Görüş Bildir
Haberler
Uzmanlar Uyarıyor: Zengin Fakir Uçurumu Arttı! Dünyanın Yüzde 99'u Fakirleşti

Uzmanlar Uyarıyor: Zengin Fakir Uçurumu Arttı! Dünyanın Yüzde 99'u Fakirleşti

Oxfam adlı yardım kuruluşuna göre, pandemi dünyanın en zenginlerini çok daha zengin hale getirdi, ancak yüz milyonlarca insanı yoksulluk sınırının altına itti. 

Yoksulluğa bağlı nedenlerle küresel çapta her gün 21 bin kişi hayatını kaybederken, Elon Musk Bill Gates, Jeff Bezos ve Larry Page'İn aralarında yer aldığı dünyanın en zengin 10 insanının toplam serveti 1,5 trilyon dolara ulaştı. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

Zengin fakir uçurumu genişledi.

Zengin fakir uçurumu genişledi.

Uluslararası yardım kuruluşu Oxfam tarafından yayımlanan yeni bir rapora göre, dünyanın en zengin 10 insanı küresel pandeminin başlangıcından bu yana servetlerinin ikiye katlanarak toplamda 1,5 trilyon dolara ulaştığını gördü. 

Söz konusu durum hisse ve emlak fiyatlarındaki yükselişin ardından geldi ve zengin ile fakir arasındaki uçurum iyice genişledi.

163 milyon kişi daha yoksulluk sınırının altına indi.

163 milyon kişi daha yoksulluk sınırının altına indi.

Bununla birlikte, hükümetleri Covid-19 pandemisi ile gelen beklenmedik servetleri nedeniyle zenginlere bir defaya mahsus yüzde 99 servet vergisi koymaya çağıran yardım kuruluşu, Dünya Bankası rakamlarının 163 milyon kişinin daha yoksulluk sınırının altına itildiğini gösterdiğini açıkladı.

Yoksulluk ölüm nedeni:

Yoksulluk ölüm nedeni:

Her gün 21 bin kişinin yoksullukla ilgili nedenlerden öldüğünü belirten Oxfam, 2030 yılına kadar 3,3 milyar insanın günde 5,50 doların altında bir gelirle geçineceğini öngördüğünü bildirdi.

Dünyanın yüzde 99'unun geliri azaldı.

Dünyanın yüzde 99'unun geliri azaldı.

Oxfam, elektrikli otomobil şirketi Tesla'nın kurucusu Elon Musk ve diğer en zengin dokuz milyarderin toplu olarak günde 1,3 milyar dolar daha zenginleştiği Mart 2020'den Ekim 2021'e kadar dünya nüfusunun yüzde 99'unun gelirinin azaldığını aktardı.

Elon Musk, Bezos'u geçti.

Elon Musk, Bezos'u geçti.

Forbes dergisinin milyarderler listesinden alınan rakamlara göre Musk, pandeminin ilk 20 ayında servetinin 10 kat artarak 294 milyar dolara ulaştığını gördü ve onu Amazon'un kurucusu Jeff Bezos'un önüne geçerek dünyanın en zengin insanı yaptı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Zuckerberg servetini ikiye katladı.

Zuckerberg servetini ikiye katladı.

Wall Street'te teknoloji hisselerinin yükseldiği bir dönemde, Bezos'un net serveti yüzde 67 artarak 203 milyar dolara, Facebook'tan Mark Zuckerberg'in serveti ikiye katlanarak 118 milyar dolara, Microsoft'un kurucusu Bill Gates'in serveti ise yüzde 31 artarak 137 milyar dolara yükseldi.

