Tüm Dünyaya İsmimizi Duyurdular: Uluslararası Alanda Aldıkları Ödüller ile Hepimizi Gururlandıran 25 Başarılı Türk Sanatçı

15PAYLAŞIM

Asın bayrakları asın 🇹🇷

1. Haluk Bilginer

En son adını Uluslararası Emmy En İyi Erkek Oyuncu Ödülü ile duyuran Haluk Bilginer Hollywood sinemasında da gördüğümüz çok başarılı bir isim! Şahsiyet dizisindeki performansı ile Emmy Ödüllerine layık görülen Bilginer daha önce Masum dizisindeki performansı ile de en iyi erkek oyuncu ödülü almıştı. 

Mükemmel aksanı ve akıcı İngilizcesi ile kalbimizi fetheden Haluk Bilginer'in pek çok ödülü olduğunu da ekleyelim.

2. Pelin Karahan

Kolay kolay her yapımda yer almasa da oldukça başarılı olan Pelin Karahan da Muhteşem Yüzyıl'daki performansı ile 2015 yılında Beyrut Uluslararası Ödül Festivali'nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülüne sahip olmuştu.

3. Halit Ergenç

Binbir Gece ve Muhteşem Yüzyıl ile sadece Türkiye'de değil dünyada da hayran kitlelerine sahip olan Halit Ergenç Türkiye'de aldığı ödüllerinin yanı sıra Şili Gösteri Sanatları Gazetecileri Birliği tarafından ödül aldı.

4. Yılmaz Erdoğan

Yönetmenliği kadar oyunculuğu ile de dikkat çeken Yılmaz Erdoğan Avustralya Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü alan başarılı oyuncunun Altın Kelebek, Sadri Alışık Ödülleri gibi pek çok festivalde ödülü bulunuyor.

5. Damla Sönmez

Deniz Seviyesi'ndeki başarılı oyunculuğu ile Milano Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü aldı. Bu kadar genç ve başarılı olan Damla Sönmez'i bizzat Giorgio Armani tebrik etmişti.

6. Nurgül Yeşilçay

Asmalı Konak ve Muhteşem Yüzyıl'daki başarılı oyunculuğundan dolayı Arap dünyasında çok sevilen Nurgül Yeşilçay Dubai'de gerçekleşen Uluslararası Arap Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü almıştı.

7. Murat Yıldırım

Suskunlar dizisindeki rolü ile konuşulmaya başlanan başarılı oyuncu 2012 yılında Uluslararası Giuseppe Sciacca Ödülleri’nin ‘Sinema ve Tiyatro’ kategorisinde ödül almıştı.

8. Kerem Bürsin

Hollywood ve Türk yapımlarında gördüğümüz ve İngilizcesi ile bizi kendine hayran bırakan Kerem Bürsin de yurtdışında ödülü alanlar arasında! Bu Şehir Arkandan Gelecek'teki başarılı oyunculuğu ile 2017 yılında Uluslararası Seul Drama Ödülleri En İyi Aktör ödülünü almıştı.

9. Fadik Sevin Atasoy

Tiyatro ve sinema televizyonda gösterdiği başarılı oyunculuğu ile Amerika'da düzenlenen Boulder Fringe Festivali'nde yönetmenliğini yapıp oynadığı MUSE 90401- Bir Esin Perisi ile En İyi Drama Sineması Yapımı ödülünün sahibi olmuştu.

Bunun yanı sıra New York Üniversitesi tarafından düzenlenen Tisch-First Run Film Festivali’nde de  ''En iyi Kadın Oyuncu'' ödülünü almıştı.

10. Engin Akyürek

2015'te Seul Drama Ödülleri’nde “En İyi Aktör” seçilen Engin Akyürek yine aynı yıl Emmy Ödülleri'nde aday gösterilmişti.

