını ve hatta bazıları da kişisel bilgilerinin açıklanacağı konusunda tehdit edildiklerini söylüyor.'

Polis oyun davetlerine karşı uyarıyor

Polis oyun davetlerine karşı uyarıyor

Ancak oyun Latin Amerika sınırlarını çoktan aşarak, ABD, Fransa ve Nepal'e kadar yayılmış durumda.

İspanya polisi de konu ile ilgili devreye girerek, sosyal medya kanalları üzerinden gelecek absürt oyun davetlerini görmezden gelme konusunda uyarıda bulundu.

Tıpkı Meksikalı meslektaşları gibi İspanyol polisi de Twitter mesajları aracılığıyla konu ile ilgili farkındalık yaratmaya çalışıyor. Polis, #SaçmalıklarıGormezdenGelin etiketi altında, kullanıcılara Momo'dan uzak durma ve aptalca trendlerin WhatsApp üzerinden yayılmasını engelleme çağrıları yapıyor. Ancak tüm bu uyarılara karşın Momo'nun ne olduğuna ve nasıl ortaya çıktığına dair halen kesin bir bilgi bulunmuyor.

Nasıl ortaya çıktı?

Nasıl ortaya çıktı?

Momo, Meksika ülke uzantılı bir telefon numarası üzerinden atılan mesajlara cevap verebiliyor.

İnternet, Momo ile ilgili içeriklerle dolu. Sosyal haber sitesi Reddit'te en çok okunanlar arasında 'WhatsApp kızı Momo kim ve nedir?' başlığı bulunuyor.

Bu soruya aynı platformda verilen en popüler cevap ise şu şekilde:

'İspanyolca konuşulan ülkelerden birinden bir kişi, Instagram'dan bir fotoğraf keserek bununla bir WhatsApp kullanıcısı yarattı. Bu numara yayıldı ve temasa geçenlere rahatsız edici fotoğraflar gelmeye başladı. Bazıları Momo'nun kişisel bilgilerine ulaştığını da söylüyor.'

Kullanılan fotoğraf Japonya'daki bir sergiden alınma

Kullanılan fotoğraf Japonya'daki bir sergiden alınma

Momo ile ilgili kesin olarak bilinen tek şey, Japonya(+81), Kolombiya (+52) ve Meksika'da (+57) ülke uzantılı üç ayrı numaranın oyunla ilişkilendirilmiş olması.

Kullanılan fotoğraf ise Japonya'da bir sergiden elde edilmiş. Artık Momo olarak bilinen bu korkunç yüz, söz konusu sergide yer alan bir 'kuş kadın heykeline' aitti. Vanilla Müzesinde 2016 yılındaki sergide görücüye çıkan 'Momo' etkinliğin en çok ilgi çeken işlerinden biriydi.

Birçok kişi onunla çekilen fotoğraflarını sosyal medya hesaplarından paylaştı ve bu şekilde de Instagram'da yayıldı. Meksika polisi, bu sırada bir kişinin Instagram'da rastladığı fotoğrafı kestiği ve Momo karakterini yarattığı görüşünde.

Tehlikeler neler?

Tehlikeler neler?

Akıllardaki kaçınılmaz soru ise Momo oynamanın ne gibi tehlikeler barındırdığı.

Meksika siber suçlar polisi, tanınmayan bir numara ile mesajlaşmanın tehlikeleri yanında, Momo'nun olası tehditleri ile ilgili beş ayrı başlık gösteriyor:

  • Kişisel bilgileriniz çalınabilir

  • Şiddet öven bir dil kullanılıyor ve kişiler intihara sürüklenebiliyor

  • Kullanıcılar tehdit ve taciz ediliyor

  • Kişilerden zorla para elde edilebiliyor

  • Oyuna katılanlar, depresyon ve kaygı ataklarına kapılabiliyor

Mavi Balina'yı hatırlattı

Mavi Balina'yı hatırlattı

Momo oyunu hali hazırda 2017'den bu yana birçok genç intiharı ile ilişkilendirilen Mavi Balina ile karşılaştırılmaya başlandı.

Rusya'da yaratılmasına karşın Mavi Balina oyunu kısa sürede sosyal medya aracılığı ile dünyaya yayıldı.

Momo her ne kadar ağırlıkla WhatsApp üzerinden yayılsa da çocuklar arasında çok popüler olan sanal inşaat oyunu Minecraft'ta da bir oyun karakteri olarak görülmeye başlanmış durumda. Sanal suç uzmanları bu tür mesajlaşma zincirlerinden uzak durmayı ve bilinmeyen numaralarla iletişime geçmemeyi tavsiye ediyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1232
664
319
177
84
68
55
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Ördekkaç

Allah aşkına ,bu ne tip? Aşırı rahatsız edici.

Ördekkaç

Kaldırın bunu anasayfadan lütfen,bu ne anasayfaya bakamıyorum bile.

MakinistF

Ulan yapacağınız içeriğe sıçayım balinana momona sokayım sırf yorum yapmak için içeriğe girdim, gece ışıklar kapalı telefon gece modunda yağmur atıştırıyor g... Devamını Gör

Mütefekkir

https://img-s2.onedio.com/id-5b5f222872403f3d1333a379/rev-0/w-635/listing/f-jpg-webp/s-0210a9ad2869df8abc602499265554d59f6e94c3.webp

DUFFY DUCK

şu tipi görünce engeli basarım :D