Yaşarken de Öldüğünde de Eleştiri Oklarının Hedefindeydi: 81 Yıl Önce Aramızdan Ayrılan Sigmund Freud Hakkında Pek Bilinmeyen Gerçekler

11PAYLAŞIM

23 Eylül 1939'da aramızdan ayrılan psikanalizin kurucusu Sigmund Freud'un 81. ölüm yıl dönümü...

1. Ağız kanserinin acısına daha fazla dayanamayıp ötenaziyi seçti...

1939 yılının yazında Freud'un ağız kanseri tedavi edilemez bir hal almıştı ve canını çok yakıyordu. Bu nedenle doktoru ve aynı zamanda arkadaşı olan Max Schur'dan ona yüksek dozda morfin vererek acısını dindirmesini istedi. Doktor, kızı Anna'dan izin alarak üç yüksek doz morfin enjekte etti ve o gün komaya giren Freud, bir daha uyanamadı.

2. Günde yaklaşık 20 puro içtiği oluyordu...

Yirmili yaşlarında sigara içmeye başlayan Freud, ilerleyen yıllarda tam bir tütün bağımlısı haline geldi. Sigaradan sonra puroya başladı. Doktorların tütün konusundaki uyarılarına ve ağız kanseri nedeniyle 16 senede 33 ameliyat geçirmesine rağmen puroyu hiç bırakmadı.

3. Ünlenmesini sağlayan rüya çalışmasının 6 yıl boyunca yalnızca 351 nüshası satıldı...

En ünlü çalışmalarından biri olan Rüyaların Yorumu, 1899'da yayımlandığında aslında pek değer görmemiş ve 1899'dan sonra 6 sene boyunca yalnızca 351 nüshası satılmıştı.

4. Hipnoz için kullandığı divanı bir hastası hediye etmişti...

1886'da Viyana'daki kliniğini açtıktan sonra hastalarına hipnoz uygulamaya başladı. Hipnozun yatış pozisyonunda daha kolay bir şekilde gerçekleştirildiğini fark etti. Bu yüzden de hipnoz seanslarında hastalarından Madame Benvenisti'nin ona hediye ettiği İran halısı örtülü divanı kullandı.

5. Kız kardeşleri Nazi toplama kampında öldü...

Nazi tehlikesi nedeniyle Avusturya'yı terk edip İngiltere'ye gitse de dört kız kardeşi için çıkış vizesi alamadı. Freud, 2. Dünya Savaşı'nın başlamasından birkaç hafta sonra hayatını kaybetti. Frued'un ardından dört kız kardeşi Nazi toplama kamplarına gönderildi ve orada öldüler.

6. Nişanlılık süreci boyunca eşine 900 aşk mektubu yolladı...

1882 yılında tanışan Martha Bernays ile Freud'un arasında büyük bir aşk başladı. İddialara göre Freud, dört senelik nişanlılık süreci boyunca Martha'ya 900 aşk mektubu yolladı.

7. Kaygı yaşayan hastalarıyla seanslar yaparken köpeği Jofi'den yardım alırdı...

Kaygı sorunu yaşayan hastaların yatıştırılmasında köpeklerin fayda sağladığını düşündüğü için onlardan yardım alıyordu. Bu yüzden de bazı seanslarda köpeği Jofi'nin hastaların yanında oturmasına izin veriyordu. Ayrıca ilerleyen yıllarda köpeklerin terapi amaçlı kullanılması fikri daha detaylıca araştırılmaya başlandı. Bu çalışmalarda Freud'un Jofi ile hastaları arasında kurduğu tedavi yönteminden de faydalanıldı.

8. Analitik psikolojinin kurucusu Carl Jung ile tanıştıklarında 13 saat boyunca konuştular...

Psikoloji alanında iki yenilikçi bilim insanının bir araya geldiğinde neler olabileceğini bir düşünün... İddialara göre Freud ve Carl Jung tanıştıklarında 13 saat boyunca konuştular.

