Tüylerimizin Diken Diken Olmasına Aslında Ne Sebep Oluyor Biliyor musunuz?

-

Bilim insanları tüylerimizin neden diken diken olduğundan tam olarak emin değiller, ama muhtemelen atalarımızdan bize miras kalan bir hayatta kalma içgüdüsü olabilir. 

Beklenmedik bir soğuk hava esintisi, bir şarkıcının vurduğu yüksek bir nota... Hepsi çok farklı deneyimlerdir, ancak bir noktada birleşirler: Tüylerimizi diken diken etmek! Popsci'den derlediğimiz bu engin bilgilerde, vücudumuzun verdiği bu enteresan tepkiyi derledik.

Kaynak: https://www.popsci.com/why-do-we-get-goo...

Musculus erector pili tüylerimizin ve saçlarımızın ucunda bulunan kas grubudur. Bu kaslar gerildiğinde ya da büzüldüğünde tüylerimiz dik durmaya başlar.

Şaşırtıcı fakat bilim insanları bu diken diken olmaya neyin sebep olduğunu tam olarak bilmiyor. 

Öte yandan en olası tahmin ise, insan soyunun çok daha kıllı olduğu yüzyıllarda, havalar soğuduğunda bu kaslar sayesinde kılların daha dik durduğu ve etkili bir yalıtım tabakası oluşturarak daha sıcak tuttuğudur.

Peki hoşumuza giden bir şarkı çaldığında ya da güzel bir şey izlediğimizde tüylerimiz neden diken diken oluyor?

Utah Eyalet Üniversitesi'nden Dr. Mitchell Colver, tüylerimizin diken diken olması konusu hakkında araştırmalar yapan bir bilim insanı ve şöyle açıklıyor;

"Karşımıza çıkan en yeni teoriye göre, bu aslında kaç ya da savaş tepkisinin bir parçası. Beklenmedik gürültüler gibi uyaranlara milisaniyeler içinde tepki vermemize neden olan doğuştan gelen bir sağ kalma mekanizmasının bir parçası. Gece ormanda yürürken birbirine vuran dalları duyduğunuzu düşünün. Düşünmeye gerek kalmadan, bu sesler derhal vücudumuzun hızlı solunum, terleme ve kalp atışını uyaran bir kimyasal olan adrenalin salgılamasına neden olur. Bütün bu fiziksel tepkiler bedenlerimizi harekete geçirir, kaç ya da dövüş gibi..."

Adrenalin tüylerimizin diken diken olmasına da sebep olur. Colver şunları ekliyor;

"Beyinlerimiz bizi hayatta tutmaya öyle ince ayarlanmış ki, ormanda yürürken duyduğumuz çatırdayan dalların sesine verdiğimiz tepki müzik ve sanata karşı da atalarımızdan bize kalmış."

"Aslında yetenekli bir sanatçının sesindeki çığlıklar, birinin öldürülürken çıkardığı seslere de benzer. Ses tellerinden gelen titreşimler oldukça benzerdir."

"Yani müzik dinlerken beklenmedik bir yüksek nota duyduğunuz zaman kaç ya da dövüş tepkimiz ortaya çıkar. Yanlış giden bir şeyler varmış gibi hissederiz ve tüylerimiz diken diken olur."

"Fakat zihinsel yeteneklerimiz bir yandan bize sakin olmamızı ve müziğin ya da sanatın keyfine varmamızı söyler. Kaç ya da savaş tepkimiz orada durur. Dopamin salgılarız ve mutluluk hissi ortaya çıkar."

Colver şöyle özetliyor; "Bu sanki evrimin, tehdit olmayan bir şeyleri fark etmeyi öğrendiğimiz için bize verdiği bir hediye..."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
culog

Ben tuvaletteyken böyle oluyor.

meliso

ATATÜRK'ün fotoğrafını görmem ya da sesini duymam yeterli sanırım tüylerimin diken diken olması için..

ztaha23

kuran dinlerken peki

tedbundyninkatili

Yaşanmış ve etkili olayları dinleyince de oluyor bende

feyk

emin olunmayacak bir durum yok. butun memelilerde gorulen bir refleks. sogukda ve tehlike aninda tuyler dikilir. sogukda vucud isisini korunmak icin tuyler kalkar, tuylerin arasindaki durgun hava isiyi izole eder sicak tutar, tehlike aninda daha iri daha buyuk gozukup karsidaki rakip yada yirticiyi yildirmak icin dikilir. kopek tarafindan koseye kistirilan kediye bakarsaniz nasil kabardigini gorursunuz. insanda tuylerin dikilmesi iki durum icinde bir fayda saglamakdan cok uzak. insan tuyleri bunun icin cok ince ve seyrek. ama evrim mantikla, akilli tasarimla ilerleyen bir olay degil. neden sonuc olaylarinin sekillendigi kor degisimin sonucu. bir zarari olmadigi icin tuylu memeli atalarimizdan geride kalan bu refleks bir fayda saglamasada aynen duruyor. tipki bazi insanlarin kulaklarini hareket ettirmelerini saglayan kaslar gibi. yuzmilyonlarca yillik yasam seklinin izlerini kuvvetli bir seleksiyon baskisi olmadan bir kac yuz bin yilda birakmak mumkun degil.

muharrem_ince_sevdalisi

mehter marşı veya İzmir marşı çalınca olur sadece türklerde

cakma-medusa

Belki bu da içerikte bahsi geçen “kaç/savaş” durumundaki “savaş” içgüdüsünü tetikliyordur.

muharrem_ince_sevdalisi

anlayamadım

Görüş Bildir