Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yakın Rap Tarihine Bakış: Bütün Dünyanın Tanık Olduğu Doğu Batı Yakası Savaşları

38PAYLAŞIM

Dünya rap tarihine geçmiş, savaşları, tartışmaları ile hala konuşulan Doğu Yakası ile Batı Yakası savaşlarını inceleyeceğiz bugün. 

Lirik becerisi, rap'e olan yaklaşımı ve kanlı biten bu mücadelede "West Coast" ya da "East Coast" ayrımı yapmadan her iki tarafın da başından geçenleri, ünlü rapçileri ve öne çıkan "Diss" parçaları paylaşacağım. Savaşları derken de abartmıyoruz gerçekten savaşlar yaşanmış.

Hazırsanız başlayalım!

Amerika'nın iki yakasını birbirine katan Doğu - Batı Yakası savaşlarında öne çıkan iki isim var; Tupac (2Pac) ve The Notorious B.I.G. (Biggie).

Aslında yaşanan bu savaş öncesinde Notorious ve Tupac iki yakın arkadaş olarak müzik kariyerlerini sürdürüyorlar. Ancak sonradan düşecekleri fikir ayrılıkları olayların fitilini ateşleyecekti.

Başlamadan önce: Doğu Yakası ve Hip Hop

Hip hop kültürününü ana vatanı Amerika'nın doğu kıyılarında yer alan Bronx, New York kabul edilir.  Hip hop doğu kıyılarında başlayıp bütün Amerika'ya yayılmıştır. 

Hip hop, alışılmış "old school" tarzı ve basit kafiye düzeni ile yazılan parçalardan ziyade lirik becerisi üzerine kurulmuş bir tarzdır. 80'lerde ve 90'ların hemen başında çıkan eğlenceli, mesaj vermeyen parçalar yerine daha karmaşık cinaslar, tekerlemeler ve metaforlar bu tarzın içinde yer alır.

Hip hop gelişiyor, bütün Amerika'ya hatta dünyaya yayılıyordu.

Buraya kadar bir sıkıntı yok. Hip hop Amerika'da popüler bir hale gelirken herkes kendi halinde veya gruplar halinde müziği ile ilgileniyor, küçük çete savaşları yaşanıyor ancak hip hop ile ilgili bir sahiplenme içgüdüsü yoktu. Bu anlatılanlar 1980'lerin sonuna kadar bu şekilde devam edecekti.

Dünyayı kasıp kavuran hit parçalar, batı yakasının yükselişi ve plak savaşları başlıyor.

1986 yılında Ice-T’nin yayınladığı “6 in the Mornin” parçası Gangsta Rap’in başlangıcı kabul edilmektedir. Batı yakasını ve bütün Amerika'yı hatta dünyayı kasıp kavurur.

1988 yılında N.W.A “Straigh Outta Campton” albümüyle piyasaları yerinden yeniden oynatır ve Gangsta Rap’i zirveye taşır. Ice Cube’un 1990’da çıkardığı “AmeriKKKa’s Most Wanted”, Tupac’ın “2Pacalypse Now” albümü ve son olarak da Snoop Dogg’un 1993’te piyasaya sürdüğü “Doggystyle”ı batı cephesinin altın çağını yaşatmaya başlar. Amerika'da hip hop bir anda batı yakası rapçilerinin öncülüğünde ilerlemeye başlar.

Suge Knight isimli prodüktör 1991 yılında prodüksiyon şirketini kurarak batı yakasının altın çocuklarını bünyesine katar.

Suge Knight kurduğu kayıt şirketi Death Row ile 2Pac, N.W.A, Ice Cube ve Snoop Dogg'u bünyesine katar ve yılda 100 milyon dolar basacak bir ekonomiyi de eline alır. İşte bu savaşların başlaması için yeterli bir kıvılcım olacaktır. Amerikan hip hop'u çıkış noktası olan doğu yakasından batı yakası rapçilerine geçmiştir.

2Pacalypse Now

Hakimiyet ve satış üstünlüğü batı kıyılarına geçince Doğu Yakası bu duruma tabii ki sessiz kalmaz. Doğu yakasında yeni bir prodüktör yükselir; Puff Daddy.

