Ülkemizde "Hangi Bölüm Hangi Üniversitede Okunur?" Sorusuna Verilebilecek 13 Yanıt

825PAYLAŞIM

Ülkemizdeki üniversite sayısı her geçen sene artıyor; ancak bu okulların eğitim kalitesi en büyük tartışma konusu. Biz de eğer aklınızda okumak için bir bölüm varsa, o bölümü en iyi şekilde okuyacağınız okulları bir araya getirdik. Bu seçimlerde bölüm puanları, genel kanı ve mezunların yorumları dikkate alınmıştır. Siz de yorumlarda kendi okul-bölüm tercihlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

1. Uluslararası İlişkiler

Ülkemizin en köklü Siyasal Bilgiler Fakültesi Ankara Üniversitesi bünyesindeki Mülkiye. Bir gelenek olarak buradan mezun öğrenciler devlet kadrolarında ve özellikle Uluslararası İlişkiler'den mezun olanlar Dış İşleri Bakanlığı'nda görev alırlar. Bu gelenek son zamanlarda biraz değişse dahi, Mülkiye ülkemizin en önemli eğitim kurumlarından birisi.

2. Resim

Güzel sanatlar alanında görebileceğiniz en iyi eğitim muhtemelen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde olacaktır. Yetenek sınavı ile öğrenci alan Resim Bölümü, her sene aldığı yüksek sayıdaki başvurunun sadece bir kısmını öğrenci olarak okula alabiliyor.

3. İstatistik

Sayılarla oynamaya bayılıyorsanız ve kariyeriniz boyunca da sayılardan para kazanmak istiyorsanız İstatistik Bölümü sizin için uygun olabilir. Bu bölümü en iyi okuyacağınız okullardan birisi de Yıldız Teknik Üniversitesi. Ancak yoğun matematik içeren bu bölüme girecek öğrencilerin severek bu bölümde okuyacaklarından emin olması gerekiyor.

4. Mekatronik Mühendisliği

Görece olarak ülkemizde yeni olan bu disiplin kısa zamanda açılan bölümler ile destekleniyor. Bu bölümler içinde en kıdemliler arasında yer alan Kocaeli Üniversitesi'nin Mekatronik Mühendisliği bölümü bu alan için tercih edilecek en iyi okullar arasında yer alıyor.

5. Denizcilik İşletmeleri Yönetimi

Tüm zamanların mesleği olarak adlandırılabilecek denizcilik alanında ülkemizde iyi eğitim veren fakültelerimiz var. Dokuz Eylül Üniversitesi'nin Denizcilik Fakültesi de bunlardan biri. Eğer bu alanda çalışmak istiyorsanız bu okulu seçebilirsiniz.

6. Beden Eğitimi ve Spor

Bu alanda kendine güvenenler Marmara Üniversitesi'nin sınavlarına girerek kendilerine parlak bir gelecek çizebilirler. Ülkemizin en köklü beden eğitimi ve spor yüksekokulu Marmara Üniversitesi'nde diyebiliriz.

7. Tekstil Mühendisliği

Ülkemizde çok büyük bir çalışma alanı olan tekstil alanında alabileceğiniz en iyi teknik eğitim elbette İstanbul Teknik Üniversitesi'nde.

8. Hukuk

Galatasaray Üniversitesi ülkemizin en önemli eğitim kurumlarından bir tanesi. Hukuk Fakültesi için yapılabilecek en iyi tercih listesinde de en üst sıralarda yer alıyor.

9. Mimarlık

Mimarlık gibi hem icrası hem de eğitimi çok zor olan bir alanda devam etmek isteyenler için en iyi seçeneklerden biri Orta Doğu Teknik Üniversitesi olacaktır.

10. Ziraat Mühendisliği

Çukurova Üniversitesi son zamanlarda yaptığı çalışmalar ile adını uluslararası alanda da duyurmaya başladı. Ziraat Fakültesi de okulun en iyi bölümlerini barındırıyor. Ziraat Mühendisliği düşünen arkadaşların listesinde kesinlikle yer almalı.

11. Gıda Mühendisliği

Yükselen meslekler arasında olan gıda mühendisliği için de yapılacak en iyi tercih sıralamasında Hacettepe Üniversitesi en üstleri zorlar.

12. Eczacılık

Ege Üniversitesi her alanda çok iyi bölümlere sahip bir okul. Eczacılık Fakültesi de hem çok tercih edilen hem de kaliteli eğitimiyle dikkat çekiyor.

13. Uluslararası Ticaret

Boğaziçi Üniversitesi, ülkemizin en prestijli eğitim kurumları arasında elbette. Uluslararası Ticaret bölümü olarak da en geçmişi uzun olan bu üniversitemiz, bu alanda gelecek düşünen gençler tarafından tercih edilmeli.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
prenseslerin-dunyasi

size kesinlikle ve kesinlikle katılıyorum queen of the alaska nerede bu tıp

queen-of-the-alaska

tıp nerde tıp

sciencesoldier

Hacettepe veya cerrahpasa

metaminfetamin

eczacılıkta hacettepe varken ege üniversitesini yazmak neyin kafası editör?

prenseslerin-dunyasi

çünkü bu üniversitenin her yeri iyi yani tabii ki bir hacettepe değil ama bu üniversitede okunulur

jrwolf54

onu bunu bilmem de marmarada bir sik okunmaz. boşuna oo marmara tutuyor diye yazmayın. zira üniversite yıllarınız heba oluyor.

elais

Altına imzamı atarım.Marmara Uni den uzak durun arkadaşlar.

jrwolf54

marmara gerçekten pişmanlıktır. 1 hoca bile mi işini ehliyle yapmaz. her biri paramı alır giderim mantığında.

yb-yavuz

Okunmaması gereken bölümler olarak değiştirilebilir başlık.

Görüş Bildir