Görüş Bildir
Haberler
Ürpermeye Hazır Olun! Gözden Kaçırmış Olabileceğiniz Birbirinden Ürkütücü 22 Hayalet Filmi

Ürpermeye Hazır Olun! Gözden Kaçırmış Olabileceğiniz Birbirinden Ürkütücü 22 Hayalet Filmi

31.07.2021 - 09:30

Gözden kaçırmış olabileceğiniz birbirinden ürkütücü 22 hayalet filmini sizin için listeledik. İyi okumalar!

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

1. High Spirits (1988)

1. High Spirits (1988)
www.sinemalar.com

İrlanda’da bir şato sahibi daha çok turist çekmek  amacıyla sahte bir söylence yayar ve şatosunun lanetli olduğunu iddia eder. Hikayelere kulak asmayan iki Amerikalı turist şatoya gelince işlerin sanıldığından daha karmaşık olduğu anlaşılır..

IMDb: 5,8

2. Personal Shopper (2016)

2. Personal Shopper (2016)
www.sinemalar.com

Hayatını Paris'te ünlü modacı Kyra'nın (Nora von Waldstätten) kişisel alışveriş danışmanlığını yaparak sürdüren Maureen'in (Kristen Stewart) bu şehirde kalması için geçerli bir sebebi vardır: ikiz kardeşi Lewis'le birbirlerine verdikleri söz... İçlerinden kim önce ölürse diğerine gittiği yerden bir işaret gönderecektir. Lewis burada kalp krizinden ölmüştür ve aynı genetik rahatsızlığa sahip Maureen de bu işareti beklemektedir. Günün birinde kim olduğunu bilmediği birinden almaya başladığı mesajlar, giderek rahatsız edici bir hal almaya başlayacaktır.

IMDb: 6,1

3. Ouija: Origin of Evil (2016)

3. Ouija: Origin of Evil (2016)
www.beyazperde.com

Film teknolojik gereçleri kullanarak sahte ruh çağırma seansları düzenleyen bir aileyi temel alıyor. Bekar anne ve 2 kızı bu şekilde hayatlarını idame ettirirken tezgahlarını geliştirmek için aldıkları ruh çağırma tahtası en küçük kızı etkisi altına alıyor. Aile küçük kızın değişimi karşısında çaresiz kalırken ona musallat olan yaratıkla başa çıkabilmenin yollarını arıyor.

2014 yapımı Oujia adlı korku filminin devamı niteliğinde çekilen Oujia: Origin of Evil, ilkinin fersah fersah ötesinde bir devam filmi olarak 60'lar ve 70'lerde çekilen korku filmlerine referanslarda bulunan görsel tarzıyla dikkat çekiyor. Filmin yönetmen koltuğunda 'Hush' ve 'Gerald's Game' gibi işlerinden hatırladığımız Mike Flanagan oturuyor.

IMDb: 6,1

4. Lake Mungo (2008)

4. Lake Mungo (2008)
www.beyazperde.com

Lake Mungo, genç bir kızın gölde boğulmuş halde bulunmasından sonra yaşananları konu ediyor. On altı yaşında bir kız olan Alice Palmer, yaşadığı yerde bulunan bir barajda yüzerken boğulur. Ölüm bir kaza olarak değerlendirilmesinin ardından yaslı aile genç kızı gömer. Ancak bir süre sonra Alice'in ailesi evlerinde ve çevresinde açıklanamayan olaylar yaşar. Son derece huzursuz olan Palmers, psişik ve parapsikolog Ray Kemeny'den yardım ister. Olayı araştırmaya başlayan Ray, Alice'in gizli, çifte bir yaşam sürdüğünü keşfeder. Bir dizi ipucu, aileyi Alice'in gizli geçmişinin ortaya çıktığı Mungo Gölü'ne götürür ve aile burada Alice'in geçmişiyle yüzleşir.

IMDb: 6,3

5. Session 9 (2001)

5. Session 9 (2001)
www.sinemalar.com

Bir grup asbest temizleme işçisi, terk edilmiş bir akıl hastanesinde çalışmaya başladıklarında kendilerini bir korku hikayesinin içinde bulurlar. Bina, uyuyan bir canavar gibi ormandan çıkmaktadır. Binanın bulunduğu Danvers, Massachusetts sakinleri bu yerden uzak durmaktadırlar. Ama 15 yıldır kapalı olan Danvers Devlet Akıl Hastanesi, beş yeni ziyaretçi almak üzeredir...

