Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yeni Haftaya 'Flash Crash' ile Başladı: Dolar/TL Kısa Bir Süreliğine 6,40'a Dayandı, Peki Neden?

 > -
Abone ol

Dolar/TL Asya seansında, ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşının güvenli liman niteliğindeki varlıklara talebi güçlendirmesi sonucu sert yükseldi ve kısa bir süreliğine 6,39 seviyesine kadar çıktı.

Peki uzmanlar dolar/TL'de yaşanan ani yükselişi nasıl yorumladı?

Dolar/TL şu sıralarda 5,80'in üzerinde işlem görüyor.

ABD Başkanı Trump'ın Çin'in misilleme adımına Çin'den ithalata tarifeleri 5'er puan daha yükselterek yanıt vermesi, uluslararası piyasalarda sert hareketler yaratttı. 

Çin Yuanı'ndaki değer kaybı Türk Lirası'nda da kendini gösterdi.

Bloomberg HT'nin aktardığı bilgiye göre, dolar/TL  Asya seansı başında kısa bir süreliğine 6.3953 seviyesine kadar çıktıktan sonra 5.80 seviyesinin üzerinde denge bulmaya çalıştı.

Dolar/TL cuma gününü 5.7590'dan tamamlamıştı.

Asya seansında, Japon yenindeki sert değişim nedeniyle paritelerde oynaklık arttı.

İşlem saatindeki zayıflık nedeniyle de hareket kısa süreli ancak sert oldu.

Dolar/TL kuru da kısa süreli atak yaşadı. Bunun nedeni ise Japon yeni pozisyonlarının kısa süre içinde hızlıca kapatılması. 

Investing TL/Yen paritesinde uzun pozisyonların kapatılmasının volatiliteyi yükselttiğini vurguladı. 

 Benzer hareket ocak ayında da yaşanmıştı,

Yaşanan sert hareket, 'Flash Crash' olarak değerlendirildi.

BBC Türkçe'nin aktardığı bilgiye göre, Londra merkezli varlık yönetimi şirketinden gelişen piyasalar stratejisti Tim Ash, TL'de yaşanan dalgalanmanın algoritma bazlı bir 'flash crash' gibi gözüktüğünü ifade etti ve ekledi:

"Ancak TL'yi kırılgan kılan başka nedenler de var. Arjantin'deki krizin bulaşma riski, genel riskten kaçınma eğilimi, Merkez Bankası'nın politika seçimlerinin piyasayı tedirgin etmesi gibi."

"Flash crash" denilen ani fiyat hareketleri Karakutu Alımsatımları (Black Box Trading) veya Yüksek Frekanslı Alımsatım  (High Frequency Trading) ve benzeri  bilgisayarlı Algoritmik Alımsatım (Alghoritmic Trading) teknikleriyle ilişkilendiriliyor.

Uzmanlar dolar/TL'de yaşanan ani yükselişi nasıl yorumladı? Sosyal medya üzerinden yapılan yorumları derledik. 👇

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir