Vücudunuzdaki Ağrıları Dindirmek İçin Kendi Kendinize Uygulayabileceğiniz 7 Basit Yöntem

285PAYLAŞIM

Hiç anneniz başı ağrıdığında tülbent ya da eşarp sardı mı? Burkulmuş yere çiğnenmiş ekmek sardığını gördünüz mü? İşte size bilim adamlarının kanıtlamış olduğu vücudu kontrol etme yöntemleri.

1. Anksiyete ya da panik halinde iseniz bileğinizdeki bu noktaya baskı uygulayın.

Bu noktaya Çin geleneksel tıp literatüründe “Ruh Kapısı” denir ve bu noktaya basmak endişe ve kaygıyı giderir.

Avuç içini yukarı çevirin ve küçük parmağınızın tabanına gelen tendonu bulun. Tendonun iç kısmındaki yumuşak noktayı bulun ve işaret parmağınız ile o noktaya basın. Derin nefes alın ve yavaşça nefes verin.

Bu yöntem, toplum önünde konuşma yapma, gergin bir buluşma, uçma korkusu ya da diğer stresli durumlarla karşılaşırsanız sakin olmanıza yardımcı olacaktır.

2. Öğürüyorsanız sol eliniz ile o elinizin baş parmağını sıkın.

Sol elinizin baş parmağı sıkılınca neden bulantının azaldığı henüz bilim insanları tarafından anlaşılmadı. 

Öte yandan bu yöntemi kullanan diş hekimine giden hastaların faydalandığı ve sakinleştiği kanıtlanmıştır.

3. Kalp ritminizi ağırlaştırımak ve sakinleşmek için burnunuzu tıkayın.

Bu gönderiyi Instagram'da gör

#No#makeup#nose#pincher#no#surgery#no#plastic#japanese#secrets

Loolaglam (@loolaglam)'in paylaştığı bir gönderi ()

Kimi zaman spor yaptıktan sonra ya da stresli hissettiğinizde, kalp atışınızın hızlandığını fark edersiniz. Bunu doğru nefes alarak normale çevirmenin basit bir yolu var! Hızlı atan kalbinizi rahatlatmak için, tıkanmış bir hava yolundan nefes vermek! Burnunuzu tıkayın ya da bir tıkaçla kapatın. Ağzınız da kapalı bir şekilde nefes vermeye çalışın. Göğüs boşluğunuz üzerinde oluşacak basınç, vagus sinirlerini uyaracaktır.

4. Mide üşütmenizde ya da kasılmalarında ayağın bu noktasına basınç uygulamak sizi rahatlatır.

Hem sağ hem sol ayakta bulunan bu noktalar, serçe ve dördüncü parmağın arasında yer alır. 

İşaret parmağınızın eklem noktası ile sertçe bastırın fakat canınız yanmasın. Her iki ayağınıza da 30'ar saniye masaj yaparak midenizi rahatlatın.

5. Gergin ya da sinirli olduğunuz zaman sakinleşmek için soğuk su ya da buz!

Soğuk suyun yaptığı şok etkisini ve ayılma hissini hepimiz biliriz. Bunun sebebi ise soğuk suyun insan vücudunun oksijeni daha iyi ve daha etkin kullanmasına izin vermesidir.

Duygularınızı kontrol edemediğinizi hissederseniz, ellerinizi, yüzünüzü hatta tüm kafanızı soğuk su ile ıslatın.

6. Baş ağrıları için etkin bir çözüm: YinTang noktası!

Bu gönderiyi Instagram'da gör

To help quiet thoughts to get to sleep or to calm down in a moment of anxiety, try this combo of acupuncture/acupressure points.⠀ 😌 Place the middle finger of one hand on the point between your eyebrows called, Yin Tang. Place the middle finger of the other hand on the point, Heart-7. To find this point draw a line down from your pinky finger to the wrist. The point is just under the bump of the hand on the wrist crease and just inside (medial) to the tendon on the wrist closest to the pinky side.⠀ 😴 If you're trying to falling asleep this configuration can be comfortably done lying on your side.⠀ 🛌 Hold your fingers here and take slow breaths in and out. Count out 10 slow breaths and repeat as needed. 🙏 Photo @lumius . . . #totalityacupuncture #acupuncturist #acupuncture #acupressure #calmdown #anxiety #insomnia #breathe #parasympathetic #slowbreaths #sleeptips #vancouver #kitsilano #kitsbeach #yvr #tcm #wellnesscoach #relax #trysomethingnew #groundyourself #yintang #ht7

Danielle Leclair R.TCM.P (@totalityacupuncture)'in paylaştığı bir gönderi ()

YinTang noktası alnın ortasında bulunan bir akupunktur noktasıdır. Oldukça etkilidir ve çoğu zaman ilaç kullanmadan baş ağrılarını geçirir. Bu noktaya baskı uygulamak hem baş ağrılarında hem de anksiyete hallerinde işe yarar. İşaret ve orta parmaklarınızı kullanarak 30 saniye boyunca bu noktaya baskı uygulayın. Rahatlamayı hemen hissedeceksiniz. Eğer ağrı geçmiyorsa, 5 dakika bekleyip 1 dakika boyunca yeniden masaj uygulayın.

7. Diş ağrısını yenmek için buz kullanabilirsiniz.

Diş ağrısını yenmek için 2 yol vardır. Ağrıyan dişinizin etrafına buz koyabilirsiniz. Bu geçici bir tedavi olsa da ilaç yokken diş ağrınızı rahatlatmak konusunda yardımcı olabilir.

Bazı insanlar daha hassas dişlere sahip olabilir. Bir  daha ki sefere dişiniz ağrıdığında bir buz kübünü alın ve elinizin arka kısmına koyun. Buzu işaret parmağınız ve baş parmağınız arasında ovalayın.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
moondark

#3 Ağzımızı, burnumuzu kapatırsak, o nefes nerden çıkar acaba ?

Görüş Bildir