IMDb: 6,4

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

6. Répertoire des villes disparues (2019)

6. Répertoire des villes disparues (2019)
www.beyazperde.com

Nüfusu sadece 215 kişiden oluşan, küçük ve izole bir kasabada yaşayan Simon Dube, geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybeder. Bu trajedi karşısında şaşıran kasaba halkı, kazaya neden olan koşullar hakkında konuşmaktan itinayla kaçmaktadır. Bir süre sonra Simon’un ailesi ve kasabada yaşayan diğer insanlar, zamanın anlamını yitirdiğini ve günlerin sonu gelmeden uzadığını düşünmeye başlar. Çok geçmeden anlam veremedikleri bir şey yavaşça bölgeye inmesi ve birtakım yabancılar ortaya çıkması, kasabada yaşayanların iyice tedirgin olmasına neden olur. Bölgede neler olmaktadır ve ortaya çıkan kişiler kimdir?

IMDb: 6,4

7. Nang Nak (1999)

7. Nang Nak (1999)
www.beyazperde.com

Nang Nak, savaşın ardından evine dönüp ailesi ile mutlu bir yaşam süren adamın öğrendiği sırrın ardından başına gelenler konu ediliyor. Genç bir köylü olan Mark eşini ve çocuğunu ardında bırakarak Chiang Toong Savaşı’na katılır. Savaş sırasında ciddi şekilde yaralanan Mark, evine geri döner. Köyde geldiği andan itibaren bir takım tuhaf durumla karşılaşan Mark, köye hayaletlerin musallat olduğunu öğrenir. Köyde görevli olan rahip kendilerine musallat olan bu doğaüstü varlıktan kurtulmak için Budist bir hayalet avcısı tutar. Fakat onlardan kurtulmak sandıkları kadar kolay olmayacaktır.

IMDb: 6,5

8. Crimson Peak (2015)

8. Crimson Peak (2015)
www.beyazperde.com

Çocukluk travmalarından kaçan genç yazar Edith Cushing, Thomas Sharpe adında gizemli bir yabancıyla evlenir. Yeni bir hayata adım atıp geçmişe sünger çekmeye kararlı olan Edith, kocası ve onun kız kardeşi Lady Lucille Sharpe'ın birlikte yaşadığı eve taşınır ve onlarla birlikte yaşamaya başlar. Ancak Edith zamanla yakışıklı ve çekici kocasının tanıdığından çok daha farklı biri olduğunu keşfedecektir. Geçmişin hayaletlerinden kaçmaya çalışırken ise kan kırmızısı toprağa sahip dağın tepesindeki evin de kendi hayaletleriyle dolu olduğunu fark edecektir...

Yönetmenliğini Guillermo del Toro'nun üstlendiği film Charlie Hunnam, Jessica Chastain, Tom Hiddleston, Mia Wasikowska ve Doug Jones'tan oluşan kadrosuyla göz dolduruyor. Filmin senaryosunda ise Guillermo del Toro'nun yanı sıra Matthew Robbins ve Lucinda Coxon'ın imzası var.

IMDb: 6,5

9. The Legend of Hell House (1973)

9. The Legend of Hell House (1973)

Bir fizikçi, eşi ve iki medyum, 1927 senesinde 27 misafirin esrarengiz şekilde hayatını kaybettiği 'Belasco Evi'ni araştırmaya koyulurlar. Eve gönderilen diğer araştırmacılar da ya delirmiş ya da ölmüşlerdir. Evin esrarengiz geçmişini araştıran ekibin tüm sırları çözebilmek için bir haftalık vakitleri vardır. 

IMDb: 6,7

10. The Entity (1982)

10. The Entity (1982)
www.beyazperde.com

Yalnız bir anne olan Carla Moran görülmeyen bir güç tarafından saldırıya uğrar. Bunun bir kabus olduğunu düşünen kadın sonuç olarak çocuklarını da alarak bir arkadaşının evine sığınır. Varlık tarafından halen daha takip edilmekte olan kadın trafikte araba kullandığı bir esnada kontrolünü kaybeder ve ölümle burun buruna gelir. Bu olaylar sonrasında arkadaşı Cindy tarafından psikologa görünmesi için ısrar gören Carla, arkadaşının sözünü dinleyerek Dr. Sneiderman'la tanışır ve tedaviyi kabul eder. Bu tedavi süresince hali hazırda gizemli olan durumlar gittikçe daha da esrarengiz bir hal alacaktır.

