Ustalık Bu Olsa Gerek: Çivi Kullanılmadan Yapılan Göğceli Camisi 811 Yıldır Ayakta

 > 
1bPAYLAŞIM

Samsun'un Çarşamba ilçesinde 1206 yılında çivi kullanılmadan ahşaptan yapılan Göğceli Camisi 811 yıldır ayakta duruyor. Türkiye'de ayakta kalabilen en eski ahşap camilerden olan 300 kişi kapasiteli Göğceli Camisi'nin motifleri de hala canlılığını koruyor...

Hasbahçe Mahallesi, Göğceli Mezarlığı içinde yer alan cami, Anadolu'nun ahşap mimarisinin en güzel örneklerinden birini oluşturuyor.

Çivi kullanılmadan "kurtboğazı" geçme tekniği ile inşa edilen cami, Türkiye'de ayakta kalan en eski ahşap camilerden biri olarak gösteriliyor.

Deprem takozu sayesinde sarsıntılara karşı ayakta kaldı

Sekiz asırdır ayakta duran caminin zemininde deprem takozu kullanıldığı için depremlerde yıkılmadığı belirtiliyor.

Kök boya kullanılan camideki motifler de ilk günkü canlılığını koruyor.

Caminin yapımı hakkında iki rivayet var

Göğceli Camisi imamı Ahmet Özköse yaptığı açıklamada, 811 yıllık camide hizmet etmekten gurur duyduğunu ifade etti.

Özköse, caminin yapmıyla ilgili iki rivayet bulunduğunu belirtti. Özköse, bir rivayete göre caminin Selçuklu Sultanı Birinci Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde yapıldığını, Malazgirt Meydan Muharebesi'nden sonra Anadolu'nun kapılarının İslam'a açılmasıyla inşa edilen ilk camilerden biri olduğunu söyledi. 

İmam Özköse diğer rivayeti ise şöyle aktardı: 

"İslamlaşma sürecine bu bölgede direnen irili ufaklı beylikler vardı. Beyliklerin bu direnişini kırmak için donanmasıyla Karadeniz'e gelen bir Müslüman komutan tarafından caminin yaptırıldığı ifade ediliyor."

"Yıkılırsa kıble yönüne yıkılacak"

Özköse, bilim insanlarının 1990 yılında camiden aldıkları ahşap örnekler üzerinde inceleme yaptıklarını aktararak, "Caminin 8 asırlık bir eser olduğunu ortaya koymuş oldular. Bu cami 8 asırdır ayakta, inşallah bundan sonra da ayakta kalacak. Yıkılması durumunda ise kıble yönüne yıkılacağı söyleniyor." diye konuştu.

Caminin kapasitesinin 300 kişi olduğunu, beş vakit camide hizmet verdiğini anlatan Özköse, tarihi yapının çok sayıda kişi tarafından ziyaret edildiğini de sözlerine ekledi.

Ayrıca bakınız: 2014'te de UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne giren Mahmut Bey Cami 👇

Görenler Şaşkın: 650 Yıldır Ayakta Duran 'Çivisiz Cami' - onedio.com
Görenler Şaşkın: 650 Yıldır Ayakta Duran 'Çivisiz Cami' - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir