Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünyaya Bakış Açınızı Değiştirip Ufkunuzu Genişletecek 35 Muazzam Belgesel

14bPAYLAŞIM

Sıralama IMDb puanına göre yapıldı. Açıklamalar turkcealtyazi.org'dan alınmıştır.

35. Kapitalizm: Bir Aşk Hikayesi (2009) | IMDb: 7.4

http://www.imdb.com/title/tt1232207/

Şirket egemenliğinin Amerikalıların (ve doğal olarak dünyanın geri kalan ülkelerindeki insanların) üzerindeki mahvedici etkisi. Ama bu sefer, sanık General Motors'tan çok daha büyük ve suç mahalli de Michigan'daki Flint kasabasından çok daha geniş bir alanı kapsıyor. Orta Amerika'dan tutun da Washington'daki iktidar salonlarına ve Manhattan'daki küresel finans merkezine varana kadar, Michael Moore sinema seyircilerini bir kez daha keşfedilmemiş topraklara götürüyor.

34. Fahrenheit 9/11 (2004) | IMDb 7.5

http://www.imdb.com/title/tt0361596/

"Fahrenheit 9/11" Akademi ödüllü film yapımcısı Michael Moore, kendine özgü mizah tarzı ve ısrarcı tutumu ile Bush hükûmetinin dış politikası hakkında korkusuz bir araştırmaya girişiyor.

33. Uygunsuz Gerçek (2006) | IMDb 7.6

image.tmdb.org

http://www.imdb.com/title/tt0497116/

İnsanoğlu adeta bir zaman bombasının üzerinde oturuyor. Eğer bilim adamlarının büyük çoğunluğu haklıysa, dünyamızın iklim sistemini zincirleme şekilde yol olmaya götürecek çok büyük felaket için önümüzde sadece 10 yılımız var. Üstelik, ekstrem hava koşulları, seller, kuraklıklar, salgın hastalıklar ve öldürücü hava dalgalarıyla beraber gelecek olan bu felaketi kendi ellerimizle yarattık.

32. Ayı Adam (2005) | IMDb: 7.8

http://www.imdb.com/title/tt0427312/

Amatör boz ayı uzmanı ve doğa eylemcisi Timothy Treadwell, kız arkadaşı ile birlikte Alaska'daki bir ulusal parkta ayıların arasında ve herhangi bir korunmadan yoksun olarak 13 yaz boyunca yaşadı. Fakat bir gün, her ikisinin de cesedi ayılar tarafından parçalanmış olarak bulundu.
Yönetmen Werner Herzog, belgesel formatındaki Ayı Adam'da bu ölümün ardındaki gerçekler ile doğa ile insan arasındaki ilişkinin düzeyini sorguluyor.

31. İmparatorun Yolculuğu (2005) | IMDb: 7.8

http://www.imdb.com/title/tt0428803/

Vahşi yaşam belgeselleri ile ün yapan ödüllü belgeselci, fotoğrafçı ve kameraman Luc Jacquet, Antarktika'nın buz çöllerinde, dünyanın barınılması en güç bölgesinde İmparator Penguenler'in peşine düşüyor.

30. Teldeki Adam (2008) | IMDb 7.9

http://www.imdb.com/title/tt1155592/

James Marsh'ın çok konuşulan ve nefes kesici belgeseli, Petit ve ona yardım eden arkadaşlarının anlatımları ile "yüzyılın sanatsal suçu"nu bize tüm heyecanıyla aktarıyor. Asla asla demeyenlere adanır.
"Her günü gerçek bir mücadele olarak görürsen, hayatını telin üstünde yaşarsın."

29. Gıda, Ltd. (2008) | IMDb 7.9

http://www.imdb.com/title/tt1286537/

Gıda Ltd. Amerikalıların marketlerden aldıkları yiyeceklerin aslında nereden geldiğini ve bunun gelecek nesillerin sağlığı için ne anlama geleceğini anlatıyor. Aynı zamanda, bir takım şirketlerle devlet kurumları arasındaki dostane ilişkiyi anlatıyor; tüketici sağlığına, tarıma, çiftçilere, hayvan haklarına ve çevreye düşman bir dostluğu.

28. Burma VJ - Kapalı Bir Ülkeden Haberler (2008) | IMDb: 8.0

http://www.imdb.com/title/tt1333634/

Bastırılmışlık, susturulmuşluk ve yoksullukla geçen 45 yıl. Konuşamayan, itiraz edemeyen, askeri rejime boyun eğmek zorunda kalan 45 milyon insan. Ve tüm yaşananları dünyanın bilmesini isteyen, bilindiğinde koşulların değişeceğini ümit eden bir avuç haberci. Burma VJ, kapalı bir ülkeden haberler. 2007'de tüm dünyanın kısa bir süre de olsa tanıklık edebildiği isyanı, amatör el kameralarıyla canları pahasına kaydeden Burmalı gazetecilerin gözlerinden seyirciye ulaştırıyor.

27. Kuşlar Kanatlı Uygarlık (2001) | IMDb: 8.0

http://www.imdb.com/title/tt0301727/

Kuşlar "Kanatlı Uygarlık", Jacques Perrin'in gerçekleştirdiği üçlemenin son filmi. Üçlemenin ilk filmi Le Peuple Singe ülkemizde pek bilinmese de, ikinci film Microscosmos (Çayırın Sakinleri) vizyona girmiş ve belirli bir hayran kitlesi edinmişti.
Perrin, bu sefer kamerasını doğanın bize hediye ettiği başka bir güzelliğe, yabanıl kuşlara doğrultuyor.

26. Benim Cici Silahım (2002) | IMDb 8.0

http://www.imdb.com/title/tt0310793/

Amerika'da son yıllarda küçük çocukların saçtığı dehşetle birlikte boyutlarını görmeye başladığımız silah kültürünü inceleyen sıra dışı bir belgesel. Moore film için, silahların Amerikan kültürünün bir parçası olduğunu savunan ve silah fetişisti bir kuruluşun başkanlığını yürüten, eski oyuncu Charlton Heston ve dehşet saçan çocuklara ilham verdiği iddia edilen Marilyn Manson gibi isimlerle hassas konuyu masaya yatırıyor.

25. Çıkışlar Hediyelik Eşya Dükkanından (2010) | IMDb: 8.1

http://www.imdb.com/title/tt1587707/

"Dünyanın ilk sokak sanatı felaket filmi", "dünyanın en önemli sokak sanatı filminin nasıl hiç yapılamadığının inanılmaz ve gerçek hikâyesi"ni anlatıyor. Bu eğlenceli ve tuhaf film, çağdaş sanat dünyasının, sokak sanatının ve belgesel yapımının iç yüzünü açığa çıkarıyor.

24. Hasta (2007) | IMDb: 8.1

http://www.imdb.com/title/tt0386032/

Sicko çılgın, çoğu zaman acımasız ve her zaman kâr amaçlı Amerikan sağlık sistemini gözler önüne seren bir portredir. Günlük yaşamda insanların tıbbi bakımla ilgili karşılaştıkları sıra dışı ve üzücü olayları anlatmaktadır.

23. 100 Yılın İtirafları (2003) | IMDb 8.2

http://www.imdb.com/title/tt0317910/

En İyi Belgesel Film Oscar'ını kazanan yapım, Kennedy ve Johnson'ın başkanlık döneminde Amerika Savunma Bakanı olarak görev yapan Robert McNamara'nın gözünden, son 60 yıldaki Amerikan politikasını ele alıyor.

22. Bir Şarkının Peşinde (2012) | IMDb 8.2

http://www.imdb.com/title/tt2125608/

1970’li yılların başında geçen filmde, Sixto Rodriguez takdir edilmiş ama iyi satmamış iki albümü olan Detroit’li bir folk şarkıcısıdır. Ancak Rodriguez’in bilmediği bir şey vardır: müzik kariyeri Güney Afrika’da aktif olarak devam etmektedir. Orada bir pop müzik ikonu ve genç nesillerin ilham kaynağı olmuştur.

21. İç İşler (2010) | IMDb: 8.2

http://www.imdb.com/title/tt1645089/

Charles Ferguson, 2008 ekonomik krizinin perde arkasındaki akıl almaz gerçekleri ilk defa gözler önüne seren bir filme imza atıyor. Faturası 20 trilyon doları aşan kriz, milyonlarca insanı evsiz ve işsiz bırakarak mağdur etti. Film, derinlemesine araştırmaların yanı sıra finans dünyasının önemli isimleriyle, politikacılarla ve gazetecilerle yapılan dudak uçuklatıcı röportajlar üzerinden arsız bir endüstrinin gelişimini takip ediyor.