IMDb: 6,7

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

11. Under the Shadow (2016)

11. Under the Shadow (2016)
www.beyazperde.com

Hikaye İran-Irak savaşı sırasında Tahran’da geçiyor. Shideh, kocası zorunlu görev için başka bir şehre gönderildiğinde, devam eden bombardımanların yol açtığı tehlikeye rağmen kızıyla birlikte evlerinde kalmakta ısrar eder. Fakat insanların birer birer terk ettikleri apartmanda yalnız kalan anneyle kızı sadece savaş uçakları değil, bir hayalet de tehdit etmeye başlar.

IMDb: 6,9

12. Películas para no dormir: La habitación del niño (2006)

12. Películas para no dormir: La habitación del niño (2006)
www.sinemalar.com

Juan (Javier Gutiérrez), Sonia (Leonor Watling) ve küçük kızlarından ibaret çekirdek aile , hayalini kurdukları tarzda bir evi ucuza kapatmanın sevinciyle yeni evlerine taşınır.  Ev iki yıl içinde beş kiracı değiştirmiştir...

Juan bebek telsizinden garip sesler duyar ve yalnız olmadıkları korkusuna kapılır, bu korku sebebiyle bebek telsizine güvenmemeye karar verip bebeğin odasına bir kamera yerleştirir ve monitörde gördüğü şey onu dehşete düşürür: Bebeğin yanında bir silüet durmaktadır.

IMDb: 6,9

13. A Ghost Story (2017)

13. A Ghost Story (2017)
www.beyazperde.com

Geriye kalanların, aşkın, kaybın ve kötülüğün varlığını keşfe çıkan filmde yakın zamanda ölmüş, beyaz çarşaflı bir hayalet, evine dönerek karısına ulaşmaya çalışır. David Lowery'nin yazıp yönettiği filmde Casey Affleck ve Rooney Mara başrolde yer alıyor.

IMDb: 6,9

14. Stir of Echoes (1999)

14. Stir of Echoes (1999)
www.beyazperde.com

Tom teknisyenlik yapan evli ve bir oğlan çocuğu babası olan sıradan bir adamdır; karısı hamiledir ve Tom boş zamanlarını Chicago'daki eski arkadaşlarıyla geçirir. Bir partide kız kardeşinin kocası onu hipnotize eder. Uyandırmadan önce de zihnini açık tutmasını söyler. Aynı gece Tom şiddetli bir kabus görür ve genç bir kadının hayaleti rüyasında karşısına çıkar. Küçük oğlu da ruhlarla konuşabilmektedir. Fakat oğlu bir ruh ile konuştuğunda oldukça sakinken, Tom yaşadıklarından dolayı gergindir. Günler geçtikçe gördüğü kadın hayaletin istekleri artmaz ve ailesin tehlikeye sürükleyecekler talepleri Tom yerine getirmeye başlar...

IMDb: 7

15. Vuelven (2017)

15. Vuelven (2017)
www.beyazperde.com

10 yaşında bir çocuk olan Estrella’nın 3 dileği vardır. İlki kayıp olan annesinin geri dönmesidir. Dileği tutan küçük çocuğun annesi geri döner ancak ölür ve her yerde Estrella’yı takip eder. Büyük bir korkuya kapılan Estrella, kendisi gibi yetim olan çocuklardan oluşan bir çeteye katılarak annesinden kaçmaya çalışır. Çok geçmeden ölülerin asla geride bırakılmadığı bir vahşetin ortasında kaldığında, dileklerin asla olmasını istedikleri gibi gerçekleşmediğini fark eder.

IMDb: 7

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

16. Carnival of Souls (1962)

16. Carnival of Souls (1962)
www.beyazperde.com

Mary Henry ve arkadaşları arabalarıyla dolaşırlarken başka bir arabadaki gençlerin kışkırtmasıyla yarış yapmaya kalkışırlar. Köprüden geçerlerken kontrolden çıkması sonucu araba nehre uçar ve kazadan yalnızca Mary kurtulmayı başarır.

Kazanın şokundan kurtulamayan kız, Utah’ta bir kilisede iş bulur ve oraya doğru yola çıkar. Yerleştiği Utah’da da huzuru bulan Mary, giderek kendi içine kapanmaya ve paranoyak bir ruh haline sürüklenmeye başlar.

IMDb: 7,1

17. The Changeling (1980)

17. The Changeling (1980)
www.beyazperde.com

John Russell, işinde oldukça başarılı bir müzik profesörüdür. Bir gün eşini ve kızını ağır bir trafik kazası sonrasında kaybeder. Aylar boyu bu korkunç kazanın etkisinden kurtulamayan Russell, birazcık olsun bu sorunlarından uzaklaşabilmek adına bir üniversitede ders vermeye başlar. Sakin bir çalışma alanı için yeni bir ev ararken uzun zamandır boş olan bir malikaneye taşınır. Bir süre sonra bu malikanede yalnız olmadığını anlayacak ve evin sırrını çözebilmek adına çaba sarf etmek zorunda kalacaktır.