Tüm dünyaya aşı için 1 kerelik 10 kişiden vergi alımı:

Tüm dünyaya aşı için 1 kerelik 10 kişiden vergi alımı:

Diğer taraftan Oxfam, en zengin 10 insandan alınacak bir defaya mahsus yüzde 99'luk bir verginin tüm dünyayı aşılamaya yeteceğini,  küresel ısınmayla mücadele, evrensel sağlık ve toplumsal cinsiyet sorunlarıyla mücadeleye yönelik fonlar için kaynak olarak kullanılabileceğini açıkladı. Yardım kuruluşu ayrıca, yüzde 99'luk bir vergiden sonra bile, 10 milyarderin pandemi öncesine göre 8 milyar dolar daha iyi durumda olacağını vurguladı.

1 milyon dolar çarpı 365 gün eşittir 414 yıl!

1 milyon dolar çarpı 365 gün eşittir 414 yıl!

Oxfam, 10 milyarderin toplam servetlerini her gün bir milyon dolar oranında harcamasının 414 yıl alacağını da bildirdi.

Ekonomilerdeki kusur servetleri patlatıyor!

Ekonomilerdeki kusur servetleri patlatıyor!

Oxfam’ın Birleşik Krallık CEO'su Danny Sriskandarajahi “Yoksulluğun arttığı bir zamanda milyarderlerin servetlerindeki patlama, ekonomilerimizdeki temel kusurları ortaya koyuyor. Küresel bir kriz sırasında bile, adil olmayan ekonomik sistemlerimiz, en zenginler için göz kamaştırıcı beklenmedik fırsatlar sunmayı başarıyor, ancak en fakirleri koruyamıyor.

Eşitliğe dayalı cesur ekonomi planları:

Eşitliğe dayalı cesur ekonomi planları:

Gıda ve sağlık gibi temel ihtiyaçlardan yoksun oldukları için her gün insanların ölmesi önlenebilir bir trajedidir. Bugünün liderleri nesli, sermaye ve servet üzerinde artan oranlı vergiler uygulayarak ve bu geliri hayat kurtarmak ve geleceğimize yatırım yapmak için dağıtarak bu yanlışları düzeltmeye başlayabilir. Covid-19'un uzun vadeli mirasının herkes için kaliteli evrensel sağlık ve sosyal koruma olduğundan emin olmalıdırlar. Hükümetlerin, üzerinde bulunduğumuz ölümcül rotayı değiştiren daha fazla eşitliğe dayalı cesur ekonomik planları desteklemek için tarihi bir fırsatı var' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Teşvikler yine zengine yaradı.

Teşvikler yine zengine yaradı.

Öte yandan hisse fiyatları, pandeminin ilk haftalarında keskin bir şekilde düştü, ancak daha sonra dünya çapında merkez bankaları ve maliye bakanlıkları tarafından sağlanan teşviklerle desteklendi. Faiz oranlarında rekor düşüşler yaşanması ve niceliksel gevşeme olarak bilinen tahvil alım süreci yoluyla para arzında büyük artışlar yaşanması, Amazon, Google, Apple ve Facebook gibi teknoloji şirketlerinin finansal piyasalardaki çalışma oranlarının artmasıyla birlikte hisse senedi piyasalarının yükselmesine neden oldu.

Ciddi sorunlarla karşı karşıyayız!

Ciddi sorunlarla karşı karşıyayız!

Dünya Bankası Başkanı David Malpass, geçen hafta kuruluşunun küresel ekonomiye ilişkin en son tahminlerini açıklarken eşitsizliğin yarattığı tehdidin altını çizdi:

“Gelişmekte olan ülkeler, düşük aşılama oranları, küresel makro politikalar ve borç yükü ile ilgili uzun vadeli ciddi sorunlarla karşı karşıya. Büyüme oranları ile gelişmiş ekonomilerdeki büyüme oranları arasında büyüyen bir uçurum var. Bu eşitsizlik, gelişmekte olan ülkelerdeki insanların geride kalması ve yoksulluk oranlarının artmasıyla, kişi başına düşen gelir açısından daha da dramatik. Yoksulluk, beslenme ve sağlıkta sıkıntılı geri dönüşler görüyoruz.”

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
6
2
1
1
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
mugobiz

isterseniz Dünya demeyelim de Türkiye Diyelim... :) Artık fakfakiriz...