Görüş Bildir
Haberler
Ünlü Onkolog Yavuz Dizdar'dan Çarpıcı Eleştiri: 'Hasta Olursanız Tıbba Çok Güvenmeyin'

etiket Ünlü Onkolog Yavuz Dizdar'dan Çarpıcı Eleştiri: 'Hasta Olursanız Tıbba Çok Güvenmeyin'

Emre Ordu
29.11.2018 - 20:49 Son Güncelleme: 30.11.2018 - 14:37

Onkolog Dr. Yavuz Dizdar meslektaşlarına ve sağlık sistemine yönelik dikkat çeken eleştirilerde bulundu. Yeni kitabı “Vicdan Hayat Kurtarır' hakkında konuşan Dizdar, doktorların önemli bir kısmının paraya meftun olup vicdanlarını kaybettiklerini söyledi. Dizdar, 'Hasta olmayın ama hasta olursanız da tıbba çok fazla güvenmeyin' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Verdiği röportajlar sonrası yaşadıklarını hikayeleştirme fikri doğduğunu ve kitabın öyle ortaya çıktığını ifade eden İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve Onkolog Dr. Yavuz Dizdar, yeni kitabı 'Vicdan Hayat Kurtarır”ı anlattı.

"Ticarete çevrildiği vakit tıbbın geleceğini bekleyemeyiz"

"Ticarete çevrildiği vakit tıbbın geleceğini bekleyemeyiz"

Kitabın 3 ayda yazıldığını ve gençler için yaşam kılavuzu olduğunu vurgulayan Dr. Dizdar, 'Kitapta, özellikle gençlerin geleceği dert edinildi ve gençlere önemli mesajlar veriyorum. Hasta olmayın ama hasta olursanız da tıbba çok fazla güvenmeyin. Doktorlar aşırı derecede paraya meftun olmuşlar, bağlanmışlar. Kitapta tıbba ciddi eleştiri var ve bir zahmet üstlerine alınsınlar. İsim verilmese de birlikte çalıştığımız meslektaşlarımız var. Ama alınmaları lazım çünkü bu iş ticarete çevrildiği vakit tıbbın geleceğini bekleyemeyiz. Bu çocukları nasıl eğiteceğiz. Doktor saat 11 veya 12'de işten çıkarak hatta bazen hiç gelmeksizin piyasada olmak istiyor. Mesleğin esaslarını çocuklar kimden öğrenecek?' diye konuştu.

"Doktorlar vicdanını kaybetmiş"

"Doktorlar vicdanını kaybetmiş"
İçeriğin Devamı Aşağıda

Doktorların büyük çoğunluğu olmasa bile önemli bölümünün vicdanını kaybettiğini söyleyen Dr. Dizdar, 'Bir kısmı daha imkan bulursa kaybedecek, kesinlikle göz ardı edebilirler. 1900'lü yılların başında İstanbul'a gelen yabancı bir doktor Beyoğlu'nda muayene açtığında haftada 1 gün ücretsiz hasta bakıyordu. Ben burada kendi meslektaşlarıma haftada 1 gün hastaya ücretsiz bakmayı kabul ettiremedim. Ameliyat değil, alt tarafı muayeneden bahsediyoruz. Tıp kendi misyonundan bu kadar sapmış ve ticarete dönüşmüşse eğer doktorlara vicdanlarını bir daha hatırlatmak gerekiyor' ifadelerini kullandı.

"Hastalar tıp için artık pazar özelliği taşıyor"

"Hastalar tıp için artık pazar özelliği taşıyor"

Hasta ve hasta adaylarına uyarılarda bulunan Dr. Dizdar, 'Bizim sektörün temsilcileri 80 yıldır yatmış, teknoloji gelişmiş. Gelişen teknoloji, tıp değil. Bunu hasta ve hasta adayları çok iyi bilsin. Yeni birkaç ilaç ama bol miktarda görüntüleme, Ultrason, MR,PET gelişmiş ve kendilerine pazar arıyorlar. Dolayısıyla hastalar tıp için artık pazar özelliği taşıyor. Okuyucular işte kitapta bunların ne halde olduğunu, nasıl bu noktaya gelindiğini bulacak' değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
873
160
74
37
27
22
5
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Dead nettle.

Tecrübe ile sabittir 10 yıl süründürdüler. Kanser ilaçlarına varana kadar kullandırttılar. bir ev parası yediler. 10 yılın sonunda vicdanlı bir doktora den... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

çok iyi bir tespit adamlar tüccar mı doktor mu belli değil.

Cüneyt Arslan

Mesela ben mide küçültme ameliyatı olmuş eski bir obezim. 55 kilo vererek birçok hastalıktan kurtuldum. Operasyon endikasyonum vardı. Fakat 70 kiloluk kadınl... Devamını Gör