Uzun Süredir Gündemde Yer Alan S-400 Füzeleri Nedir, Özellikleri Nelerdir ve Ne İşe Yarar?

-

S-400 füzeleri ile ilgili her geçen gün yeni haberler yapılıyor ve üzerine çok fazla konuşuluyor. Aynı zamanda dünya siyasetinde de büyük yer bulan bu konu ile ilgili biraz teknik detayları da paylaşarak bir içerik hazırladık bugün. 

S-400 nedir, ne işe yarar ve özellikleri nelerdir? S-400 füzeleri neden önemli?

Gelin hep birlikte inceleyelim.

S-400 füzeleri ile ilgili yapılan son açıklamayı ABD yaptı. Haber detayına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan S-400 Açıklaması ve Yaptırım Vurgusu: 'F-35 Satışı Yeniden Değerlendirilir' - onedio.com
ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan S-400 Açıklaması ve Yaptırım Vurgusu: 'F-35 Satışı Yeniden Değerlendirilir' - onedio.com

S-400 nedir?

S-400, Rusya tarafından üretilen bir füze savunma sistemidir. 

Şu anda dünyadaki en iyi hava savunma sistemlerinden biri olarak belirtilen S-400, Rusya'nın Soğuk Savaş döneminde geliştirmeye başladığı füze savunma sisteminin dördüncü neslini temsil etmektedir.

S-400 savunma füze sisteminin teknik özellikleri nelerdir?

  • Üreticisi: Almaz-Antey silah şirketi

  • Konuşlandığı Yerler: Moskova, Suriye, Kaliningrad, Kırım

  • Kullanılmaya BaşlanmaTarihi: 2007

  • Menzil: 400 kilometre

  • Hız: Saniyede 4,8 km

  • Azami Hedef İrtifası: 30 km

  • Eşzamanlı Takip: 80 hedef

  • Hedef Türü: Uçak, seyir füzesi, orta menzilli füzeler, İHA ve diğer havadan izleme sistemleri

S-400'lerdeki mevcut teknolojinin yüzde 70 ile 80'i bir önceki model olan S-300'den alınmış. Alınan özellikler arasında füze depolama sandıkları, fırlatma rampaları ve radarlar bulunuyor.

S-400 sistemi, insanlı veya insansız her türlü hava aracını ve hem balistik füzeleri hem de seyir füzelerini imha etme yeteneğine sahip. Azami menzili 400 kilometre, ulaşabildiği en yüksek irtifa da 30 kilometre.

S-400'ler her hedefe iki füze kitleyebiliyor. Eş zamanlı olarak da 80 hedefi vurabiliyor. En fazla 3 bin 500 kilometre uzaklıktan fırlatılan orta menzilli balistik füzeleri imha edebiliyor. 

Sistemde yer alan bir füze yaklaşık 1.8 ton. Uzunluk 8 metre ve çapı da 50 santimetre. 145 kiloya kadar da savaş başlığı taşıyabiliyor.

Türkiye neden S-400 satın almak istiyor?

BBC Türkçe'nin haberine ve diğer kaynaklara göre Türkiye'nin S-400 almak istemesindeki ana neden kendine ait bir hava sistemi kurmak istemesi. 

Türkiye'nin kendi hava sistemini kurması için ilk adım 2015 yılında atıldı. Bir ihale açıldı ve bu ihaleyi 3.4 milyar dolara bir Çinli şirket kazandı. Çinli şirket teknolojiyi de Türkiye ile paylaşacaktı. Ancak o dönemde ABD ve NATO'dan gelen tepkiler sonrası ihale iptal edildi.

Bu ihale sonrasında Türkiye farklı ülkeler ve şirketler ile görüşmeye devam etti. Son olarak ise gündemde yer bulduğu üzere Rusya ile anlaştı.

Peki neden ABD ve NATO S-400'lere karşı çıkıyor?

En temelde yatan resmi sebep S-400'lerin NATO sistemleri ile uyumlu olmaması. ABD menşeili sistemler NATO ile uyumlu durumdalar.