9. Ünlü hastalarının kimliklerinin korunması için notlarında bile onlardan takma adlarla bahsetti...

Freud'un hastaları arasında Brezilya İmparatorluğu'nun prensi Pedro Augusto, besteci Gustav Mahler ve Napolyon'un torunu Prenses Marie Bonaparte gibi özel isimler vardı. Ünlü hastalarının kimliklerinin korunması için kişisel notlarında bile onlardan takma adlarla bahsetti.

10. En büyük travmalarından birini babası yüzünden yaşadı...

Hayatına yön verecek travmalardan birini 8 yaşındayken yaşadı. Buna sebep olan şey, kasıtlı olarak ebeveynlerinin yatak odasına işemesiydi. Bunun üzerine öfkelenen babası 'Senden bir şey olmaz!' diye bağırınca Freud, ömür boyu bu yarayı taşıdığını ve her zaman insanlara 'bir şey olabildiğini' kanıtlamaya çalıştığını söylemişti.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir 👇

Bu Kadar Kaos Bize Bile Fazla: Kraliyet Ailesi Mensuplarının Magazin Gündemine Bomba Gibi Düşen Birbirinden Skandal Olayları - onedio.com
Bu Kadar Kaos Bize Bile Fazla: Kraliyet Ailesi Mensuplarının Magazin Gündemine Bomba Gibi Düşen Birbirinden Skandal Olayları - onedio.com
2Pac'ın Öldüğü Yaşta, Bunalım Döngüsü Başlar: Ölümünün Üzerinden 24 Yıl Geçen Tupac Shakur Hakkında Pek Bilinmeyen Gerçekler - onedio.com
2Pac'ın Öldüğü Yaşta, Bunalım Döngüsü Başlar: Ölümünün Üzerinden 24 Yıl Geçen Tupac Shakur Hakkında Pek Bilinmeyen Gerçekler - onedio.com
14 Yıl Önce Vatoz Saldırısıyla Hayatını Kaybetmişti: Timsah Avcısı Steve Irwin Hakkında 15 Şaşırtıcı Gerçek - onedio.com
14 Yıl Önce Vatoz Saldırısıyla Hayatını Kaybetmişti: Timsah Avcısı Steve Irwin Hakkında 15 Şaşırtıcı Gerçek - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
beyann

Biraz ozan güvene benzemiyor mu sizce tabi bu adam eminim daha iyidir :) can manay karakterindede ozan psikologdu :)

gzm-ynklr

Kitapları çok güzel severim.

cem-reality

Freud (Konu: Penis envy/Penis kıskançlığı): "Kızlar annelerini penis eksikliğinden sorumlu tutarlar ve bu nedenle dezavantajlı olduklarını düşünüp annelerini affetmezler." | Freud (Konu: Infantile sexuality/Çocuk cinselliği): Konu özeti: "Tüm çocuklar ebeveynleri hakkında cinsel olarak hayal kurarlar ve bu doğru çözümlenmediği durumlarda yetişkinlikte sıkıntıları olur. Freud'a göre her çocuğun ilk seksi arzusu karşı cinsteki ebeveyninedir." Ne kadar sağlıklı bir düşünce şekli, bu adam psikanalizin temellerini atmalı ve biz de onun kokain çekmeden duramadığı, ölümüne kadar kokain bağımlısı olarak yaşadığı hayatının çalışmalarını bilim olarak kabul etmeliyiz kesinlikle. Biliyoruz ki kokain, bazı konularda eksik gelişmiş insanlara konuşma ve hareket etme cesareti verir. Freud 28 yaşından ölümüne kadar kokain kullanmıştır. Kokainmandır, bağımlıdır. O dönemde yasak olmaması bağımlı olduğu gerçeğini değiştirmez. Freud'un içinde sağlam kafa ile söylediklerini söyleyecek bir kişilik yoktur.

