Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Vatikan Arşivleri Tarihin En Acımasız Olaylarından Birini Açığa Çıkardı: İspanya Cadı Avı

202PAYLAŞIM

17. yüzyılda İspanya'da gerçekleşen akıl almaz olaylar, Vatikan'ın arşivini araştırmacılara açmasıyla ortaya çıkarıldı:

Geçtiğimiz günlerde sizlerle Amerika'da gerçekleşmiş "Salem Cadı Mahkemeleri"ni paylaşmıştık.

Tarihte Tüm Bir Kasabanın Delirmesine Sebep Olmuş Gizemli Olay: 'Salem Cadı Mahkemeleri' - onedio.com
Tarihte Tüm Bir Kasabanın Delirmesine Sebep Olmuş Gizemli Olay: 'Salem Cadı Mahkemeleri' - onedio.com

Görünen o ki, hemen hemen aynı zamanlarda gerçekleşmiş bu olayların ikisine de toplumun dini inancı sebep olmuştu.

Amerika'da gerçekleşen acımasızlığın sebebi, sömürgecilerin İngiltere Kilisesi'ne olan bağlılıklarını terk ederek püritenizme geçmeleriydi. Bu inancı benimseyen toplum, istisnasız herkesin inanca boyun eğmesini istiyordu. İspanya'da gerçekleşen olayların sebebi ise, Katolik Kilisesi'ne bağlı toplumun kâfirleri cezalandırarak Avrupa toplumunun dinini homojen hâle getirmek istemesiydi.

"Tarihteki hiçbir cadı avı, İspanya'da yaşananlar kadar büyük bir acımasızlığa sahne olmamıştır."

Toplumdaki herkesin kilise öğretilerini takip etmesini isteyen engizisyon, yargılamalarda özellikle Yahudileri hedef almıştı. Bu çelişkili bir durumdu, çünkü dönemin baskıcı tutumunda zarar görmek istemeyen Yahudiler zaten Katolik Kilisesi'nin inancını benimsemişti. Görünen o ki kilise, Yahudilerin peşini bırakmamak ve onları ortadan kaldırmak konusunda kararlıydı.

Kilise, kâfirlikle suçlananların mahkeme karşısında ifade vermesini zorunlu kılıyordu.

İfade vermek ise, genellikle idam edilmekle sonuçlanıyordu. Üstelik işin iç yüzüne bakıldığında, kilisenin bu yargılamaları gerçekleştirmesinin tek sebebi din de değildi; para da işin içindeydi. Çünkü kilisenin idam edilen insanların tüm mal varlığına el koyma imkânı vardı ve bu onlara epey para kazandırıyordu.

Yargılamaların parayla olan ilişkisi, kilisenin kısa süre içerisinde yargılamaları toplumun diğer kesimlerine de yaymasına sebep oldu.

Hızını alamayan kilise, Yahudilerin yanı sıra Müslümanları, Protestanları ve son olarak da cadıları idam etmeye başladı.

Yargılamalar, halkın gözleri önünde gerçekleştiriliyordu.

Hatta diyebiliriz ki, o dönemde söz konusu yargılamalar bir sosyal etkinlik olarak görülüyordu. Yargılama zamanlarında yüzlerce kişi kasaba meydanında toplanarak "kâfirlerin" yakılışını seyrediyordu. Bu sebeple kilise de yargılamaları tatil ya da festival günlerine denk getiriyordu.

Cadı olduğu iddia edilen insanlar, yarı giyinik ve perişan bir hâlde meydana yürütülüyordu.

Katolik olmayan insanlara yaptığı muamele düşünüldüğünde, kilisenin cadılara bu şekilde davranması gayet doğaldı. Cadı olduğu düşünülen insnalar direkt olarak şeytana tapınmakla suçlanıyor, onlara gösterilen muamele diğer katolik olmayan kesime göre daha acımasız oluyordu.

Cadılar çoğu zaman kazığa bağlanarak yakılıyor, kimi zaman da İncil'in önerdiği şekilde taşa tutuluyordu.

İspanya'nın Bask Bölgesi'nde gerçekleşen bu toplu kıyımların ne düzeyde olduğu yüzyıllar boyunca bir soru işareti olarak kaldı; çünkü Katolik Kilisesi elindeki kayıtları hiçbir şekilde toplumla paylaşmadı. Vatikan'ın arşivlerini araştırmacılara açmasıyla ise engizisyonun o dönemde gerçekleştirdiği acımasız yargılamalar açığa çıktı.

Ortaya çıkan bilanço ise şu şekilde:

O dönemde kilisenin cadı olduğu iddiasıyla yargıladığı insan sayısı 7,000 civarında. Bunun yanında mahkemeye çıkarılan ancak idam edilmeyen, ya da idamdan önce gerçekleşen işkence sırasında yaşamını yitiren binlerce başka insan bulunuyor. Kısacası kendi gibi olmayanları yargılamak, bugün olduğu gibi tarihimizde de rahatça görülebiliyor sevgili dostlar...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
su_anki_id

Ezelden ebede aynı bokun laciverti..burdan çıkıp porn bakıp üremediğim için olmayana şükran..amen

ken-andrew-block

Gizli Kullanıcı

Bir sorum var.. Bu konuyla ne alakası var la demeyin merak ediyorum gerçekten bilgilendirirseniz sevinirim. Ama rica ediyorum biliyorsanız konuşun, kendi yorumunuzu yapmayın çünkü o zaman kafam daha çok karışıyor. :D Tarih boyunca ya hristiyanlar yahudilere saldırmış işkence çektirmiş ya yahudiler hristiyanlara ya başka dinler başka dinlere. Ama bugün kendi araların da bir düşmanlıkları yokken, (ki olmasın da) neredeyse tüm dinler müslüman karşıtı hergün televizyonlarda görüyoruz. Bu niye? Neden özellikle "islam" karantina altında? Karalanmaya ve yok edilmeye çalışılıyor? Bunu hep merak ettim ama henüz hiç doğru düzgün bir cevap alamadım..

uyusuk

Terör...

Gizli Kullanıcı

Uyuşuk adam açıklama yapmaya üşenmişsin sanırım. Terörü yaratanlar da olar. Eğer sahiden teröristlerin müslüman olduğuna inanıyorsan sana verebilecek bir cevabım yoktur.. Senin de bana.

yori

hristiyanlar la yehudiler biliyosun her halda isaya ihanet eden onun çarmıxa çekilmesine sebeb olan havarisi yahudi ona göre anlaşa bilmirler hetta yahudilerin lanetlenmiş olduğunu bile derler islama gelince büyük ihtimal dinden önce petrol sadece

sunasan

İslam inanışı kendinden önceki dinlerin varlığını kabul eder, ancak kutsal kitapların değiştirildiği savı ile yeniden kutsal kitap ve peygamber gönderildiğini iddia eder. Dolayısıyla Müslüman toplumlar İsa'ya da Musa'ya da Muhammed'e inandıkları gibi inanırlar. Ancak diğer dinler kendilerinden sonra gönderilen yeni bir peygamber ve kitap olmadığını kabul ettiklerinden İslamiyeti toptan reddederler. Günümüzde sebepler daha ekonomik tabi ama ezelden gelen böyle bir kavga var.

tecos

Zamanin ruhuyla alakali bir sey. Katolik kilisesi isi kural kaide ve mahkemeye bagladigi icin aslinda sayica erken dönem protestanlardan daha iyi durumda. Orta ve kuzey avrupada bir papazin yada vaizin kiskirtmasiyla halk cadilari linç ederdi. Benzer bir sey güncel olarak cocuk istismari icin de gecerli. Katolik papazlar protestan papazlar veya ögretmenlerden daha fazla cocuk istismarinda bilunmuyorlar. Ama ortada hala ayakta olan bir kurum olarak var olamalari bazilarinin isine gelmiyor.

nadia

Sanki bizim tarihimiz çok iyi. Taşlama, asma, zehirlenme hadi onu geçtim yakın tarihte yakılma olayını unutmayın. Madımak.

Görüş Bildir