Yaptıkları ile Tarihin Seyrini Değiştirip Bir Efsane Haline Gelen 10 Kadın Casus

6PAYLAŞIM

Okuyunca "neler oluyor hayatta?" diyesi geliyor insanın...

1. Mata Hari

Dansçı olan Mata Hari, I. Dünya Savaşı esnasında Almanya için casusluk yapmıştı. Dünyanın en meşhur kadın casusları arasında yer alan Hari, Fransızlar tarafından fark edildi ve çift taraflı casusluk yapması teklif edildi ve Hari'nin bunu kabul ettiği biliniyor. Almanya Prensi Wilhelm'i baştan çıkararak ondan bilgi almayı hedefleyen Mata Hari, bu amacına ulaşamadı ve 1917 yılında Almanya adına casusluk yapmaktan tutuklandı. Hari, fahişe olduğunu kabul etse de casus olduğunu asla kabul etmiyordu. Mata Hari, kurşuna dizilerek öldürüldü ve bu kadın hakkındaki her şey sır gibi ortada kaldı.

2. Elizabeth Bentley

II. Dünya Savaşı esnasında ABD'de yer alan en başarılı Sovyet Rusya casusu olan Bentley, Naziler hakkındaki en önemli bilgileri öğrenerek Sovyetlere aktarmıştır. Sevgilisi ve iş ortağı vefat edince Sovyetlerle olan kontağını da kaybeden Bentley, bu sefer de ABD için çalışarak FBI'a tam 150 Sovyet casusunu ihbar etmiştir.

3. Violette Szabo

Fransız bir kadın olan Violette Szabo, çok akıllı ve güzel biriydi. Kısa süre içerisinde adeta bir efsane haline gelen Szabo, Paris doğumlu... İngiltere'de yaşayan Szabo, eşi vefat edince İngiliz Gizli Servisi'ne giriyor ve casusluk yapmaya başlıyor. İyi bir casusluk eğitimi alan Szabo, Almanlarla büyük bir mücadeleye girdi ve yakalanarak Ravensbruck kampına getirildi. Toplama kampındayken henüz 23 yaşında idam edilen Szabo, kamptaki pek çok kişiyi Nazilere karşı direnmesi için eğitti.

4. Stephanie von Hohenlohe

Almanya'nın aristokrat kesiminde yer alan Stephanie von Hohenlohe, Adolf Hitler için casusluk yapmıştı. Çekiciliğini ve cinsel cazibesini ön plana alarak casusluk gerçekleştiren Hohenlohe, II. Dünya Savaşı boyunca Londra'dan haberler getirdi. Savaş sonra erince ABD'ye yerleşen Hohenlohe, daha sonra ABD hükümeti için çalıştı ve Hitler hakkında bilgiler verdi.

5. Lona Cohen

Komünist Parti üyesi olan Lona Cohen, eşiyle beraber Londra'da yaşıyordu. İngiliz ordusunun sırlarını Sovyetlere satan Cohen, daha sonra İngilizler tarafından fark ediliyor ve 20 yıl hapis cezası alıyor. Cohen, ülkesine döndüğünde ise onur madalyasına layık görüldü.

6. Virginia Hall

İngiliz SOE ajanı olan Virginia Hall, yaptığı işlerde asla yakayı ele vermemiştir. Özellikle Fransız Direnişi esnasında oldukça başarılı işler yapan Hall, İspanya'ya kaçar ve bir ABD örgütüne katılır. Hall, casusluk esnasında bir bacağını kaybetmiştir.

7. Krystyna Skarbek

II. Dünya Savaşı esnasında en başarılı kadın ajanlardan olan Skarbek, İngiliz Gizli Servisi'nde çok gizli kaynaklara sahipti. İki SOE ajanını gestapoların elinden kurtarması ile ününe ün katan Skarbek, Mısır, Macaristan, Fransa ve Polonya gibi ülkelerde de son derece başarılı işlere imza atar. Savaş sonrası hiçbir ülkenin sahip çıkmadığı Skarbek, 1952 yılında ölüyor.

8. Nancy Wake

Bir gazeteci olan Nancy Wake, II. Dünya Savaşı esnasında Fransız Direnişi'nde gönüllü kurye oldu ve bu nedenle gestapolar onun kellesi için büyük ödüller koydu. Çok zeki bir kadın olan Wake, bir Alman askerini elleri ile öldürdü ve savaş sonrasında II. Dünya Savaşı sonrası en büyük kadın ajan ilan edildi.

9. Melita Norwood

İngiltere'de bir devlet memuru olan Norwood, Nükleer Araştırma Merkezi'nde yürütülen gizli çalışmalar ile ilgili birkaç önemli bilgiyi ele geçirdiği için Sovyetler Birliği'nin dikkatini çeker ve 1940 yılında Sovyetler ajanı olarak göreve başlar. Soğuk Savaş döneminde sayısız ülkenin sırlarını Sovyetlere aktaran Norwood, asla İngilizler tarafından fark edilemedi.

10. Marthe Richard

Eşi vefat edince ilişki yaşadığı Rus bir anarşist olan Yüzbaşı Georges Ladoux aracılığı ile casusluk yapmaya başlayan Richard, Fransızlar için çalışsa da bir süre sonra yakalandı. Hapisten çıktıktan sonra politikaya atılan ve genelevlerin kapatılması için çalışmalar yürüten Richard, toplum için çalışmalar yürütse de herkes tarafından kuşku ile yaklaşılan bir isimdi. Marthe Richard, 1982 yılında vefat etti.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir 👇

Cesur ve Başına Buyruk Kadın Casus Mata Hari'nin 10 Maddede Hayatı - onedio.com
Cesur ve Başına Buyruk Kadın Casus Mata Hari'nin 10 Maddede Hayatı - onedio.com
Pasta Keser Gibi Ülke Bölen Kadın: Casus Gertrude Bell - onedio.com
Pasta Keser Gibi Ülke Bölen Kadın: Casus Gertrude Bell - onedio.com
Hitler'e Göbek Atan İlk Ajan Dansözümüz: Emine Adalet Pee - onedio.com
Hitler'e Göbek Atan İlk Ajan Dansözümüz: Emine Adalet Pee - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir