Görüş Bildir
Haberler
Torununu Taciz Etti, Yaşı Nedeniyle Tutuklanmadı: 'Hukuken Bir İzahı Yok'

Torununu Taciz Etti, Yaşı Nedeniyle Tutuklanmadı: 'Hukuken Bir İzahı Yok'

Adana'da 5 yaşındaki erkek torunu A.K.A.'ya nitelikli cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuksuz yargılanan 69 yaşındaki mimar A.A., çocuğa nitelikli cinsel istismar suçundan 28 yıl hapse çarptırıldı. Mahkeme, A.A.'nın, yaş durumu, hastalıkları ve duruşmalara düzenli katıldığı gerekçesiyle tutuklanmamasına karar verdi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Çocuk dedesiyle görüşmek istemediğini söyleyince gerçek ortaya çıktı

Çocuk dedesiyle görüşmek istemediğini söyleyince gerçek ortaya çıktı

Cinsel istismar, 2019 yılının temmuz ayında mağdur A.K.A.nın ailesine dedesiyle görüşmek istemediğini söylemesiyle ortaya çıktı. Osmaniyede uzun yıllardır mimarlık yapan A.A., iddiaya göre zaman zaman Adana'ya gelerek evli olan oğlu O.A. (35) ve gelini G.A.nın (35) evi ya da boşandığı eşinin evinde o zaman 4 yaşında olan erkek torunu A.K.A. ile vakit geçirdi.

Bir süre sonra çocuklarının içine kapandığını gören O.A. ve G.A. çifti, A.K.A.'nın dedesiyle yalnız kalmak istemediğini söylemesi üzerine durumdan şüphelendi. Aile küçük çocuğa bunun sebebini sorduğunda ise dedesinin kendisine cinsel istismarda bulunduğu yönünde cevaplar aldı.

Cevap karşısında şoke olan çift, A.A.'dan şikayetçi oldu. Geçen yıl 8 Martta gözaltına alınan A.A., tutuksuz yargılanmak üzere adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

'Dedemle oynamam çünkü o üçkağıtçı'

'Dedemle oynamam çünkü o üçkağıtçı'

Adana 8'inci Ağır Ceza Mahkemesinde hakkında dava açılan A.A., karar duruşmasında hakim karşısına çıktı. Salonda, mağdur çocuğun anne ve babası da hazır bulundu. A.A., daha önceki duruşmalarda olduğu gibi torununa istismarda bulunduğu iddiasının iftira olduğunu söyledi.

Mağdur A.K.A.'nın ise dava sürecinde Çocuk İzleme Merkezinde alınan, “Arkadaşlarımla oyun oynarım ancak dedemle oyun oynamam. Çünkü o üçkağıtçı. Her gittiğimde de gel oynayalım diyerek aynı şeyleri yapıyordu ifadesini yinelediği belirtildi.

28 yıl hapsi isteniyordu, serbest kaldı

28 yıl hapsi isteniyordu, serbest kaldı

Mahkeme heyeti sanık A.A.'yı, çocuğa nitelikli cinsel istismar suçundan 28 yıl hapis cezasına çarptırdı. Yaş durumu, duruşmalara düzenli katılma ve çeşitli hastalıklar nedeniyle sanığın tutuklanmamasına karar verildi.

28 yıl hapis cezası alan sanığın tutuklanmamasını eleştiren mağdur avukatlarından UCİM Adana Hukuk Koordinatörü Avukat Ayça Kara Sığırcı, bu tür suçları işleyen kişilerin dışarıda serbest dolaşmaması gerektiğini söyledi.

Ailenin avukatın 'hukuken izahı yok' dedi: 'Her türlü itirazı yapacağız'

Ailenin avukatın 'hukuken izahı yok' dedi: 'Her türlü itirazı yapacağız'

Avukat Sığırcı, “Bu suçtan 28 yıl hapis cezası almış bir sanığın tutuklanmamasının hukuken bir izahı yoktur. Her türlü itirazı yapacağız. Zaten savcılık bir önceki celse mütalaasında sanığın hükmen ceza alarak tutuklanmasını talep etmişti. Muhtemelen savcılık da itirazda bulunacak diye konuştu.

Sanığın sadece yurt dışı yasağı ve ayda bir imza verme zorunluluğu olduğunu dile getiren Sığırcı, bu tür kararların toplum için de zararlı olduğunu kaydetti.

UCİM olarak en başından itibaren yaptırımların ağırlaştırılmasını savunduklarını belirten Sığırcı, “Bu karar insanlarda 28 yıl alsam da tutuklanmayacağım izlenimi yaratabilir. Olayın ilk başından itibaren bu tür sanıklar tutuklu yargılanmalıdır. Aile de perişan. İtirazımızın olumlu sonuçlanacağını düşünüyoruz dedi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
192
52
27
18
2
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Perrin Aybara

"duruşmalara düzenli katıldığı gerekçesiyle" bu ne? derse düzenli katılan çocuğa kanat notu mu veriyorsun?

Feuerzeug

Bu ülke tepeden tırnağa kadar çürümüşlük,ahlaksızlık ve şerefsizlikle dolu.Bu insanı yargılayanların da bu adi heriften hiç bir farkı yok.Bu sebeple bir süre... Devamını Gör

Lollipops

İnanamıyorum bir dede torununa bunu nasıl yapabiliyor ya aklım almıyor

V for Valkyr

Daha da ötesi; hakim onu nasıl serbest bırakıyor?