20. Zamanın Ruhu (2007) | IMDb: 8.3

http://www.imdb.com/title/tt1166827/

Bildiğiniz çoğu dünya gerçeğinin aslında içinizi bir yandan kemiren kuşkularınızdan daha az gerçek olabileceğini hiç düşündünüz mü? Amerikalı Peter Joseph ve Tony Shore içlerinde ki kuşkuları bu belgeselde dışa vuruyor. Amerikan ve Dünya tarihinin en önemli olaylarının sebep ve ilişkilerini yazılı tarihten bağımsız kendi usulleriyle yalanlıyorlar.

19. Samsara (2011) | IMDb: 8.4

http://www.imdb.com/title/tt0770802/

Kelime olarak ‘samsara’ Sanskritçeden bire bir çevrildiğinde doğanın sonsuz döngüsü anlamına geliyor. Film de doğum, ölüm, yaşam ve reenkarnasyonu konu edinmiş. Beş yılı aşkın bir sürede, yirmi beş ülkede çekilen Samsara, insanlığın kutsal saydığı topraklardan, endüstrileşmenin en yoğun yaşandığı alanlara kadar geniş bir coğrafyayı kapsıyor.

18. Koy (2009) | IMDb: 8.5

http://www.imdb.com/title/tt1313104/

Dünyanın konuştuğu büyük olay yaratan 'The Cove' yunus trajedisi yaratan Japonların suçluluk duygusu duymadan olayları nasıl örtbas ettiklerini ve dünyanın bu konuya nasıl sessiz kaldığını anlatan on ödüllü bir belgeseldir.

17. Baraka (1992) | IMDb: 8.5

http://www.imdb.com/title/tt0103767/

Baraka"'da konuşma yok, "Baraka"da standart bir olay örgüsü yok. Sadece büyük metropollerin ve mistik doğu'nun gizemli resimleri var. 
Binbir türlü sinemasal atraksiyonla kotarılan ve sürekli çalan müzik eşliğinde seyirciye sunulan "Baraka", bizleri kimi zaman Japonya'nın kalabalık yerleşim birimlerindeki kargaşaya ortak ediyor, kimi zamansa sufi törenlerine götürüyor

16. Senna (2010) | IMDb: 8.6

http://www.imdb.com/title/tt1424432/

34 yaşında ölümünden önce 3 kez Formula 1 şampiyonluğu elde etmiş Brezilyalı efsanevi yarışçı Ayrton Senna üzerine kurulu bu belgesel, Senna'nın 80'lerin ortasında başladığı Formula 1 kariyerini ve en güçlü düşmanı Fransa Dünya Şampiyonu Alain Prost ile mücadelesini anlatırken siyasetin spora getirdiği zorluklara da değinmektedir.

15. Yuva (2009) | IMDb: 8.6

http://www.imdb.com/title/tt1014762/

Gezegenimizin geleceğini kurtarmak için hala geç değil. Ancak YUVA' nın (Home) alanında birbirinden deneyimli isimlerden oluşan ekibinin de söylediği gibi, karamsar olmak için artık çok geç!

14. Gece ve Sis (1955) | IMDb 8.6

http://www.imdb.com/title/tt0048434/

İnsanın insana yaptığı zalimliğin belgelenmesi, tarihin kendisi kadar eskiye dayanır. Yine de tüm bu belgeler dünyayı, Holocaust'un (Yahudi soykırımı) zalimliklerine, insana hâlâ ürküntü veren o korkunç olaylar dizisine hazırlayamamıştır. Zamanın, hatıraları ne kadar güçlü olurlarsa olsunlar bir şekilde sildiğinin bilincinde olan sinemacı Alain Resnais (daha sonra Hiroshima, mon amour-Hiroşima Sevgilim ve L'Année dernière Marienbad-Geçen yıl Marienbad'da gibi filmlerle yönetmen olarak daha da büyük bir ün kazanır), Nazi zulmünü filme almaya karar verdi; hem bu zulüm gelecek kuşaklara aktarılabilsin hem de birbirimize neler yapabildiğimizi hatırlatan kalıcı bir yapıt olsun diye.