Peki maliyeti ne olacak? Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından daha önce yapılan açıklamada Rusya'dan iki adet S-400 savunma sistemi alınacağı belirtilmişti.

Basına yansıyan haberlere göre biri opsiyonlu iki adet S-400 sisteminin satın alınması planlanmıştı. İlk S-400 sisteminin 2020'nin birinci çeyreğinde teslim edilmesi planlanıyor. Maliyetin 2.5 milyar dolar olması bekleniyor.

Yine BBC Türkçe'nin haberine göre, NATO sistemleriyle ilgili bazı teknik detayların Rusya'nın; Rusya'nın savunma sistemiyle ilgili bazı bilgilerin de NATO'nun eline geçmesinden endişe ediliyor.

Peki S-400'ler nerede kullanılıyor?

S-400 sistemi ilk olarak 2007 yılında başkent Moskova'nın savunulmasında kullanılmak üzere devreye alınmış. 

Mevcut durumda;

  • Kırım'da,

  • Suriye'deki Tartus'ta ve 

  • Baltık Denizi'nin orada Kaliningrad'da S-400 sistemleri var.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle yorum kısmında paylaşın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gladiator07

S 400 ve F 35 'i aldık diyelim. Ruslar F35 'in teknolojisini ve açıklarını, nato = abd S 400'ün teknolojisini ve açıklarını bizden isteyecektir. Mühendislerini yollayıp inceleyecektir. Abd'yi zerre sevmem Ruslara da güvenmem. Ama tercih şansımız olsa Rus teknolojisi ile yoğunlaşırım. Abd'nin F16 sı varsa Rusya'nın Mig29 'u var. Şimdi F35 geliyorsa Rusya'da SU-57 yolda. İki uçağında birbirinden farklı özellikleri ve üstünlükleri var. Silah ve Roket sanayii anlamında Ruslar çok başarılı. Emparyalist ve sömürgecilik adı altında en tehlikeli ülke abd ve müritleri nato. Nato üyesiyiz ama sanki adı üye diye geçen bir yapıdayız gibi geliyor bana. Yani sıkıntılı durum, bakalım görücez. Gönül ister ki tamamen yerli olabilsek ama bu yakın vadede imkansız...

urgunta

Bu konunun teknik açısını neden kimse söylemiyor. Hem S400 hem F-35 olmaz. Birbirine karşı olarak üretilmiş iki teknoloji, bu iki teknolojiye de aynı anda sahip olmak, tabii herkesin isteyeceği bir şey de, taraflardan birisi buna karşı çıkacak. Ya bunların teknolojik açıdan nasıl olduğu, eksik ve kusurlu taraflarını bulmak için adamlar yıllarca birbirlerine ajanlar gönderdiler, hala da devam ediyorlar. Sen çıkıp ikisine de sahip olacaksın diyorsun. Tekrar ediyorum, stratejik açıdan çok akıllıca harekettir, birbirine karşı üretilmiş iki teknolojiye aynı anda sahip olmak, ama bir akıllı biz miyiz? Geri zekalı mı bu adamlar. Sadece F-35 için değil, sonrasında bütün bütün bu tarz silahlar için kısıtlama getirilir. Adam yıllarca sakladığı sistemi sırf sen istedin diye mi açacak. Biraz mantık ya birazcik.

taylan43

Adamlar Rusya'ya karşı NATO kurmuşlar, eee Ruslar ne yapsın? Tabi ki savunma sistemi yapacaklar... Türkiye'nin ne ihtiyacı var anlamadım ama bence bu kadar maliyetimiz varken gereksiz gibi geldi...

eski_id

Ruslardaki cesarete bak.. Bi zaman kozmik odası genel haneye döndürülmüş ülkeye, sen kalk, son teknoloji sat..

kare-as

Füzen mi var derdin var kardeş...

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriNATORusyaSavaşSuriye
Görüş Bildir