Görüş Bildir
Haberler
Uyuşturucu ile Mücadele Merkezi Kurup 60 Genci Kurtardı: Örnek Muhtar Kadir Delibalta ile Tanışın!

Uyuşturucu ile Mücadele Merkezi Kurup 60 Genci Kurtardı: Örnek Muhtar Kadir Delibalta ile Tanışın!

Emre Ordu
12.11.2018 - 20:51 Son Güncelleme: 13.11.2018 - 08:43

İstanbul Ümraniye'de bulunan Necip Fazıl Mahallesi'nin muhtarı Kadir Delibalta, mahallesindeki gençlerin uyuşturucu batağına saplandığını görünce 6 yıl önce harekete geçti. Gençlerin kendilerini zehirleyerek yitip gitmelerine seyirci kalmayan Delibalta, uyuşturucu ile mücadele merkezi kurup mahallelinin de desteği ile 60 genci kurtardı. Devletin bu konudaki mücadelede yetersiz kaldığını vurgulayan Muhtar Delibalta, “Bizim verdiğimiz savaş okyanusta bir damla. Devletin elini değil tüm bedeni taşın altına koyması gerekiyor” dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Milliyet'ten Çiğdem Yılmaz'ın haberine göre, İstanbul Muhtarlar Federasyonu Başkanı ve Ümraniye Necip Fazıl Mahallesi Muhtarı Kadir Delibalta, mahallesinde her geçen gün artan uyuşturucu kullanımına karşı 6 yıldır mücadele yürütüyor. Mahalle sakinlerinin de desteği ile yaklaşık 60 kişiyi uyuşturucu bataklığından kurtaran Delibalta, şunları kaydetti:

"Uyuşturucu kullanan gençleri tek tek sokaklardan topladık"

"Uyuşturucu kullanan gençleri tek tek sokaklardan topladık"

“Bonzainin ne olduğunu bilmiyordum. Altı yıl önce, mahallemizde her köşede birinin sızmış olduğunu gördüm. Sonradan öğrendim ki, bunlar bonzai kullanıyor. Öyle az buz da değil, sürekli de bir artış oluyordu ve mahallenin gençleri gözlerimin önünde ölüme doğru gidiyordu. Kullananların ailelerine ulaştık, hepsi ile tek tek temasa geçtik. Uyuşturucu kullanan gençleri tek tek sokaklardan topladık. Uyuşturucuyla mücadele merkezi kurup bağımlılar ve ailelerine eğitimler verdik. Çok da faydasını gördük. Gençlerin uyuşturucu kullanımını engellemek için mahallede amatör bir spor kulübü kurduk. Kuruluş amacımız da, çocukları spora yönlendirerek enerjilerini burada toplamak. Altyapı eksiliği çok fazla, tedavi olmak isteyenler AMATEM’lerde yer bulamıyor. Aradığımızda ‘Yatak yok’ deniliyor. Bizim verdiğim savaş okyanusta bir damla misali. Uyuşturucu kullanan bu çocuklar çaresiz. Baronlar para kazanıyor. Devletin elini değil tüm bedenini taşın altına koyması gerekiyor.” 

Bağımlıların anneleri: "Defalarca şikayet ettik, bir şey değişmedi"

Bağımlıların anneleri: "Defalarca şikayet ettik, bir şey değişmedi"
İçeriğin Devamı Aşağıda

Mahallede yaşayanlar arasında hâlâ uyuşturucu kullananlar var. 25 yaşındaki oğlu S.K.’nın bağımlı olduğunu vurgulayan anne N.K. yetkililerden destek istedi: “Defalarca satanları ve nerede sattıklarını polise şikâyet ettim ama bir şey değişmedi. Yetkililer bu duruma çözüm bulsun.”

Başka bir anne P.Ö. ise 23 yaşındaki oğlu S.Ö.’nün yıllardır uyuşturucu kullandığını söyledi: “Eğer uyuşturucu krizine girdiyse ve o anda bulamıyorsa eve zarar veriyor. Defalarca evdeki eşyaları kırdı. Bazen de uyuşturucu almak için evin eşyalarını satıyor. Gidip karakola oğlumu şikâyet ettim. Alıp götürdüler, tekrar serbest bırakıldı. Bu çocuk ancak hapse girerse ortamdan uzaklaşır ve kurtulur.”

G.K. ise 23 yaşındaki oğlu E.K.’nin hafızasını kaybettiğini ve bu nedenle üç hafta önce İstanbul Erenköy Ruh Ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yatırdıklarını belirterek şöyle devam etti:  “Oğlumu ve satanları defalarca şikâyet ettik ama bir şey olmadı.”

"30’dan sonra hayatım düzene girdi"

"30’dan sonra hayatım düzene girdi"

Mahalle sakinlerinden 35 yaşındaki E.Ö. yaklaşık 15 yıl uyuşturucu madde kullanmış. İki yıl önce madde bağımlığından kurtulduğunu söyleyen E.Ö. hayatından 15 yılın gittiğini belirterek, “İki yıldır ağzıma artık bir şey sürmüyorum. 30’dan sonra hayatım düzene girdi” dedi.

28 yaşındaki Y.S. ise 10 yıl kullandığı uyuşturucuyu mahalledeki uyuşturucuyla mücadele merkezine düzenli giderek 7 ay önce bıraktığını söyledi. 27 yaşındaki S.Y. de uzun süre uyuşturucu kullandığı belirterek şunları anlattı: “Mahalledeki arkadaşlarımız içiyor diye meraktan içtik. Ailem bırakmam için çok uğraştı. Rize’ye gönderdi. Bir süre mahalleden uzak kaldım ve bıraktım.”

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
140
43
8
1
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Yasin Buğra Akkaya

ne mutlu işini iyi yapmaya çalışan herkese koltuk telaşına kapılan herkese örnek olcak adam.

Mr. Opposition

O soyadı ne öyle yahu. Viking misin muhtar kardeş? Hak ediyorsun ama.

imdizzyyy

Hakikaten ha

Vedat Kaplan

alın bu adamı belediye başkanı yapın onuda biz mi söyliyecegiz

denemecelersss

ümraniye örümcek kafalı dolu sıkıntı orada :) hizmetedecek olana değil siyasi görüşe göre oy atıyorlar hasan can yıllarca yedi içti bir adam nasıl belediye b... Devamını Gör