13. Evrenin Ucuna Yolculuk (2008) | IMDb: 8.7

http://www.imdb.com/title/tt1363109/

Dünyamız sıcak, rahat, tanıdık bir yer. Ama dünyamızdan uzaklaşıp, yukarı baktığımızda düşüncelerimiz, kısa zamanda bizleri terk ediyor. Bizler yalnızca değersiz zerrecikler miyiz? Evren misafirperver mi yoksa düşman mı? Burada sonsuza kadar durup merak edebiliriz. Ya da sırtımızı bir sahile dönüp dünyamızdan ayrılabilir, evreni en uç noktasına kadar görebiliriz.

12. Evrenin Harikaları (2011) | IMDb: 8.8

http://www.imdb.com/title/tt1854226/

Wonders of the Universe (Evrenin Harikaları) fizikçi Brian Cox'ın sunduğu BBC, Discovery Channel ve Discovery Science tarafından hayata geçirilen bir televizyon yapımıdır. İlk defa 6 Mart 2011 tarihinde BBC Two'da gösterilmiştir. Yapım dört bölümden oluşmakta ve her bir bölüm evrenin harika olarak görülen bir yönü üzerinde durmaktadır.

11. Solucan Deliğinden (2010) | IMDb: 8.9

http://www.imdb.com/title/tt1513168/

Sunuculuğunu Morgan Freemanın yaptığı, Discovery Science'ta yayınlanan bir bilim belgeseli "Through the Wormhole". Her bir bölüm Morgan Freemanın bir anısıyla başlayıp daha sonra bilimsel açıklamalara giden bir dizi uzman tarafından farklı şekillerde yorumlanıyor. Belgesel sadece bilim meraklıları için değil genel bir izleyici kitlesine hitap etmek için hazırlanmış. 
8 bölümlük ilk sezonda, Tanrının varlığı, zaman yolculuğu, dünyada varoluşumuz hakkındaki tezler işlenmiş.

10. The Universe (2007) | IMDb: 9.0

http://www.imdb.com/title/tt1051155/

Bilimsel veriler ışığında, Büyük Patlama'dan galaksilere, yıldızlardan gezegenlere ve uydulara kadar, her bölümde farklı astronomik konuları işleyen son derece eğitici bir belgesel çalışma. Açıklayıcı yalın anlatımı, zengin görselliği ve bilgi tekrarına kaçmayan içeriğiyle arşivinize girmeyi hak ediyor.

9. Doğa'nın Mucizeleri (2009) | IMDb: 9.1

http://www.imdb.com/title/tt1380596/

BBC'nin ünlü Doğal Tarih Birimi'nden Yeryüzü'nün destansı hikayesini olağanüstü hayvanların hayatta kalma mücadelesi ile kombine ettiği muhteşem bir seri.

8. Hayat (2009) | IMDb: 9.1

http://www.imdb.com/title/tt1533395/

Planet Earth'ün yapımcıları doğal hayatı sinematik bir dille ekrana başarıyla aktarıyor.

7. Orman Altında Yaşam (2005) | IMDb: 9.2

http://www.imdb.com/title/tt0760222/

Attenborough'un omurgasızların evrimi ve yaşam alışkanlıkları konusundaki çalışmalarından derlediği belgesel, "Life on Earth" ile başlayan büyük üçlemesinin izinden gidiyor. Ellişer dakikalık bölümler boyu, devrimsel nitelikte kamera teknikleri kullanılmış. Bu da, belgeselin görsel kalitesini arttırıyor.

6. Afrika (2013) | IMDb: 9.3

http://www.imdb.com/title/tt2571774/

2013 yılında 87 yaşına giren BBC' nin son elli yılında pek çok belgeselle imza atmış yorulmak bilmez Sir David Attenboroughs bu defa nefes kesici bir yolculukla türlü türlü canlının yaşadığı dev Afrika kıtasını yeniden keşfediyor.

5. Kutuplar Atlası (2011) | IMDb: 9.3

http://www.imdb.com/title/tt2092588/

Bu belgesel serisi Arktik ve Antarktik bölgelerinin donmuş yaban hayatını daha önce hiç görmediğiniz ve belki bir daha göremeyeceğiniz yönleriyle ekrana getiriyor.

4. İnsan Gezegeni (2011) | IMDb 9.3

http://www.imdb.com/title/tt1806234/

İnsanoğlu ile doğa arasındaki muhteşem, karmaşık, derin ve bazen meydan okuyan ilişkinin epik, nefes kesici bir kutlaması niteliğinde. Her bölüm belli bir habitatı konu alırken, insanların aşırı derecede olumsuz şartlarda çarpıcı ve akıllı çözümleri nasıl bulduklarını ortaya çıkarıyor.

