Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Uzayı Konu Alan, Ufkunuzu Evrenin Sınırlarına Kadar Genişletecek 15 Muazzam Belgesel

4.8bPAYLAŞIM

Özellikle uzay belgesellerine olan ilginiz doymak bilmiyorsa bu ufuk açıcı belgesellere de bir göz atmalısınız. Hayatı daha iyi anlamak isteyenler için... 👽🌌

1. Evrenin Harikaları / Wonders of the Universe

Fizikçi Brian Cox'ın sunduğu, BBC tarafından hayata geçirilen bir televizyon yapımı. Yapım dört bölümden oluşmakta ve her bir bölüm evrenin harika olarak görülen bir yönü üzerinde durmakta.

http://www.imdb.com/title/tt1854226/

2. Evrenin Ucuna Yolculuk / Journey to the Edge of the Universe

Dünyamız sıcak, rahat, tanıdık bir yer. Ama ondan uzaklaşıp, yukarı baktığımızda düşüncelerimiz, kısa zamanda bizleri terk ediyor. Bizler yalnızca değersiz zerrecikler miyiz? Evren misafirperver mi yoksa düşman mı? Burada sonsuza kadar durup merak edebiliriz. Ya da sırtımızı bir sahile dönüp dünyamızdan ayrılabilir, evreni en uç noktasına kadar görebiliriz.

http://www.imdb.com/title/tt1363109/

3. Solucan Deliği / Through the Wormhole

Sunuculuğunu Morgan Freeman'ın yaptığı, Discovery Science'ta yayınlanan bir belgesel. Her bir bölüm Morgan Freeman'ın bir anısıyla başlayıp daha sonra bilimsel açıklamalara giden bir dizi uzman tarafından farklı şekillerde yorumlanıyor. Belgesel sadece bilim meraklıları için değil genel bir izleyici kitlesine hitap etmek için hazırlanmış. Tanrının var olup olmama ihtimali, zaman yolculuğu, varoluşumuz ve fazlası belgeselde konu ediliyor.

http://www.imdb.com/title/tt1513168/

4. The Universe

Bilimsel veriler ışığında, Büyük Patlama'dan galaksilere, yıldızlardan gezegenlere ve uydulara kadar, her bölümde farklı astronomik konuları işleyen son derece eğitici bir belgesel çalışma. Açıklayıcı yalın anlatımı, zengin görselliği ve bilgi tekrarına kaçmayan içeriğiyle arşivinize girmeyi hak ediyor.

http://www.imdb.com/title/tt1051155/

5. Evren Nasıl İşler / How the Universe Works

Her bir sezonu 8 bölümden oluşan 3 sezonluk Discovery Channel belgeseli. Büyük Patlama, kara delikler, galaksiler, solar sistemler, süper novalar, evrenin sonu gibi pek çok konuyu içinde barındırıyor.

http://www.imdb.com/title/tt1832668/?ref_=fn_al_tt_1

6. Uzay / Hyperspace

BBC'nin hazırladığı, aktör Sam Neil'ın sunduğu belgeselde evrende yalnız olup olmadığımız, yıldız tozu, kara delikler ve dahası işleniyor. Kullandığı görsel efektlerle de seyir zevki artıyor.

http://www.imdb.com/title/tt0273608/

7. Ay'ın Gölgesinde / In the Shadow of the Moon

Amerika'nın Ay'a gönderdiği uzay aracı macerasını işleyen, Ron Howard'ın yapımcısı olduğu bir belgesel. Çoğu daha önce hiç görülmemiş özgün NASA çekimlerinden görüntüler ve hâlâ hayatta olan astronot söyleşileri bulunuyor.

http://www.imdb.com/title/tt0925248/?ref_=nv_sr_1

8. Bilinen Evren / Known Universe

National Geographic yapımı bu belgeselde evrenin genişliği, yıldız fırtınaları, uzayda yaşam, evrende hız gibi konular irdeleniyor.

http://www.imdb.com/title/tt1375408/

9. Yörünge: Dünya’nın Olağanüstü Yolculuğu / Orbit: Earth’s Extraordinary Journey

BBC yapımı 3 bölümlük bu belgeselde Dünya'nın Güneş etrafındaki yolculuğun önemini vurguluyor. Gezegenimizin eşsiz eğimini, bunun iklimsel değişimlerdeki etkisini, yörüngedeki yolculuk boyunca geçirilen tüm süreci gözler önüne seriyor.

http://www.imdb.com/title/tt2286877/

10. Evrenin Ötesinde

Brian Greene, hepimizi yanılgıya düşüren, gizemlerle dolu bir dünyanın kapılarını aralıyor. Zaman ve uzay algımız çoğu zaman aldatıcıdır. Evren hakkında tüm bildiklerimiz; geçmişin çoktan yaşanmış olduğu, geleceğin yaşanacak olması, uzayın sonsuz bir boşluk olduğu ve evrenimizin var olan tek evren olduğu gibi bilgiler tam anlamıyla doğru olmayabilir. Tanınmış fizikçi ve yazar Brian Greene'nin kitabından esinlenerek çekilen dört bölümlük belgesel dizi "Evrenin Ötesinde" izleyicileri fiziğin sınırlarına götürerek bilim insanlarının uzayı, zaman kavramını ve evreni anlamak için parçaları nasıl birleştirdiğini gözler önüne seriyor. Programı izledikçe günlük yaşamımızda yalnızca küçük bir kısmını algılayabildiğimiz bazı kavramların gerçekte ne denli sürprizlerle dolu ve karmaşık olabileceğini daha iyi anlayacaksınız. (National Geographic)

http://www.imdb.com/title/tt2033759/

11. Stephan Hawking Büyük Tasarım / Stephen Hawking’s Grand Design

Discovery Channel yapımı belgeselde fizikçi Stephen Hawking'in konuğu oluyoruz. Hawking, insanlığın en çok ilgilendiği sorulara cevap arıyor; evreni bir tanrı mı yarattı, hayatın anlamı nedir, evren enden vardır ve dahası... Kendi kişisel evren fikrini açıklarken 40 yılı aşkın süredir yaptığı araştırmalar, gözlemler ve teorik buluşlarla, Hawking orijinal ve tartışmaya yol açan teorilerini gözler önüne seriyor.

http://www.imdb.com/title/tt2203380/

12. Bilimin Ta Kendisi / Naked Science

National Geographic yapımı bu belgesel aslında her konuya değiniyor, ki 9 sezondan oluşuyor. Bu sezonlar içinde uzay hakkında kaçırılmaması gereken bölümler bulunuyor. Uzay sondaları, ölümcül gezegenler, uzak gezegenler, paralel evrenler gibi konular yer alıyor.

http://www.imdb.com/title/tt0462125/

13. Hubble

Kennedy Uzay merkezinden fırlatılacak olan Atlantis uzay mekiğinde olan 7 astronotun Hubble teleskobunun arızasını gidermek üzere yaptıkları güzel bir macera anlatılıyor. Anlatıcısı ise, Leonardo DiCaprio.

http://www.imdb.com/title/tt1433813/

14. Cosmos

Pek az sayıda bilim insanı bilimin merak, heyecan ve coşkusunu geniş kitlelere aktarmada Carl Sagan kadar başarılı olabilmiştir. Pulitzer Ödülü'ne sahip Sagan'ın milyonların düş gücünü yakalama ve zor kavramları anlaşılır bir biçimde aktarabilme yetisi izleyiciler açından gerçek bir kazanımdır.

http://www.imdb.com/title/tt0081846/

15. Cosmos: Bir Uzay Serüveni / Cosmos: A Spacetime Odyssey

Cosmos: Bir Uzay Serüveni; evrenin görkemini ortaya çıkarmak ve Kozmik Takvim ve Hayal Gücü Gemisi de dahil olmak üzere orijinal serilerin bilinen yönlerini tekrar keşfetmek için bilimsel hikaye anlatımının yeni yollarını buluyor. Neil deGrasse Tyson'ın anlatımıyla daha da izlenesi oluyor.

http://www.imdb.com/title/tt2395695/

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
viomatrix

Hemen hemen hepsini listeme ekledim teşekkürler.

grapejuice

Mars'ta kolonileşmeyle ilgili güncel ve sürükleyici bir seri.

karahuso

Brian Greene'in sicim teorisi ile ilgili bi kiitabını okumuştum.. Anladığım kadarıyla yakın gelecekte evrenin yapısını, nasıl çalıştığını tam olarak anlayamayacağız...

feyk

belkide hic bir zaman anliyamiyacaz. ornegin bundan 1 trilyon yil sonra ortaya cikacak bir medeniyet samanyolu galaksinin otesinde hic bir seyi goremiyecek. diger galaksiler o kadar hizla uzaklasiyor olacakki artik yaydiklari isik samanyoluna hala varsa bir dunyaya asla ulasamiyacak. boyle bir medeniyetin samanyolu otesinde evreni bilmelerinin, buyuk patlamayi kesfetmelerinin hic bir yolu yok. ellerinde bu yonde hic bir veri yok. ayni sekilde biz bu evrene geldigimizde belkide evrenin isleyisiyle ilgili temel yapilardan biri cokdan ortadan kalkti yada bizim gorus alanimizdan sonsuza kadar asla ulasamiyacagimiz sekilde cikti gitti. evrenin bu temel parcasini asla bilemiyecegimiz icin buyuk bulmacayi bir ihtimal olarak bile cozme sansimiz olmayabilir.

melekmelekk

diğer galaksiler hızla uzaklaşırken belki başla galaksiler yaklaşıyordur bilemeyiz. :)

efe25

vay be hepsini izlemişim.

karahuso

:))

melekmelekk

vay be helal :)

Görüş Bildir