1994 yılında The Notorious B.I.G.’in “Ready to Die” ve Nas’in “Illmatic” albümleri piyasaları hareketlendirir. 1996 yılında da Jay-Z “Reasonable Doubt”ı albümü yayınlanır ve doğu yakası durumu batıyla tekrar eşitler. 1993 yılında ise Puff Daddy Bad Boy Records prodüksiyon şirketini kurar. Craig Mack ve The Notorious B.I.G’i bu şirkete katılır ve Death Row-Bad Boys, Tupac-The Notorious B.I.G çekişmelerinin odağında gelişen doğu batı yakası savaşları başlar.

1994 yılında Tupac bir tecavüz suçlaması ile New York'ta yargılanır ve mahkeme devam ederken Mannathan, Times Meydanı merkezli Quad Recording Studios önünde asker kıyafetleri içindeki bir grup tarafından Tupac’a silahlı saldırı düzenlenir.

Vücuduna 5 kurşun isabet eden Tupac bu saldırıdan yaralı bir şekilde kurtulur ve hastanedeyken bu saldırının The Notorious B.I.G. ve Bad Boys ekibi tarafından yapıldığını söyler. Bu sırada dava sonucu açıklanır ve Tupac 5 yıllığına hapishanenin yolunu tutar. Ateş açan ekibin Bad Boys ile bir bağlantısı bulunamaz.

Tupac hapisteyken The Notorious B.I.G. "Who Shot Ya?" adlı parçasını yayınlayarak ortalığı alt üst eder.

Parça doğrudan Tupac'i hedef alır ve bu büyük bir tepki toplar. Şarkı listeleri alt üst ederken Sude Knight bu savaşta Tupac'in yanında olması gerektiğini düşünerek kefaret ödeyerek Tupac'i hapisten çıkarır.

Tupac hapisten çıktıktan sonra dünya rap tarihinin en iyi diss'i olarak da adlandırılan Hit 'Em Up parçasını yayınlar.

Bu şarkıda çok sert bir şekilde Biggie ve çevresi ele alınır, hakaretler yağar. Hatta öyle ki Tupac bu parçanın başlangıcında Biggie'nin eşi ile yattığını söyler. Bu şarkıda Jay-Z de hedef tahtasına konmuştur.

The Notorious B.I.G. "Hit Em Up" parçasına doğrudan bir yanıt vermemiştir. Ancak hip hop dünyası üzerinden yıllar geçse de doğu yakasının bu parçanın altından kalkamadığını söylemiştir.

Olaylar çığırından çıkmaya başlıyor. 7 Eylül 1996'da Tupac ve Suge Knight, Mike Tyson'ın boks maçını izlemek için Las Vegas'a giderler.

Maçtan sonra salonun lobisinde New Yorklu çete Crips'in bir üyesini fark ettikten sonra büyük bir kavga çıktı. Kavganın ardından maç sonu partisine katılmak üzere Suge Knight'ın gece kulübüne doğru yola çıktılar. Tam bu esnada kırmızı ışıkta beklerken yanlarına yaklaşan Cadillac'tan aniden ateş açıldı. Bu saldırıda Suge Knight da araçta yer alıyordu ancak sadece tek kurşunla yaralanmıştır.

Bu saldırıda ciddi yaralanan Tupac hastaneye kaldırılır ve 6 gün komada kalır. 13 Eylül 1996'da da henüz 25 yaşındayken iç kanama nedeniyle hayata veda eder.

Tupac'in olaylı ölümünün ardından gözler tabii ki The Notorious B.I.G ve Puff Daddy’e çevrildi ancak olay gecesinde iki isim de maçı evde izlediklerini ve yeni bir şarkı kaydı aldıklarını iddia etti. Yeterli kanıt bulunamadı ve haklarında dava da açılmadı. Günümüzde New Yorklu Crisp çetesinin cinayeti işlediği düşünülüyor.

Bu ölümün ardından Biggie doğu yakasında bir konser vermiştir. Konser alanı ise batı yakasının hayranları ile dolmuş ve Biggie yuhalanmaya başlamıştır.

Herkesi şok eden bir şekilde söylediği bir şarkıyı yarıda kesti ve bir anda Tupac'i hedef alan şarkısı “Who Shot Ya”yı söylemeye başladı.