cem-reality

Kokainin kendisine verdiği yetkiye dayanarak konuşmuştur sadece. Kokain çekmediği bir dönem yoktur ki, işte bak gerçek Freud budur diyelim. Hiçbir çalışması yoktur ki, kokain kullanmadığı zamanlarda ortaya koymuş olsun. Gerçeği söyleyeyim ve kokain kimlere çekici geliyormuş ortaya koyalım: Kokain, onu deneyen her insana çekici gelmez. Herhangi konularda eksik gelişim göstermeyen insanlara kokain hiç çekici gelmez, 'Bu ne gereksiz bir kafa, neden kullanayım ki bunu' diye düşünür bazı yönlerden eksik gelişmemiş insanlar. Ama bazı konuları konuşma ve o konularda hareket etme becerisi gelişmemiş kişiler, kokain kullandıklarında bunlara kavuşurlar, artık kendilerini müthiş hissederler. Oysa bu sadece kendilerindeki eksik gelişimin göstergesidir. Yani Freud bazı duygular açısından eksik gelişmiş bir insandır ve ömrünün sonuna kadar da öyle kalmıştır. Ortaya koyduğu teoriler bu eksik gelişmişliğin ışığında doğmuştur. Ama birileri bir kokainmanın bilimine inanmakta ısrarcıysa, ne denilebilir?

felsefibiloderler

Herkesin hayatında iyi ve kötü yaptığı şeyler vardır, kimsenin doğrudan iyi biri ya da kötü biri olarak sıfıtlandırılmaması lazım.Ne yaparsa yapsın Freud akademik anlamda dünyayı şekillendirilmiş saygın bir psikiyatr ve bazı çalışmaları hayranlık uyandırıcı :)

Gizli Kullanıcı

Erkek çocuklar annesine, kız çocuklarda babasına aşıktır teorisini bastırılmış ensest ilişkiyle açıklayan, ölüm korkusunu anksiyete ile açıklayan, varolan tüm sorunların geçmişte muhakkak bir sebebi olan ve patlamasını bekleyen dengesiz ve kötü bir çocukluk geçirmiş ruh hastasıdır. Dünayadaki tüm psikolojik sorunları bastırılmış cinsellikle ilişkilendiren, çocukluğundaki travmaları normalleştirmek için tüm insanlığa bunu aşılayan bilimden uzak deneme yanılmayla dar bir çerçevede elde ettiği verileri tüm dünyaya mal eden karakterdir.

criglernajjar

İlk cümlen bile Sigmund Freud hakkında hiçbir şey bilmediğini gösteriyor. Psikiyatri bilimi, bu kadar basite indirgenebilecek bir şey değil. Fakültede derslerini aldıktan sonra benim bile fikrim değişti. Yani Sigmund Freud'un "Erkek çocuklar annesine, kız çocuklarda babasına aşıktır." diye bir teorisi yok. Doğrusu Oedipus ve Elektra kompleksleri'dir; ama onlar da düşündüğün şeyler değil.

Gizli Kullanıcı

Kız çocuğunun annesini kıskanıp rakip görmesine hangi kompleksi diyorsun bilemem ama psikolojim dominant yayınların arkasındaki resesif gerçeklerden etkilenip fikrimi değiştirecek kadar zayıf değil kardeşim. Bulunduğu dönemde çalışmalarının ilki ve kurucusu olduğu için sorgulanma yada antitezi üretilmesi için gereken şartlar yoktu, acaba biz farklı kitaplarını mı okuduk ta farklı kişiden bahsediyoruz ?

criglernajjar

Tamam kardeşim, senin tartışmak istemiyorum. Biz boşuna okuyoruz zaten; çünkü siz tıbbı tıp okuyanlardan daha iyi biliyorsunuz. Bize ne gerek var?

Gizli Kullanıcı

Estağfurullah kardeşim, ben Freud'u tıp literatüründe kendi çapımda kabul etmiyorum demek istedim, tıbbın ve literatürün büyük ihtimal benden haberi olmadığı için sorun yok.

Görüş Bildir