Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yakın Çekim ile Fotoğraflanmış 10 Muazzam Yusufçuk Fotoğrafı

 > 
311PAYLAŞIM

Fotoğrafçı ve gök-bilimci Pieter Van Dokkum’un yusufçuklara birkaç yıldır ilgisi vardı. Kuzeydoğu Amerika’da, yüzlerce yusufçuğun toplandığı ilgi çekici bir gölcüğe rastladığında Dokkum sonunda bir kitap yazmaya karar verdi. 

Fotoğrafçı günlerce gölcükte su ve çamurun içinde kaldı tek amacı ise çekim için doğru açıyı yakalayabilmekti. Sonuç; böceklerin doğadan gelen güzelliğini gözler önüne seren göz alıcı “Dragonflies: Magnificent Creatures of Water, Air, and Land- Yusufçuklar: Suyun, Havanın ve Toprağın Muhteşem Yaratıkları” kitabı ortaya çıktı.

Kitap yusufçukların hayata küçük başlangıçlarıyla yani larva halinin dönüşümüyle başlıyor. Bu uçamayan yeni doğanlar  tırtıllarınkine benzeyen ve bütün bir gece süren bir dönüşüm geçiriyorlar. Daha sonra Van Dokkum, sonbahardaki yusufçuk sezonunun sonuna kadar, yusufçukların tüm hayatını takip ediyor. Kitaptaki fotoğrafların üçte biri Kuzeydoğu Amerika’daki gölcükte çekilenler iken geri kalan kısmı Amerika ve Hollanda’nın farklı bölgelerine ait. 

İşte 31 Mart’ta raflarda yerini almış olan Dragonflies kitabından seçilmiş birkaç fotoğraf:

Kaynak: http://mentalfloss.com/article/62204/10-...

1. Van Dokkum yusufçukları perilere benzetiyor.

Bunun nedenini tahmin etmek pek de zor değil aslında. Bu narin canlılar neredeyse başka dünyadan gelmiş gibi görünen inanılmaz renklerde ve güzellikteler.

2. Mozaik cam kanatlar.

“Kanatlar örülmüş damarlardan oluşan karmaşık, sert bir yüzeye sahip. Bu daha tam gelişmemiş Black Meadowhawk türü yusufçuğun ilk bakışta göze çarpmayan diğer renkleri güneş ışığının yansımasından kaynaklanıyor.

3. Termoregülasyon (ısıl düzenleme)

Yusufçuklar vücutlarının ısıl dengesini sağlamak amacıyla güneşe maruz kalan yüzey alanlarını arttırıp azaltmak için çeşitli açılarda dururlar. Öğle vakti sıcaklık yüksekken, Halloween Pennant gibi tüneyici yusufçuklar, karnını dimdik tutarak mümkün olan en çok şekilde ısıyı absorbe etmeye çalışır.

4. Saklambaç

Damselflies uykusu hafif bir türdür. Vücutları soğuk ve çiğle kaplanmış halde bile olsa, bir şeyin onlara yaklaştığını hissettiklerinde, tutundukları bitkinin arkasına saklanırlar. Bu türün avcılara ve hatta kameralara görünen belki de tek bölgeleri meraklı göz küreleri.

5. Yaygın Green Dorner türü

Bu kocaman yusufçuk çeşidi Amerikan türleri arasında belki de en sembolikleşmiş olanı. Vakitlerinin büyük bir çoğunluğunu göletlerin üzerinde devriye gezerek, çayırlarda avlanarak ve kanatlarının üzerinde gökyüzünde süzülerek geçirirler. Bu türün bazı popülasyonları göçebe yaşar. İlkbaharda Amerika’nın güneyinden kuzeyine göç ederler. Sonbaharda ise yavrularıyla beraber güneye geri dönerler.

6. Flame Skimmer türü bir yusufçuk

7. Flame Skimmer türü bir yusufçuk daha.

8. Dişi sahil Dragonleti.

Yusufçuklar üremek için temiz suya ihtiyaç duyar. Bu tür tuzlu suda üreyen tek
Amerikan yusufçuğudur. Kıyıdan çok fazla uzaklaşmayı göze alamayan dragonletler, tuzlu bataklık ve gelgit düzlüklerinde bulunabilirler.

9. Variable Darner türü bir yusufçuk, kelebek yerken.

10. Bazı bitkiler yumurta bırakan yusufçuklar arasında bayağı popüler.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

yusufçuklara bayılıyorum kolyesi ve bilekliği var bende altını ve gümüşü çok güzeller ya

widget

#1 iyi, #10 napıyorlar la burda arka arkaya :D

michael-wazowski

hayır, hala yusufçukları sevmiyorum.

Görüş Bildir