11. Beren Saat

Fatmagül ve Aşk-ı Memnu ile Şilili izleyicilerin kalbini fetheden Beren Saat de Şili Gösteri Sanatları Gazetecileri Birliği'nde ödül almıştı.

12. Tuba Büyüküstün

İtalya'da düzenlenen Uluslararası Giuseppe Sciacca Ödüllerinde ''En İyi Kadın Oyuncu'' olarak seçilen Büyüküstün de bizi gururlandıran isimlerden biri.

13. Cem Yılmaz

Pek çok ödülü bulunan Cem Yılmaz Hokkabaz filmindeki oyunculuğu ile 2007 yılında Brussels Uluslararası Bağımsız Film Festivali'nde ''En İyi Erkek Oyuncu'' olarak seçilmiş ve ödülünü almıştı.

14. Ümmiye Koçak

Listenin en değerlilerinden biri olan Ümmiye Koçak hikayesi ile tüm Türkiye'yi büyülemişti diyorduk ki dünyayı da büyülemiş! New York Avrasya Film Festivali'nde ''Sinemada En İyi Kadın Sanatçı'' ödülünü aldı.

15. Barış Manço

Dünya çapında verdiği konserler ile tanınan Barış Manço'nun aldığı ödüller saymakla bitmez ama yine de deneyelim. Soka Üniversitesi Uluslararası Kültür ve Barış Ödülü, Fransız Kültür Bakanlığı Edebiyat ve Sanat Şövalyesi Nişanı, Liege Prensliği Onursal Hemşerilik Beratı ve daha sayamadığımız pek çok yerde ödül almıştı.

16. Nuri Bilge Ceylan

Cannes Film Festivali'nde aldığı ödüllere doymayan Nuri Bilge Ceylan da tabi ki listemizde! Berlin Film Festivali, Buenos Aires Uluslararası Film Festivali, Montpellier Film Festivali, Chicago Uluslararası Film Festivali, Beyrut Film Festivali, Mexico City Film Festivali, Haifa Film Festivali ve daha sayamadığımız nice festivalde ödül aldı.

17. Selda Bağcan

Dünyaca ünlü Times dergisinin "Dünya Müziğinde Yaşayan Efsane Ve Tarihi Kadın Şarkıcılar" listesinde yer alan Selda Bağcan başta Avrupa olmak üzere pek çok festivalin de aranan ismi. Ve ödül alan pek çok yapımda da kendisinin müzikleri kullanılmış.

18. Kıvanç Tatlıtuğ

Cesur ve Güzel'deki performansı ile 2017 yılında hem Seul hem de Dubai'de ödül alan Tatlıtuğ'un Emmy Ödülleri'nde de adaylığı vardı. 2019 yılında yine Seul Uluslararası Drama Ödülleri'nde ödül aldı.

19. Fazıl Say

Uluslararası Beethoven İnsan Hakları, Barış, Özgürlük, Yoksullukla Mücadele ve İçselleme Ödülünden Echo Müzik Ödülüne kadar dünya çapında 20'den fazla ödüle sahip olan Fazıl Say aynı zamanda Edison Klasik Müzik Ödülleri'nde de başarılı olmuştu.

20. Songül Öden

Lübnan'da düzenlenen Murex D'or ödül töreninde ve Muscat Film Festivali’nde ödüller aldı.

21. Mercan Dede

Avrupa Dünya Müziği Listesi'nde 2008 yılının Nisan ayında birinci sırada yer alan Mercan Dede World Music Charts Europe'ta albümü ile ödül aldı. Bunun yanı sıra dünyanın çeşitli yerlerindeki önemli sahnelere de çıktı.

22. Karsu

Edison – World/Jazz ödülünü kazanan Karsu New York'ta bulunan dünyaca ünlü Carnegie Hall'de de sahne aldı.

23. Fırat Temir

Bu sefer oyunculuğu ile değil yazarlığı ile ödül alan Fırat Temir Truby Awards'ın ''En İyi Drama Dizisi Senaryosu'' dalında birinci olmuştu.

24. Jale Arıkan

Moskova'dan ''En İyi Aktris''' ödülünü alarak dönen Jale Arıkan da listenin iyi isimlerinden biri.

25. Sertab Erener

Eurovision birinciliği ile Türkiye'yi tüm dünyaya duyuran bir diğer isim de tabii ki Sertab Erener!

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

Kıvanç Tatlıtuğ'un Dünyaca Ünlü La Casa de Papel Dizisinin Final Sezonuna Dahil Olduğu İddiaları Herkesi Heyecanlandırdı! - onedio.com
Kıvanç Tatlıtuğ'un Dünyaca Ünlü La Casa de Papel Dizisinin Final Sezonuna Dahil Olduğu İddiaları Herkesi Heyecanlandırdı! - onedio.com
Yaklaşık Bir Yıldır Hayatımızın Merkezine Yerleşen Koronavirüse Yakalanıp İyileşmeyi Başarmış 20 Ünlü İsim - onedio.com
Yaklaşık Bir Yıldır Hayatımızın Merkezine Yerleşen Koronavirüse Yakalanıp İyileşmeyi Başarmış 20 Ünlü İsim - onedio.com
Güzelliğiyle Hepimizi Büyüleyen, Ünlüler Dünyasının En Komik ve Samimi İsimlerinden Biri Olan Yasemin Kay Allen'in Yeni Videolarına Düştük! - onedio.com
Güzelliğiyle Hepimizi Büyüleyen, Ünlüler Dünyasının En Komik ve Samimi İsimlerinden Biri Olan Yasemin Kay Allen'in Yeni Videolarına Düştük! - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
aaabbbcccddd

Selda Bağcan mı kaldı arkadaş? Frodo ilgi gösterdi diye yerel şarkıcıyı evrensel yapmaya çalışıyorsunuz.

viyol10sel

Kadıni, müziğini veya görüşlerini sevmiyor olabilirsiniz kendinizi yabancıların yerine koyun, anlamadiklari bir dil eşsiz bütünleyici bir ses ve evet sen kabul etmesen de müzik evrenseldir selda bağcan da dunyada kaliteli müzik yapan insanlardan biri insanlarin sevmesi kadar doğal bir şey yok... bu arada fazil say'dan insan insan şarkısının olduğu albümü dinle orda ki de yeğeni Serenad Bagcan, genlerinden var kaliteli müzik yapmak...

aaabbbcccddd

görüşleri bana yakın, konunun bununla ilgisi yok. Ama popüler kültürü figürünün parlattığı biri Selda Bağcan. Yeğenlerini de biliyorum, bilhassa Sonat Bağcan'ı bir süre takip etmişliğim var.

bi-yorum-yapip-cikicam

Onedio da seviye iyice düşmüş. Sözüm ona haber yapiyorsunuz ama böyle bir içerikte Muzaffer Özdemir den bahsetmiyorsunuz. Saçma sapan arap ödüllerinin hepsini saymissiniz, Cannes dan haberiniz yok. Bu yorumu okuyunca utanma var mi?

csa

Cem Yılmaz'ın Hokkabaz'dan aldığı ödülü bilmiyordum. Çok başarılı bir film, underrated. Kesinlikle hak eden bir film.

cigdem-yildiz6

2017'de küçücük yaşında, Almanya'da Mozart Ödülü'nü alan ALİ İNSAN nerede?

galatacimbm1905

Hepsiyle çok gurur duyuyorum ancak Ümmiye Koçak ve Haluk Bilginer'le bir ayrı gurur duyuyorum ya. Aslında Hollywood'da olsa tüm dünyaya fırtınalar estirecek oyuncularımız ve sanatçılarımız var ancak burada pek değer görülmüyor. Neyse hepsi başarılı ve hepsi gurur duyulası insanlar. Mükemmeller

Görüş Bildir