Biggie bu savaşı bitirmek için çok radikal ve cesur kararlar almaya devam ediyordu. Öyle ki yeni albümünün tanıtmını ve lansmanını batı yakasında California'da yapacaktı.

8 Mart'ı 9 Mart'a bağlayan gecede, 1997 yılında 00:45'te lansmanın yapıldığı mekandan oteline dönerken siyah bir Impala'dan açılan ateş sonucunda hayatını kaybetti. Yani Tupac'in ölümünden tam 6 ay sonra. 

Biggie öldüğünde 24 yaşındaydı.

Bitirirken: Doğu yakası rapçileri kimdir?

www.wannart.com

Doğu yakası rapçileri alışılmışın dışında bir tarza sahiptir. Lirik becerisi ön plandadır. Vurgular agresif yapılır ve karmaşık cinaslar, çok heceli tekrarlar vardır. Şiddet ve sosyal konular ele alınır.Wu-Tang Clan en güzel şekilde temsil eden grupların başında gelir. Batı yakası rapçilerinde ebnbaşta The Notorious B.I.G.(Biggie) gelir. Diğer önemli isimler; Jay-Z, DMX, Nas, 50 Cent, Method Man, Rakim'dir.

Bitirirken: Batı yakası rapçileri kimdir?

Batı yakası grubunun temelleri batı yakasının merkezi olan Kaliforniya’da atılmıştır. G-funk ve Gangsta rap ağırlık müzik yapılır. 

Batı yakası rap lirikleri, parayı, hayat kadınlarını, zararlı madde kulanımını ve silahları ele alır. Hayattaki zorluklar ve eşitsizlik ele alınır ve yaşanmış hikayeler ön plandadır. 

NWA(Niggaz Wit Attitudes) grubu batı yakasını en iyi şekilde temsil eden grup denilebilir. NWA’nın ünlü isimleri Dr.Dre, Eazy-E ve Ice Cube’dur. Ayrıca West Coast’un en önemli isimlerini başta Tupac olmak üzere Ice-T, The D.O.C, Snop Dogg, Kendrick Lamar, The Game gelmektedir.

Tupac ve Biggie'nin ölümünden sonra savaş azalarak bitmiştir. Yapım şirketleri bu iki efsane rapçinin albümlerini yeniden yayınlayarak büyük paralar kazanmıştır.

Doğu ve batı yakası savaşlarının ardından Amerikan hip hop'unda yeni bir dönem başlamış ve Eminem gibi rapçiler sahneye çıkmaya başlamıştır.

Peki siz doğu ve batı yakası savaşları hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce bu iki yakanın en zayıf halkaları kimdi?

Tupac'in bahsettiği gibi batı yakasında Snoop Dogg muydu? Yoksa başka isimler mi? Yorumlarınızı bizimle aşağıda paylaşın!

Bu Haber ile İlgili Linkler

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yavuz-inalkac

dostum güzel bir yazı fakat bazı önemli detaylar atlanmış tupac sanki west coast için müzik yapıyor gibi olmuş tupac aslında east coastta parlamıştır ve harlemde doğmuştur ve B.I.G aslında meşhur eden kişi yine tupactir tecavüz davaları ortaya çıktıktan sonra PAC east coasttan uzaklaşmaya başlamıştır söylentilere göre H.Jack tupac i artık bad boysa çekemeyeceiğini anlayınca PAC a tecavüz tezgahını kurduğu düşünülüyor

erci-e

Nerde o eski rapçiler... TuPac müthiş bir yetenekti!

glonportraa

Editör yanlışın var ''Suge Knight kurduğu kayıt şirketi Death Row ile 2Pac, N.W.A, Ice Cube ve Snoop Dogg'u bünyesine katar ve yılda 100 milyon dolar basacak bir ekonomiyi de eline alır.'' cümlesi yanlış. N.W.A ve Ice Cube'un kendilerine ait başka şirketleri vardı. N.W.A'den sadece Dr.Dre ayrılıp Death Row'a geçti.

the-shadow

okursanız TuPac Shakurun öldürüldüğü gece aslında hedef Death Rowun sahibi Suge Knightdı ancak maalesef kurşunlar TuPaca isabet etti.

nomadsoul

Holi madafaka şit ma niga

Görüş Bildir