3. Cosmos (1980) | IMDb 9.3

http://www.imdb.com/title/tt0081846/

Pek az sayıda bilim adamı bilimin merak heyecan ve coşkusunu geniş kitlelere aktarmada Carl Sagan kadar başarılı olabilmiştir. Pulitzer Ödülü'ne sahip Sagan'ın milyonların düş gücünü yakalama ve zor kavramları anlaşılır bir biçimde aktarabilme yetisi izleyiciler açından gerçek bir kazanımdır.

2. Cosmos: Bir Uzay Serüveni (2014) | IMDb 9.5

http://www.imdb.com/title/tt2395695/

Cosmos: Bir Uzay Serüveni; evrenin görkemini ortaya çıkartmak ve Kozmik Takvim ve Hayal Gücü Gemisi de dahil olmak üzere orijinal serilerin bilinen yönlerini tekrar keşfetmek için bilimsel hikaye anlatımının yeni yollarını buluyor. Neil deGrasse Tyson'ın anlatımıyla daha da izlenesi oluyor.

1. Yeryüzü (2006) | IMDb 9.5

http://www.imdb.com/title/tt0795176/

Yüz yıl önce dünya üzerinde sadece bir buçuk milyar insan vardı. Bugünse insan nüfusu altı milyarın üzerinde. Buna rağmen insan elinin neredeyse hiç değmediği yerler hâlâ var. Bu belgesel dizisi sizleri vahşi doğanın son kalelerine götürerek gezegenimizi ve vahşi yaşamı hiç görmediğiniz bir gözle gösteriyor.

BONUS: İki Dil Bir Bavul (2008)

Türk öğretmenin, uzak bir Kürt köyündeki bir yılı. Öğretmen Kürtçe bilmez, çocuklar Türkçe. Öğretmen ilk kez gördüğü bu coğrafyada, bir yılını çocuklara Türkçe öğretmekle geçirir. 1 yılın sonunda çocuklar Türkçe öğrenebilecekler midir?

BONUS 2: Sarı Zeybek (1993)

Atatürk'ün son 300 gününü ve ölümünün hikayesini anlatan Sarı Zeybek belgeseli ilk kez 1993'ün Kasım ayında ekrana geldi.
Türkiye de ilk kez bir belgesel, büyük satış rakamına ulaştı. Kaset, yurdun dört bir yanında ilk ve orta dereceli okullarda eğitim filmi olarak gösterildi.

Yüzlerce TV kanalı, en yeni filmler, diziler, sevdiğin belgesel, spor programları ve çok daha fazlası TV+ ile seni bekliyor.

İzlenecek ne varsa hepsi TV+'ta! Sen de hemen indir!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
zeynepelegant

film önerileri için

boszamaninidegerlendir

Belgesel izlemeye bayılıyorum. Muazzam belgeseller var. National geographic gibi belgesel kanallarını zaten bilmeyen yoktur. İnsan izledikçe kendine yeni, güzel bilgilerin yüklenmesinden ötürü mutlu hissediyor. Gerçekten belgesel dünyası ayrı bir evren, tıp ki filmler gibi. Eğer kendinize ayırabileceğiniz uzun zamanlarınız yoksa kısa bilgi içerikli belgesel kanallarına bakabilirsiniz. Bunun için geçenlerde keşfettiğim KaranlıkZihinlerBelgeselKanalı adlı oldukça farklı bir youtube kanalı vardı. Sizler de farklı içerikler istiyorsanız bakabilirsiniz.

sawari

Baraka 😍

feyk

cok bilinen bir belgesel degildir ama ufkumu en cok genisleten belgesellerden biri jim al-khalili'nin the secret life of chaos'u olmustu. soz vardir ya "hayatin anlamini mi verecek bu duduk makarnasi" diye, gercekden hayatin anlamini veriyor. hayatin ve varolsun kaynagini, matematiksel aciklamasini veriyor. kaosun icindeki duzesizligin nasil duzeni ve yasami dogurdugunu acikliyor. copyright suresi dolmus sanirim, artik youtube'da tamamini izlemek mumkun.

gzm-ynklr

34. Fahrenheit 9/11 (2004) | IMDb 7.5 11 çok iyi.

Görüş Bildir