Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yapay Zekanın Öncülerinden Marvin Minsky 88 Yaşında Beyin Tümöründen Yaşama Veda Etti

Anasayfa > Iq > Teknoloji

Dünya, dehalarından birini daha beyin tümöründen kaybetti. Marvin Minsky, 88 yaşında Pazar günü yaşama veda etti. İkinci Dünya Savaşı’na katılmış olan Minsky, hayatını yapay zeka araştırmalarına adamıştı. Turing Ödülü sahibi Minsky’yi New York Times şu şekilde övmüştü : “O genetiği ilgi çekici ancak sığ, fiziği de az sıkıcı buldu. O zekâya odaklanmayı tercih etti.”

Minsky, alttaki videoda görebileceğiniz üzere, 1951’de “Rastgele bağlanmış sinirsel ağ ile öğrenebilen makine” inşa etti. Aynı zamanda 1956’da Harvard Üniversitesi’nde, odaklanabilir tarayıcılı mikroskop icat etti.

İki yıl sonra John McCarthy ile, MIT’de Yapay Zeka Bölümü’nü açtı ve ders verdi. Kayıtlara göre, Yapay zekâyı kullanarak babasını diriltmek isteyen Ray Kurzweil de onun öğrencilerinden biriydi. Yönetmen Stanley Kubrick bile 2001: A Space Odyssey filmini çekerken bilgisayarların 2001 yılında konuşabileceği konusunda ona danışmıştı.

Kaynak: http://www.engadget.com/2016/01/25/ma...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?