IMDb: 7,2

18. Janghwa, Hongryeon (2003)

18. Janghwa, Hongryeon (2003)
www.sinemalar.com

Sumi ve Suyon (Su-jeong Lim ve Geon-yeong Mun) zorunlu bir ayrılığın ardından, aylar sonra evlerine geri dönerler. Annelerinin ölümünün ardından, üvey anneleri (Jung-ah Yum) çoktan evlerine yerleşmiştir. Babaları (Kap-su Kim) üvey anneleri ile kızların arasındaki sorunları görmezden gelmekten yanadır. Oysa iki kız kardeşle, üvey annelerinin arasındaki düşmanlık tahmin edilebileceğinden çok daha köklüdür. Anne, baba ve kızların yaşadığı ev, bu düşmanlıktan kaynaklanan tuhaf olaylara sahne olur. Herkesin hafızasından silmek için uğraştığı bir olay, dördünün de hayatını cehenneme çevirecektir.

IMDb: 7,2

19. The Uninvited (1944)

19. The Uninvited (1944)

Tanınmış bir bestekar, kız kardeşi ile beraber uygun bir fiyata satın alıp taşındıkları büyük köşkün ürkütücü geçmişinin farkına varır. 

IMDb: 7,3

20. Sien lui yau wan (1987)

20. Sien lui yau wan (1987)
www.beyazperde.com

Ning ülkenin çeşitli yerlerine seyahat edip vergi ve borç tahsilatı yapan genç bir adamdır. Yine bu görev yerlerinden birinde, yolu küçük bir kasabaya düşer. Her zaman olduğu gibi kalacak bir yer bulmakta zorlanır ve mecburen geceyi hayaletli olduğu söylenen Lan Ro tapınağında geçirmek zorunda kalır. Bu şehir hayaletlerle doludur ve Ning bu hayaletlerden birine aşık olur.

IMDb: 7,5

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

21. The Innocents (1961)

21. The Innocents (1961)
www.beyazperde.com

Kraliçe Victoria İngilteresi’ndeyiz. Deneyimsiz dadı Bayan Giddens, bir papazın kızı olarak yetişmiş, deneyimsiz bir mürebbiyedir. Annesiz babasız kalmış iki kardeş Flora ve Miles’e bakmak için amcaları tarafından tutulur. Zamanla bu yeni yerleştiği evin sırlarını keşfetmeye başlar.

Çocukların eski dadıları Bayan Jessel, bir yıl önce intihar etmiştir ve ilişkisi olduğu uşağın da bu evde öldüğü ortaya çıkar. Bir süre sonra bu iki kişinin hayaletini görmeye başlayan Giddens, onların çocukları ele geçirip yeniden bir araya gelmeyi planladıklarını anladığında çocukları korumak ister. Fakat çocuklar, hayaletleri görmelerine rağmen bunu itiraf etmedikleri için Giddens’ın işi daha da zorlaşır.

Henry James’in Yürek Burgusu (The Turn of the Screw) adlı romanından sinemaya uyarlanan The Innocents’ın senaryosunu yazar Truman Capote ve Edgar Award beraber yazdılar. Film ayrıca En İyi İngiliz Filmi ve En İyi Uyarlama Senaryo dallarında Bafta Ödülü’nün sahibi oldu.

IMDb: 7,8

22. Kaidan (1964)

22. Kaidan (1964)
www.sinemalar.com

250 yıllık bir lanet ve nehirde saklı duran hayaletler artık su yüzüne çıkıyor. Bundan tam 250 yıl önce Shinzaemon adlı zalim bir samurai tefecilik yapan Soetsu'yu öldürür ve cesedini nehre atar. Ancak bu nehirle ilgili bir efsane vardır: Nehirde batan ceset, su yüzüne bir daha asla çıkamayacaktır. Aradan 20 yıl geçer ve Shinzaemon'un oğlu bir tesadüf sonucu karşılaştığı Soetsu'nun kızına aşık olur. Ancak önce kendilerini bekleyen lanet ve nehrin sakladığı hayaletlerle yüzleşmek zorunda kalacaktır.

IMDb: 8

Bu içerikler de ilginizi çekebilir!

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
8
3
3
2
1
1
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın