Yeni AKM Projesi Tanıtıldı: 'Sadece Elit Bir Grubun Değil, Milletin Geldiği Bir Yer Olacak'

 > -
Abone ol

Yıkılarak opera binasına dönüştürülecek olan İstanbul Atatürk Kültür Merkezi'nin tanıtımı, Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi. Projenin 2019'un ilk çeyreğinde tamamlanması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni AKM'nin sadece bir elit grubun değil, milletin geldiği bir yer olacağını vurguladı. Erdoğan ayrıca Taksim Meydanı’nda araç trafiğinin tamamen yer altına alınacağını söyledi.

AKM'nin yerine yapılacak opera binasının animasyonu yayınlandı. Animasyonda dış cephenin muhafaza edildiği görülüyor 📹

Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş yeni AKM'nin 2019'da hizmete gireceğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan Taksim Meydanı’nın yayalaştırılacağını ve araç trafiğinin tamamen yer altına alınacağını açıkladı.

Erdoğan 'Cumhuriyetimizin kuruluş yıllarında ortaya konmuş olan muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkma hedefini isabetli buluyor, ve ona sahip çıkıyoruz' dedi.

Erdoğan projenin detaylarına ilişkin şöyle konuştu: 

"İçindeki opera binası 2 bin 500 kişilik olacak, dünyanın en büyük operaları arasına girecek. Aynı zamanda 800 kişilik konser salonu, tiyatro salonu, oda tiyatrosu, kütüphaneler, kafeler ve restoranlar olacak. Bizim 365 gün kullanabileceğimiz bir bina olacak. Bir önemli şey daha var. Operalar genellikle zengin ailelerin gittiği bir yerdi. Ama artık operalar hepimizin gittiği, baleler hepimizin gittiği yer olmalı. Tüm cepheyi aynı zamanda içeride temsiller yapılırken burada çeşitli balelerin, operaların dışarıda gösterilmesi için büyük bir dev ekran haline getireceğiz. Bunun dünyada uygulamaları var ama bu en güzeli olacak. Bu kültür sokağımız AKM'nin içinden 365 gün insanların gezebileceği, kitap okuyabileceği, tiyatrolara gidebileceği bir bölge. Burası bence cıvıl cıvıl İstanbul'un yeni merkezi olacak. Binanın en üst noktasında bence İstanbul'un en güzel lokantası olmalı.

Tabii binanın kendisi kadar burada ortaya konulacak kültür-sanat faaliyetlerinin zenginliği de önemli. Burada belli bir elitin gelip programları izlediği bir yer olmayacak. Burada tüm halkımızın, milletin gelip bu programları izlediği bir yer olacak."

'AKM'nin daha önce bitmiş olması gerektiğini söyleyen Erdoğan sordu: 'Bu 10 yılın hesabını kim verecek?'

Erdoğan açıklamasına şöyle devam etti:

"10 yıl önce başlaması gereken bir işe bugün başlanıyor. AKM'yi çoktan bitirmiş, milletin hizmetine sunmuş olmalıydık. Ülkemizin kaybettiği yılların hesabını kim verecek? İstanbul'da inşa etiğimiz yeni havalimanı ve diğer büyük projeleri engellemek için uğraşan güçle Suriye ve Irak'taki operasyonlarımızı sabote etmeye çalışan el aynıdır. Daha işlevsel bir şekilde inşa edilecek yeni Atatürk Kültür Merkezi'nden en çok sabote etmek için uğraşanların yararlanacağını da biliyorum. Onların yanlış yolda gidiyor olmaları bizi doğru işler yapmaktan alıkoyamadı."

Atatürk Kültür Merkezi’nin yeni projesini, binanın mimarı Hayati Tabanlıoğlu’nun oğlu Murat Tabanlıoğlu çizdi.

Projeden paylaşılan ilk görseller ise şöyle 👇

'Yeni AKM' sosyal medyanın da gündeminde 📌

AKM'nin tarihçesi için bakınız 👇

Kültürel Varlığımızın İnleyen Nağmesi: 48 Yıllık Tarihiyle Atatürk Kültür Merkezi - onedio.com
Kültürel Varlığımızın İnleyen Nağmesi: 48 Yıllık Tarihiyle Atatürk Kültür Merkezi - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir